Εύκολα κι απλά πριν το ΣΕΦ η Αρμάνι Μιλάνο!

2016-10-23T13:50:00+00:00 2016-10-23T13:50:00+00:00.

23/Oct/16 13:50

Η Αρμάνι Μιλάνο έπαιξε όσο χρειάστηκε κι έφτασε άνετα στην νίκη στην Μπρέσια, επικρατώντας της τοπικής ομάδας.

Η Αρμάνι Μιλάνο έπαιξε όσο χρειάστηκε κι έφτασε άνετα στην νίκη στην Μπρέσια, επικρατώντας με 97-80 της τοπικής ομάδας.

Οι πρωταθλητές Ιταλίας που την Τρίτη θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ είχαν τον έλεγχο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρά τις προσπάθειες των μαχητικών γηπεδούχων έκαναν χωρίς να “ζοριστούν” ιδιαίτερα το “4 στα 4” στη Lega Basket.

Ο Κρούνοσλαβ Σίμον ήταν ο κορυφαίος των νικητών καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους, έχοντας 6/12 τρίποντα. Από την άλλη ο Λι Μουρ πάλεψε αλλά 26 πόντοι του δεν ήταν αρκετοί.

Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν από το ξεκίνημα τον ρυθμό τους και με εξαίρεση κάποια μικρά κομμάτια του πρώτου ημιχρόνου είχαν τον πλήρη έλεγχο. Με τον Σιμόν να ξεκινά με 4/7 τρίποντα η Αρμάνι πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, έχοντας εξασφαλίσει διαφορά 16 πόντων (50-34).

Η συγκεκριμένη διαφορά αλλά κι η κούραση από τα συνεχόμενα ματς φαίνεται ότι έφερε χαλάρωση στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δέχθηκαν 31 πόντους στην τρίτη περίοδο κι επέτρεψαν στην Μπρέσια να πλησιάσει στο -5 (64-69 στο 28′).

Η απάντηση, όμως, ήταν άμεση καθώς με επιμέρους 11-1, οι παίκτες του Ρέπεσα ξέφυγαν με 80-65 στο 31′ κι έβαλαν ουσιαστικά τέλος στα όνειρα της μαχητικής Μπρέσια, η οποία πάλεψε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.