Ο Γιάννης ξεχωρίζει, το Μιλγουόκι προβληματίζει (video)

2016-10-18T07:44:17+00:00 2016-10-18T07:44:55+00:00.

18/Oct/16 07:44

Για ακόμα ένα παιχνίδι οι Μπακς κατέρρευσαν στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα η εντυπωσιακή εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο να μην συνδυαστεί με νίκη…

Του Γιώργου Ορφανάκη / info@eurohoops.net

Ακόμα μία εντυπωσιακή εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν συνοδεύτηκε με το ανάλογο αποτέλεσμα αφού οι Μπακς γνώρισαν την ήττα με 102-78 στην έδρα των Πίστονς.

Ο Έλληνας σταρ είχε 21 πόντους (6/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/7 βολές), 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε περίπου 31 λεπτά συμμετοχής αλλά δεν πήρε ανάλογες βοήθειες από τους συμπαίκτες του. Ο Τζαμπάρι Πάρκερ είχε 18 πόντους (7/15 δίποντα) και ο Γκρεγκ Μονρό (12π, 6/19 δίποντα, 8ρ) με όλους τους υπόλοιπους να μένουν πολύ χαμηλά.

Αντιθέτως, για λογαριασμό του Ντιτρόιτ ο Κάλντγουελ σταμάτησε στους 23 πόντους με 6/11 τρίποντα, την ώρα που ο Ντράμοντ πέτυχε για ακόμα μία φορά νταμπλ-νταμπλ (12π, 13ρ), με τους Χάρις (16π, 7ρ) και Έλενσον (14π, 5ρ) να είναι διψήφιοι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε εξαιρετικά για τους Μπακς που κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμα και με +13 (20-7) εξασφαλίζοντας μία μικρή αλλά σημαντική διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-16). Με καλάθια των Ντελαβεντόβα και Αντετοκούνμπο μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ακόμα περισσότερο (32-17) με τον Τζαμπάρι Πάρκερ να διαμορφώνει λίγα λεπτά αργότερα το 46-29 με τρίποντο.

Προϊόντος του χρόνου όμως ξεκίνησε η κατάρρευση αφού οι Πίστονς μείωσαν αρχικά σε 48-40 και στη συνέχεια ξεκίνησαν μία εντυπωσιακή αντεπίθεση. Με επί μέρους σκορ 20-2 και τους Μπακς να παρουσιάζουν ακόμα ένα νεκρό διάστημα στη φετινή προετοιμασία, οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω κάτω και βρέθηκαν εκείνοι μπροστά με 76-65. Από αυτό το σημείο και έπειτα το σύνολο του Τζέισον Κιντ δεν κατάφερε να πλησιάσει ξανά στο σκορ αφού η ψυχολογία είχε αλλάξει για τα καλά.