This is… Panathinaikos!

2016-10-28T21:53:00+00:00 2016-10-28T21:53:00+00:00.

28/Oct/16 21:53

O Παναθηναϊκός έπαιξε όμορφο μπάσκετ με πολλή ενέργεια και επικράτησε εύκολα του Ερυθρού Αστέρα με 70-59 στο πρώτο παιχνίδι του Τσάβι Πασκουάλ μπροστά στον κόσμο των “πρασίνων”…

Του Γιώργου Ορφανάκη / info@eurohoops.net

O Παναθηναϊκός έπαιξε όμορφο μπάσκετ με πολλή ενέργεια και επικράτησε εύκολα του Ερυθρού Αστέρα με 70-59 στο πρώτο παιχνίδι του Τσάβι Πασκουάλ μπροστά στον κόσμο των “πρασίνων”.

Κορυφαίος της ελληνικής ομάδας ήταν για ακόμα μία φορά ο Νικ Καλάθης που σημείωσε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Γιάννης Μπουρούσης πρόσθεσε 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, την ώρα που ο Τζέιμς Γκιστ έπαιξε εξαιρετική άμυνα και πρόσθεσε 17 πόντους.

Για λογαριασμό των Σέρβων ο Όγκνιεν Κούζμιτς πέτυχε ένα εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 15 ριμπάουντ χωρίς ωστόσο να πάρει ανάλογες βοήθειες από τους συμπαίκτες του.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι διαδοχικές καλές άμυνες στα πρώτα λεπτά επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να πάρει μικρό προβάδισμα με 9-4 στο 5′ έπειτα από όμορφη προσπάθεις του Ντιμίτρις Νίκολς. Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αργός με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει αρκετά χαμηλά και τους “πράσινους” να αδυνατούν να εκμεταλλευτούν τα 7 γρήγορα λάθη του Ερυθρού Αστέρα.

O παίκτης που ανέλαβε να “ξεκολλήσει” για ακόμα μία φορά την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν ο Νικ Καλάθης ο οποίος με εύστοχο τρίποντο και ασίστ διαμόρφωσε το 17-10. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 23-14 αφού ο Κέι Σι Ρίβερς σκόραρε με τη λήξη επαναφέροντας τη διαφορά στη μεγαλύτερη μέχρι στιγμής τιμή της.

Προϊόντος του χρόνου ο Παναθηναϊκός επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του σε επίθεση και άμυνα αφού ο απολαυστικός Καλάθης δεν σταματούσε να διεισδύσει στην αντίπαλη ρακέτα για 31-14. Το τρίποντο του Μπούρούση έδωσε αέρα +20 (34-14) και έβαλε “φωτιά” στις κερκίδες του ΟΑΚΑ με τον Ερυθρό Αστέρα να μοιάζει πλήρως παραδομένος. To ένα εύκολο καλάθι διαδεχόταν το άλλο (41-18) με τον Κούζμιτς να αποτελεί την μοναδική πραγματική απειλή και να μειώνει σε 41-23 λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια (46-25) με τους γηπεδούχους να συνδυάζουν όμορφο μπάσκετ και ουσία εξασφαλίζοντας σαφές πλεονέκτημα για τη νίκη από νωρίς.

Σημαντικότερο στοιχείο στο παιχνίδι των “πρασίνων” σε αυτό το πρώτο μισό του αγώνα ήταν τα μεγάλα επίπεδα ενέργειας που οδήγησαν σε 5 κλεψίματα και πόντους στον αιφνιδιασμό. Αντιθέτως, οι Σέρβοι παρουσίασαν μεγάλα προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας κάτι που αντικατοπτρίζεται στα 9 λάθη.

Το άνετο προβάδισμα του Παναθηναϊκού διατηρήθηκε και στην τρίτη περίοδο αφού η άμυνα αποδείχθηκε το ισχυρότερο “όπλο” με αποτέλεσμα οι Καλάθης-Γκιστ να βγουν για ακόμα μία φορά στον αιφνιδιασμό και να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ στο 56-34. Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει όμως ακόμα και όταν οι “πράσινοι” έδειξαν να… κολλάνε στην επίθεση δεν κατάφερε κάτι περισσότερο από το 57-38 δια χειρός Τζένκινς.

Ο Νέιτ Ουόλτερς ανέλαβε επιθετικές πρωτοβουλίες, συνδέθηκε με το καλάθι αλλά το ίδιο συνέβη και με τον Γιάννη Μπουρούση με αποτέλεσμα το +20 (61-41) να διατηρείται εύκολα.

Η κατάσταση άλλαξε ελαφρώς στην τελευταία περίοδο αφού το γρήγορο 6-0 σερί (61-47) ανάγκασε τον Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει σε τάιμ άουτ για να “αφυπνίσει” τους παίκτες του. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια ανάκαμψης που έγιναν ακόμα πιο έντονα όταν ο Μίλκο Μπιέλιτσα ευστόχησε σε διαδοχικά τρίποντα για το 63-53, περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος. Η πίεση θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερη αν οι “πράσινοι” δεν είχαν ανανεώσει δύο επιθέσεις με τον Τζέιμς Φελντέιν να διαμορφώνει το 66-53 με 4.03′ για το τέλος.

Στον εναπομείναντα χρόνο αμφότερες οι ομάδες συμβιβάστηκαν με το αποτέλεσμα με τον Παναθηναϊκό να ανεβαίνει στις 3-1 νίκες και να έχει ξεκινήσει ιδανικά τη σεζόν στην Ευρωλίγκα.