Με διάθεση και σούπερ Μποχωρίδη ο Παναθηναϊκός!

2016-10-31T19:36:32+00:00 2016-10-31T19:47:10+00:00.

31/Oct/16 19:36

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έβγαλε ενέργεια πάνω στο παρκέ και κατάφερε να επικρατήσει άνετα της Κύμης δίνοντας συνέχεια στο νικηφόρο σερί σε πρωτάθλημα και Ευρωλίγκα.

Του Γιώργου Ορφανάκη / info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έβγαλε ενέργεια πάνω στο παρκέ και κατάφερε να επικρατήσει με το άνετο 92-52 της Κύμης δίνοντας συνέχεια στο νικηφόρο σερί σε πρωτάθλημα και Ευρωλίγκα.

Μεγαλύτερο κέρδος των “πρασίνων” ήταν η συμμετοχή του Λευτέρη Μποχωρίδη με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Με διψήφιο αριθμό πόντων ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι Μπουρούσης (12π), Καλάθης (12π) και Παππάς (13π) με τον Τσάβι Πασκουάλ να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του.

Έχασε την επαφή της στο σκορ από νωρίς η Κύμη που είχε για κορυφαίο τον Ελ Αμίν (13π) αλλά και 19 λάθη.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση με σαφή διάθεση να τρέξουν και η Κύμη κατάφερε να προηγηθεί με 11-9 στο έξι δια χειρός του θετικότατου Μόργκαν. Το εξαιρετικό ποσοστό των φιλοξενούμενων στα τρίποντα (4/4) άυξησε ακόμα περισσότερο το υπέρ τους προβάδισμα (20-16), όμως ο Παναθηναϊκός με πιεστική άμυνα και όμορφες συνεργασίες στην επίθεση δεν άργησε να ανατρέψει την κατάσταση (26-20).

Το 10-0 σερί και τα λάθη των παικτών ανάγκασαν τον κόουτς Μπρατσιάκο να καλέσει σε τάιμ άουτ αλλά ο απολαυστικός Καλάθης (10π, 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα) με κλεψίματα και όμορφες τελικές πάσες ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 35-25.

Οι δύο πλευρές συνέχισαν να σκοράρουν κατά βούληση και στο πολύ όμορφο καλάθι του Συγκούνα ο Μπουρούσης απάντησε με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό (42-30, 13′). Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε θεαματικά και τα λάθη αυξήθηκαν με αποτέλεσμα ο Παππάς να είναι ο μοναδικός που είχε επαφή με το καλάθι για το 47-30 στο 17′.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Τσάβι Πασκουάλ επέλεξε τον Λευτέρη Μποχωρίδη ως το βασικό πλέι μέικερ των “πρασίνων” σχεδόν σε ολόκληρη τη δεύτερη περίοδο. Ο Έλληνας γκαρντ τα πήγε πολύ καλά με 2 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 7.53′ και η Κύμη πήγε στα αποδυτήρια κυνηγώντας στο σκορ με 59-32.

Τα 11 λάθη των φιλοξενούμενων σε συνδυασμό με την ενέργεια και το πολύ υψηλό 9/14 τρίποντα του Παναθηναϊκού έκρινε επί της ουσίας από το πρώτο κιόλας ημίχρονο τον νικητή.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να είναι πολύ άστοχοι και να μένουν χωρίς καλάθι για περισσότερα από τέσσερα λεπτά. Η Κύμη δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και μείωσε σε 59-39, πριν οι “πράσινοι” αυξήσουν εκ νέου την πίεση τους και βρουν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό για το 66-39. O Μποχωρίδης συνέχισε να βρίσκεται στο τιμόνι του “τριφυλλιού” με τον Νικ Καλάθη να ξεκουράζεται και το προβάδισμα διατηρήθηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα (74-41).

Η πολύ μεγάλη διαφορά έδωσε στον Τσάβι Πασκουάλ την ευκαιρία να ρίξει στο παρκέ τον Μιχάλη Λούντζη κάτι που είχε συμβεί πριν λίγη ώρα και με τον Πατ Καλάθη. Οι δύο τους, μαζί με τον εξαιρετικό Μποχωρίδη που κέρδισε απόλυτα δίκαια το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου, πίεσαν στην άμυνα διαμορφώνοντας το 81-46 περίπου τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Οι δύο ομάδες κατέβασαν ταχύτητα, τα ντεσιμπέλ ανέβηκαν εκ νέου έπειτα από τρίποντο του Λούντζη που έδωσε… αέρα με +38 (86-48), την ώρα που η Κύμη άρχισε να σκέφτεται ήδη το πολύ πιο κρίσιμο παιχνίδι που ακολουθεί με τα Τρίκαλα.

Το τελικό 92-52 έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο σερί του Ισπανού προπονητή που μοίρασε ιδανικά τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του και στρέφει πλέον την προσοχή του στη δύσκολη εκτός έδρας αποστολή με την Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 35-25, 59-32, 74-41, 92-52