Τριπλ-νταμπλ όνειρο: Ράσελ Ουέστμπρουκ εσύ σούπερ σταρ!

29 Oct 2016 2016-10-29T08:56:50+00:00.

- 29 Oct 2016

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Του ξέφυγε το τριπλ νταμπλ στην πρεμιέρα για μία ασίστ. Ε, είπε λοιπόν να το κάνει στο γήπεδο του με τέτοιο τρόπο που να ταρακουνήσει για ακόμα μία φορά το ΝΒΑ! Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ πέτυχε 51 πόντους με 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ στη νίκη των Θάντερ με 113-110 επί των Σανς στην παράταση και έγινε ο πρώτος παίκτης από το 1975 και τον Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ που κάνει τριπλ νταμπλ με +50 πόντους στο ενεργητικό του!!! Ω θεέ μου …

Έγινε παράλληλα ο τρίτος στη λίστα παίκτης με τους περισσότερους πόντους σε ένα τριπλ νταμπλ, με τον Ουίλτ Τσάμπερλεν να έχει πετύχει 53 πίσω στο μακρινό 1968 και τον Λεμπρόν Τζέιμς να ακολουθεί με 52 το 2009!

Ο Ουέστμπρουκ πήρε 44 προσπάθειες για να φτάσει ως εκεί (17/44 σουτ, 15/20 βολές), ενώ πρόσθεσε 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ και δύο κλεψίματα. Υπέπεσε δε, σε πέντε λάθη ενώ αγωνίστηκε 45 λεπτά!

Το θέμα είναι επίσης ότι το ματς ήταν άκρως ανταγωνιστικό και όχι… επίδειξης. Οι Σανς βρέθηκαν μπροστά με 31-13 στην πρώτη περίοδο και με 40-25 λίγο αργότερα, αλλά ελέω Ράσελ δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα και τη νίκη παρά το ρεκόρ καριέρας με 30 πόντους από τον Τζ Τζέι Ουόρεν.

“Πρέπει να θες να νικάς. Έτσι απλά. Όταν θες τη νίκη, δεν σκέφτεται ότι κουράζεσαι. Για μένα η κούραση είναι θέμα σκέψης. Βρίσκεται στο μυαλό σου”, είπε ο Ουέστμπρουκ σαν να μας αφήνει μία υπόσχεση για ακόμα περισσότερα ρεκόρ…

Ο Βίκτορ Ολαντίπο στάθηκε κοντά του με 21 πόντους, ενώ ο Σαμπόνις πέτυχε οκτώ και ο Στίβεν Άνταμς εννιά (με 10 ριμπάουντ).