Ολυμπιακός: Τον ζόρισε όσο δεν πάει ο Κολοσσός!

2016-10-30T18:48:46+00:00 2016-10-30T18:56:43+00:00.

30/Oct/16 18:48

Ανέλπιστο ντέρμπι στο ΣΕΦ! Ο Κολοσσός έβαλε στα… σχοινιά τον Ολυμπιακό και τελικά οι κόκκινοι κατάφεραν να κερδίσουν πολύ δύσκολα στα τελευταία λεπτά

Ο Ολυμπιακός δεν έχει ηττηθεί ποτέ στην ιστορία του από τον Κολοσσό, αλλά “έφτυσε αίμα” για να επεκτείνει την παράδοση και να γράψει το 25-0 στις αναμετρήσεις του απέναντι στους Ροδίτες! Που έπαιξαν στο ΣΕΦ χωρίς φόβο, αλλά με πάθος και ζόρισαν πολύ τους κόκκινους, λίγες μέρες πριν το μεγάλο ντέρμπι στην Ευρωλίγκα, απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, όταν ο Ολυμπιακός κατόρθωσε μετά από πολύ κόπο να υποτάξει την θαυμάσια ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, που αξίζει πολλά κρέντιτ για την προσπάθεια και την εμφάνισή της.

Μέχρι το 35′ οι δύο αντίπαλοι ήταν στα ίσια και στο τέλος μίλησε η άμυνα της ομάδας του Σφαιρόπουλου, που αγωνίστηκε χωρίς τους Σπανούλη και Μιλουτίνοφ. Δέχτηκε 10 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, κράτησε τον Κολοσσό χωρίς πόντο σε όλα τα τελευταία λεπτά και τελικά η αναμέτρηση κρίθηκε επειδή οι πρωταθλητές κατάφεραν να κυριαρχήσουν κάτω από τις δύο ρακέτες μόλις στα τελευταία λεπτά.

Πρώτος σκόρερ ο Έρικ Γκριν με 18 πόντους, που φάνηκε να έχει ένα μικρό – τραυματισμό στο τέλος. Κορυφαίος συνολικά ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 15, καθοριστικοί στο τέλος οι Παπανικολάου (10π) και Πρίντεζης (9π).

Ο αγώνας

Στο πρώτο ημίχρονο ο Κολοσσός Ρόδου… εξέπληξε τον Ολυμπιακό και όχι μόνο τον έπαιξε στα ίσια, αλλά ήταν και καλύτερος! Είχε πιο ισορροπημένο παιχνίδι στην επίθεση, εκπληκτικά ποσοστά στα δίποντα και περισσότερα ριμπάουντ.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήρε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ και είχε εκπληκτικό ρυθμό στην επίθεση. Προηγήθηκε με 15-20 και 18-23, αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο σε διαδοχικές αλλαγές, μήπως και βρει ένα σχήμα να παίξει καλύτερη άμυνα και να ελέγξει τον ρυθμό. Με τον Βασίλη Σπανούλη εκτός αγώνα, δεν βοήθησαν και τα τρία γρήγορα φάουλ του Ντανιέλ Χάκετ.

Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις με τον “ζεστό” Ιωάννη Παπαπέτρου. Ισοφάρισε σε 25-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου και πέραε μπροστά με 31-30 στο ξεκίνημα της δεύτερης. Με τον Παπαπέτρου να οργιάζει στο “4” και να έχει 9 πόντους με 3/3 τρίποντα!

Με νέο τρίποντο του Λοτζέσκι οι γηπεδούχοι πήραν την μεγαλύτερή τους διαφορά ως εκείνο το σημείο (34-30), αλλά με τους Αμερικανούς του σε σούπερ κατάσταση ο Κολοσσός είχε εξτρά… απαντήσεις! Πήρε ξανά το προβάδισμα και το τέλος του ημιχρόνου τον βρήκε με την μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά, το 40-46! Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ήταν έξαλλος και το χαρακτηριστικότερο όλων ήταν ένα τάιμ – άουτ που κάλεσε, στην διάρκεια του οποίου δεν είπε το παραμικρό στους παίκτες του. Απλά τους… αγριοκοίταζε!

Έμοιαζε με ομάδα Ευρωλίκας ο Κολοσσός!

Ο Κολοσσός είχε 20 ριμπάουντ έναντι 11 του Ολυμπιακού, σούταρε με το εκπληκτικό 11/16 δίποντα, ποσοστό 69% και την ίδια στιγμή οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν μόλις 38% στα δίποντα, τουτέστιν 5/13. Το παιχνίδι τους ήταν εντελώς περιφερειακό χωρίς απειλή στο χαμηλό ποστ και με τον Πρίντεζη να έχει αγωνιστεί έξι λεπτά χωρίς καλάθι εντός πεδιάς.
Η κυριαρχία του Κολοσσού στο ζωγραφιστό αποτυπωνόταν και από το σκορ στη ρακέτα. Οι Ροδίτες είχαν σκοράρει 18 πόντους μέσα στο ζωγραφιστό και οι Πειραιώτες μόλις 10, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν και 13 ασίστ, έναντι μόλις 7 του Ολυμπιακού!

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ρέντικ είχε 10 πόντους και 9 ο Ρέλφορντ, με πολλή δουλειά και δημιουργικά. Από τον Ολυμπιακό πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαπέτρου με 13 και λύσεις είχε δώσει και ο Έρικ Γκριν με 9 πόντους. Οι 46 πόντοι που είχε δεχτεί ο Ολυμπιακός ήταν κάτι που συζητήθηκε σίγουρα στα αποδυτήρια των ερυθρόλευκων… Όπως και το γεγονός ότι όλοι κι όλοι οι ψηλοί έβαλαν 2 πόντους, έναν ο Γιανγκ και έναν ο Πρίντεζης!

Αντίδραση από Ολυμπιακό

Με το καλημέρα στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Πίεσαν περισσότερο πάνω στην μπάλα, βρήκαν φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο, προσπάθησαν να περάσουν την μπάλα πιο συστηματικά στο χαμηλό ποστ και “έτρεξαν” ένα σερί 10-0, για να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα με 50-46. Το άλλο κακό νέο για τον Άρη Λυκογιάννη ήταν τα 4 φάουλ του Παναγιώτη Βασιλόπουλου και τα τρία του Τρέβορ Ρέλφορντ.

Ο Κολοσσός δεν έβαλε πόντο στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά μετά συνήλθε και αντέδρασε! Βρήκε σκορ, έβγαλε 1-2 μαζεμένες άμυνας και πέρασε ξανά μπροστά με 50-51! Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν πόντο – πόντο με συχνές εναλλαγές του σκορ. Στο 30′ το σκορ ήταν ισόπαλο στο 57-57 και τα τελευταία δέκα λεπτά είχαν μεγάλο ενδιαφέρον!

Στην τελική ευθεία

Ο Ολυμπιακός ήθελε να ανεβάσει ακόμα περισσότερο την πίεση και να ελέγξει τον ρυθμό, αλλά ο Κολοσσός είχε και ρυθμό και αυτοπεποίθηση. Οι άμυνες έσφιξαν, οι μάχες ήταν σώμα με σώμα και ο Κολοσσός προσαρμόστηκε και σε αυτό το στιλ παιχνιδιού. Μετά από 4 λεπτά στο κρίσιμο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 61-64! Με δύο βολές του Ερικ Γκριν και ένα καλάθι του Πρίντεζη από το ποστ, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 65-64. Με δύο βολές από τον αρχηγό (απόντος του Βασίλη Σπανούλη), έγινε το 67-64, αλλά ο Ρέλφορντ ισοφάρισε με τρίποντο (67-67)!

Δύο πολύ σημαντικά κλεψίματα από Παπανικολάου και Γκριν, ώθησαν τον Ολυμπιακό σε μια μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων (71-67), 2.38” πριν το τέλος. Τίποτα δεν είχε κριθεί, αλλά ήταν… ανάσα για τους γηπεδούχους που πέραν του Κολοσσού είχαν πλέον να αντιμετωπίσουν και το άγχος!

Ένα επιθετικό ριμπάουντ του Παπανικολάου (73-67) έδωσε ακόμα μεγαλύτερο αέρα στον Ολυμπιακό με τον Κολοσσό να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση, στο πιο κρίσιμο σημείο. Οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε όλες τις τελευταίες κατοχές τους και τελικά ο Ολυμπιακός πήρε μια πολύ δύσκολη και αγχωτική νίκη με 75-67.