2016-10-17T19:49:25+00:00 2016-10-17T19:59:07+00:00.

Lefteris Moutis

17/Oct/16 19:49

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε κατά κράτος του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ με 25 πόντους διαφορά (88-63) και έκανε τεράστιο άλμα για την κατάκτηση του πλεονεκτήματος της έδρας.

Οι “ερυθρόλευκοι” επιβλήθηκαν πολύ εύκολα του “αιώνιοι” αντιπάλου τους σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε μονόλογο των γηπεδούχων. Οι “πράσινοι” έχασαν την επαφή τους με το σκορ από τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου και δεν κατάφεραν ποτέ να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης.

Ο Ολυμπιακός είχε σε εξαιρετική μέρα τους Πρίντεζη, Λοτζέσκι, Χάκετ, Γκριν και Μπιρτς με τον Σπανούλη να βοηθά πολύ στη δημιουργία. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη πλευρά, είχε κορυφαίους σκόρερ τους Μπουρούση, Γκιστ και Σίνγκλετον, αλλά δεν κατάφερε να περιορίσει τις αμυντικές του απώλειες.

Τεράστιο ρόλο στο παιχνίδι έπαιξε και η υπεροπλία των Πειραιωτών στα επιθετικά ριμπάουντ, καθώς τελείωσαν το παιχνίδι με 20 επιθετικά ριμπάουντ όσα και τα αμυντικά των “πρασίνων”.

Ο Παναθηναϊκός αμυντικά επικεντρώθηκε από τα πρώτα λεπτά στον περιορισμό της δράσης του Βασίλη Σπανούλη. Ο Αργύρης Πεδουλάκης επέλεξε να αντιμετωπίσει τον αρχηγό των Πειραιωτών με αλλαγές στα σκριν και πάντα έναν εκ των Γκιστ και Σίνγκλετον μπροστά του και τον έτερο να περιμένει λίγο πιο πίσω για να του κλείσει το διάδρομο προς το καλάθι.

Αυτή η επιλογή των “πρασίνων” είχε κόστος στην άμυνα. Ο Χαραλαμπόπουλος αναγκαζόταν να μαρκάρει τον Πρίντεζη, ο οποίος και πήρε πάνω του πολλές φάσεις οδηγώντας στο σκοράρισμα την ομάδα του μαζί με τον Μπιρτς που εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα του Παναθηναϊκού από μεγάλα κορμιά.

Οι “πράσινοι” επιθετικά προσπάθησαν να “χτυπήσουν” πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων, όπου οι Φελντέιν και Γκιστ κράτησαν την ομάδα τους κοντά στο σκορ (11-10, 6΄). Ο Καλάθης χρεώθηκε με δυο γρήγορα φάουλ και ο Παππάς ανέλαβε χρέη πόιντ γκαρντ προσπαθώντας να “τρυπήσει” την άμυνα των “ερυθρολεύκων”. Ωστόσο, ο Σφαιρόπουλος επέλεξε τον Χάκετ αντί του Μάντζαρη για να μαρκάρει τον Παππά και δικαιώθηκε.

Ο Ιταλός γκαρντ σκόραρε με διεισδύσεις, ώθησε τους συμπαίκτες του να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο (ο Ολυμπιακός εκδήλωσε τρεις αιφνιδιασμούς στα πρώτα 5 λεπτά) και κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με +8 (20-12, 8′), καθώς ο Σπανούλης ήταν εξαιρετικός στη δημιουργία.

Ο “Kill-Bill” εκμεταλλεύτηκε τους Μπιρτς και Γιανγκ με pick n roll φάσεις απέναντι κυρίως στον Γιάννη Μπουρούση, ο οποίος αντίστοιχα προσπαθούσε επιθετικά να αποτελέσει σημείο αναφοράς στην επίθεση.

Ο Καλάθης επέστρεψε γρήγορα στο παρκέ για να βελτιωθεί η δημιουργία των “πρασίνων” και πράγματι η διαφορά μειώθηκε στους 4 (26-22, 11΄) με τον “Μπουρού” να κάνει τη διαφορά κερδίζοντας έξι φάουλ από τους ψηλούς του Ολυμπιακού.

Επιθετικά όμως, οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις και με τους Γκριν και Λοτζέσκι στην περιφέρεια να εκμεταλλεύονται τους χώρους που τους έδινε η άμυνα του Παναθηναϊκού. Οι δυο τους πήραν “φωτιά”, ανέβασαν γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (32-22, 13′).

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν (36-31, 16′) με πρωταγωνιστή τον Μπουρούση που αντιμετώπισε κατά σειρά όλους τους αντίπαλους σέντερ (Γιανγκ, Μπιρτς και Μιλουτίνοφ εναλλάσσονταν απέναντι του) , αλλά δεν μπορούσε να αλλάξει το ρυθμό του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 14-1 στα τέσσερα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου με τον Λοτζέσκι να ευστοχεί σε δυο τρίποντα, τον Μιλουτίνοφ να πετυχαίνει γκολ-φάουλ, τον Πρίντεζη μετά από επιθετικό ριμπάουντ και τον Μάντζαρη να κλείνει με τρίποντο το ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον Σίνγκλετον, αλλά ο Ολυμπιακός είχε σε εκπληκτική κατάσταση τον Γιώργο Πρίντεζη και σε κάθε ευκαιρία του “ακουμπούσε” τη μπάλα κοντά στο καλάθι. Ο “υπαρχηγός” πέτυχε 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο κερδίζοντας στις προσωπικές μονομαχίες όλους όσους κλήθηκαν να τον αντιμετωπίσουν.

Η διαφορά έφθασε στο +22 (60-38, 24′), όταν ο Σπανούλης πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο παιχνίδι. Μέχρι τότε βέβαια, είχε κάνει πολύ καλή δουλειά δημιουργικά. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε αρκετές φορές να τρέξει με τον Παπανικολάου να βγάζει ενέργεια και να μαζεύει πολύτιμα ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς με τους αθλητικούς ψηλούς του, αλλά οι Γκιστ και Σίνγκλετον δεν μπορούσαν να αλλάξουν τη ροή του αγώνα με τα χαμένα ριμπάουντ να αποτελούν “πληγή”. Η υπεροπλία στα επιθετικά ριμπάουντ έδωσε μεγάλο αβαντάζ στους Πειραιώτες για να χτίσουν διαφορά, καθώς στη λήξη της τρίτης περιόδου είχαν μαζέψει 14 επιθετικά ριμπάουντ, την ώρα που οι “πράσινοι” είχαν τον ίδιο αριθμό αμυντικών.

Η διαφορά μειώθηκε προς στιγμήν (70-54, 31′) χάρη σε πέντε σερί πόντους του Φελντέιν, αλλά δεν είχε συνέχεια, καθώς ο Παπαπέτρου ξεμπλόκαρε τους Πειραιώτες με πέντε σερί πόντους, ο Λοτζέσκι πήρε ξανά τη σκυτάλη και το προβάδισμα εκτοξεύτηκε στο +27 (86-59, 37′).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει περισσότερες κατοχές (είχε σταθερά διψήφιες περισσότερες) στο παιχνίδι εξαιτίας των επιθετικών ριμπάουντ και έτσι δεν δυσκολεύτηκε μέχρι τέλους να διατηρήσει το τεράστιο προβάδισμα και να αποκτήσει ένα σημαντικό αβαντάζ για το πλεονέκτημα έδρας.