Τα… μαγικά του Μίλος εξαφάνισαν την Ούνικς!

2016-10-27T20:49:30+00:00 2016-10-27T20:50:21+00:00.

27/Oct/16 20:49

Με τον Μίλος Τεόντοσιτς να κάνει άνω κάτω την άμυνα της Ούνικς Καζάν ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιβλήθηκε της Ούνικς Καζάν με 98-80 και έκανε το 4/4 μέχρι στιγμής στην Ευρωλίγκα.

Με τον Μίλος Τεόντοσιτς να κάνει άνω κάτω την άμυνα της Ούνικς Καζάν ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιβλήθηκε της ομάδας του Ευγκένι Πασούτιν με 98-80 και έκανε το 4/4 μέχρι στιγμής στην Ευρωλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Κιθ Λάνγκφορντ, αλλά με την έναρξη του δευτέρου μισού, ο Μίλος Τεόντοσιτς μοίραζε τη μία ασίστ μετά την άλλη και αχρήστεψε κάθε αμυντική προσπάθεια των παικτών της Ούνικς. Ο Σέρβος σταμάτησε στους 16 πόντους και τις 10 ασίστ ολοκληρώνοντας τον αγώνα με νταμπλ-νταμπλ.

Από την πλευρά των ηττημένων ο Λιθ Λάνγκφορντ ήταν όλα τα λεπτά, πετυχαίνοντας 36 πόντους με 11/14 βολές, 5/9 δίποντα, 5/10 τρίποντα, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του. Μάλιστα οι 36 πόντοι είναι ρεκόρ καριέρας για τον Αμερικανό στην Ευρωλίγκα.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Παρά τις απουσίες των Κλαρκ και Πονκρασόφ, η Ούνικς μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με τον Κιθ Λάνγκφορντ να είναι πραγματικά ασταμάτητος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν αρχικά με 8-5, ενώ στη συνέχεια η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +5 (13-18, 3′ λεπτά πριν το τέλος), αλλά οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη αντέδρασαν. Μάλιστα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 23-20.

Το παιχνίδι στην αρχή εξελίχτηκε σε μία “μονομαχία” ανάμεσα στον Κόρι Χίγκινς και τον Κιθ Λάνγκφορντ. Ο πρώτος αγωνίστηκε για περίπου πέντε λεπτά στο πρώτο ημίχρονο και είχε 10 πόντους, ενώ ο δεύτερος ολοκλήρωσε το 20λεπτο με 18 πόντους. Παρά την εμφάνιση του Λάνγκφορντ όμως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε ένα καλό προβάδισμα με 34-27, 4 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 47-43.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου 53-43 η άμυνα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας έσφιξε για τα καλά και η Ούνικς δεν μπορούσε να βρει εύκολα τον δρόμο προς το… πλεκτό. Αυτό και σε συνδυασμό με τις εκπληκτικές πάσες του Μίλος Τεόντοσιτς έδωσαν στους γηπεδούχους μία μεγάλη διαφορά 15 πόντων (60-45). Η ΤΣΣΚΑ… έτρεξε ένα σερί 19-5 στο τρίτο δεκάλεπτο και το σκορ έγινε 66-48 (στο 27′), ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 68-55.

Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει μετά το καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο της ΤΣΣΚΑ Μόσχας σε επίθεση και άμυνα, με την Ούνικς να μην έχει την ποιότητα και την αντοχή να αντιδράσει. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 24 πόντους (92-68), με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να μην έχει αντίπαλο στο δεύτερο ημίχρονο. Το τελικό 98-80 εξάλλου τα λέει όλα…

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 47-43, 68-55, 98-80.