2016-10-14T22:15:53+00:00 2016-10-14T22:43:27+00:00.

Lefteris Moutis

14/Oct/16 22:15

Tου Γιώργου Ορφανάκη/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο ΟΑΚΑ κόντρα στη Ζαλγκίρις, αλλά αντέδρασε στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη (84-76) με τον εξαιρετικό Νίκο Παππά να δίνει το σύνθημα και τον Σίνγκλετον να δίνει πολύτιμες βοήθειες.

Οταν ο Παναθηναϊκός έμοιαζε χαμένος και εγκλωβισμένος στο παιχνίδι της Ζαλγκίρις, ήρθε ο Νίκος Παππάς να βγάλει το… κάρο από τη λάσπη. Ο 26χρονος γκαρντ φώναξε “παρών” όταν κανείς εκ των συμπαικτών του δεν μπορούσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Τα δυο τρίποντα-μαχαιριές που πέτυχε ο Παππάς στο 34′ με το σκορ ισόπαλο (59-59), έφεραν την πλήρη ανατροπή στο παιχνίδι. Πήγε σε φάσεις ένας εναντίον ενός ξεχαρβαλώνοντας την άμυνα των Λιθουανών και βοήθησε σημαντικά αγωνιζόμενος με πολλή ώρα τη μπάλα στο χέρια αγωνιζόμενος ως πόιντ γκαρντ.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης έπρεπε να βρει τρόπο να καλύψει το κενό που δημιουργήθηκε στην περιφέρεια του Παναθηναϊκού με τον τραυματισμό του Μάικ Τζέιμς. Πρώτη του επιλογή ήταν η ενεργοποίηση του Τζέιμς Φελντέιν και το μοίρασμα του ρόλου του πόιντ γκαρντ ανάμεσα στους Νικ Καλάθη και Νίκου Παππά.

Ο Παναθηναϊκός αναγκαστικά άλλαξε το στυλ παιχνιδιού και τις συνήθειες που είχε αρχίσει να αποκτά από την αρχή της προετοιμασίας. Το παιχνίδι των “πρασίνων” κινήθηκε σε χαμηλότερους ρυθμούς επιτρέποντας στη Ζαλγκίρις να μένει κοντά στο σκορ (11-11, 8′) χτυπώντας κυρίως κοντά στο καλάθι με τους Γιανκούνας και Καβαλιάσουσκας.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με 7 πόντους (22-15, 12′) στηριζόμενος μέχρι τότε στην περιφέρεια του με τους Παππά και Καλάθη, αλλά τα συνεχόμενα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, κατέστρεψαν ό,τι είχε χτιστεί μέχρι τότε.

Οι ψηλοί των Λιθουανών ανανέωναν τη μια επίθεση μετά την άλλη με τον Μότουμ να κάνει τη διαφορά και τον Λεκαβίτσιους να “χτυπά” με σουτ μέσης απόστασης. Η Ζαλγκίρις έτρεξε σερί 12-0 σε διάστημα τριών λεπτών και προηγήθηκε με 27-22 δείχνοντας ότι δεν θα αποτελούσε τον σάκο του μποξ.

Οι γηπεδούχοι επανέκαμψαν με καλάθι του Μπουρούση και ξεκόλλησαν για τα καλά μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου χάρη σε τέσσερα τρίποντα, δυο από τον Φελντέιν και δυο από τον Φώτση. Οι δυο τους πλήγωσαν με αμαρκάριστα σουτ τους Λιθουανούς που προστάτευαν εξαιρετικά το ζωγραφιστό τους και δεν είχαν φθορά ούτε με τα μακρινά σου των Σίνγκλετον και Μπουρούση.

Η διαφορά υπέρ του Παναθηναϊκού έφθασε στο +7 (37-30) στη λήξη του ημιχρόνου κυρίως εξαιτίας της επιθετικής δυστοκίας των φιλοξενούμενων.

Η ροή του αγώνα όμως, άλλαξε με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Η Ζαλγκίρις έτρεξε σερί 7-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά κρατώντας τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη χωρίς σκορ μέχρι τότε. Οι Λεκαβίτσιους και Μιλάκνις εκμεταλλεύονταν τα κενά στην άμυνα του Παναθηναϊκού, όσο οι Μότουμ και Ουλανόβας κυριαρχούσαν στον τομέα των επιθετικών ριμπάουντ.

Η Ζαλγκίρις πλέον είχε το προβάδισμα στον αγώνα (48-52, 29′) και ο Παναθηναϊκός δεν είχε τρόπους να σκοράρει εκτός από προσωπικές φάσεις του Παππά ή επιθετικά ριμπάουντ του Σίνγκλετον. Οι Λιθουανοί έμειναν μπροστά στο σκορ μέχρι και το 31΄(53-55), όταν ο Μότουμ σκόραρε με τρίποντο.

Ο Σίνγκλετον ευστόχησε σε τρίποντο στο 31′, συνέχισε να παίρνει ριμπάουντ και να αλλοιώνει φάσεις στην άμυνα δίνοντας το σύνθημα στους συμπαίκτες του. Ο Παναθηναϊκός βρήκε φάσεις στο ανοικτό γήπεδο και όταν πια ο Σίνγκλετον είχε δίπλα του τους αθλητικούς Γκιστ και Νίκολς, η ομάδα μεταμορφώθηκε πλήρως. Οι “πράσινοι” ήταν περισσότερο αποτελεσματικοί στην άμυνα, αλλά τη μεγάλη διαφορά την έκανε ο Νίκος Παππάς, ο οποίος με δυο συνεχόμενα τρίποντα έφερε το +6 (65-59, 34′)!

Ο ενθουσιασμός στις εξέδρες του ΟΑΚΑ έδωσε “φτερά” στους ‘πρασίνους”, πτόησε τους φιλοξενούμενους που πέτυχαν μόλις δυο τρίποντα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών και έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Η Ζαλγκίρις μείωσε μέχρι και στους 2 πόντους (69-67, 37’), αλλά δεν είχε την ποιότητα, τον χαρακτήρα και το βάθος στον πάγκο για να κοντράρει παραπάνω τον Παναθηναϊκό που παρά τις χαμένες βολές στο φινάλε, κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη τις φετινές του υποχρεώσεις στην Ευρωλίγκα.