“Ναυάγησε” στο Ρέθυμνο ο Άρης!

2016-10-15T16:58:23+00:00 2016-10-15T17:03:58+00:00.

15/Oct/16 16:58

Η εντυπωσιακή νίκη του Ρεθύμνου στην πρεμιέρα απέναντι στον Κολοσσό είχε και συνέχεια αφού οι Κρητικοί επικράτησαν εντός έδρας και του Άρη…

Εντυπωσιακή είναι η εκκίνηση του Ρεθύμνου στο φετινό πρωτάθλημα αφού μετά τη νικηφόρα πρεμιέρα κόντρα στον Κολοσσό οι Κρητικοί διπλασίασαν τα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας του Άρη με 69-60.

Απογοητευτική η εικόνα της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη που δεν σταμάτησε να αστοχεί από την περιφέρεια (3/33 τρίποντα, 9%) αδυνατώντας να περάσει την μπάλα κοντά στο καλάθι.

Αντιθέτως, το Ρέθυμνο πήρε λύσεις από πολλούς παίκτες και είχε για κορυφαίους του Γιαννόπουλο (11π, 8ρ), Χριστοδούλου (11π) και τον καθοριστικό Τάλτον (19π, 6ρ, 5ασ., 7 λάθη).

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με τον Φιτζπάτρικ να σκοράρει από μέση και μακρινή απόσταση κατάφερε να προηγηθεί με 8-0 μόλις στο 2′. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη αφού ο Άρης αντέδρασε άμεσα και με τον νεοαποκτηθέντα Νταγκίσεβιτς να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 13-12. Ο γρήγορος ρυθμός βόλεψε τους φιλοξενούμενους που άρχισαν να “εγκλώβισαν” αμυντικά τους αντιπάλους τους και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο +7 (21-14).

Το βαθύ ρόστερ έδωσε την ευκαιρία στον Δημήτρη Πρίφτη να κρατάει φρέσκια την ομάδα του με συνεχείς αλλαγές στη θέση “5” και ο Άρης εξασφάλισε διψήφια διαφορά (27-16) δια χειρός Καββαδά. Το Ρέθυμνο έψαχνε απεγνωσμένα έναν παίκτη να βγει μπροστά και τον βρήκε στο πρόσωπο του Αντρέα Χριστοδούλου. Ο νεαρός γκαρντ σημείωσε πέντε πόντους διαμορφώνοντας το 31-24 με τις δύο ομάδες να κάνουν το ένα επιπόλαιο λάθος μετά το άλλο.

Οι Κρητικοί έφτασαν τα 12, οι Θεσσαλονικείς τα 8 με αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ στο ημίχρονο να μείνει αρκετά χαμηλά (34-30) και το παιχνίδι να γίνεται ιδιαίτερα άναρχο σε αρκετές στιγμές του.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Άρης μπήκε καλύτερα και με τον Καββαδά να κάνει θραύση κοντά στο καλάθι (14π σε 8 λεπτά συμμετοχής) ξέφυγε ξανά με +8 (42-34). Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη αφού το νέο ξέσπασμα του Ρεθύμνου και το επί μέρους σκορ 14-2 σερί ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση με τον Χάρη Γιαννόπουλο να διαμορφώνει το 48-44.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη τα… έσπασαν στην τρίτη περίοδο και σούταραν με το τραγικό 0/10 τρίποντα επιμένοντας σε αυτό τον τρόπο επίθεσης παρά το συνολικό 3 στα 28!

O “καυτός” Γιαννόπουλος από την άλλη με ακόμα ένα εύστοχο σουτ από την περιφέρεια χάρισε στο Ρέθυμνο το μεγαλύτερο μέχρι στιγμής προβάδισμα (53-45, 31′). Η παραγωγικότητα των δύο ομάδων έπεσε ακόμα περισσότερο στα επόμενα λεπτά με τον Άρη να σκοράρει σχεδόν αποκλειστικά από τη γραμμή των βολών και τον Ντραγκίσεβιτς να μειώνει σε 57-55, με 4.32′ στο ρολόι.

Οι φιλοξενούμενου συνέχισαν να κερδίζουν φάουλ και με 12 από τους συνολικά 14 πόντους της περιόδου να προέρχονται από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας” πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (59-58). Ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για λογαριασμό του Ρεθύμνου ήταν ο Γκάρι Τάλτον αφού με πόντους έδωσε προβάδισμα νίκης στην ομάδα του με 66-59, μόλις 1.29′ πριν τη λήξη.

Στον εναπομείναντα χρόνο ο Άρης δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι αφού οι βιαστικές επιθέσεις δεν βρήκαν στόχο, με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί ακόμα περισσότερο και να φτάσει στο τελικό 69-60.

Που κρίθηκε: Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο όμως το εντυπωσιακό 16-2 επί μέρους σκορ του Ρεθύμνου στην τρίτη περίοδο το έβαλε μπροστά και άλλαξε άρδην την ψυχολογία. Έκτοτε οι γηπεδούχοι δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα και κατάφεραν να διπλασιάσουν τις νίκες τους. Την ίδια στιγμή, ο Άρης επέμεινε για ανεξήγητο λόγο στα τρίποντα παρά το πολύ κακό

Παίκτης-κλειδί: Το ελληνικό δίδυμο των Χριστοδούλου (11π) και Γιαννόπουλου (11π) έδωσε σημαντικές λύσεις όμως ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο Γκάρι Τάλτον. Ο Αμερικάνος γκαρντ είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ αλλά και 7 λάθη σημειώνοντας τους 10 τελευταίους πόντους του Ρεθύμνου.