ΑΕΚ: Ο Κλαρκ της έκοψε τα φτερά!

2016-11-01T20:42:54+00:00 2016-11-02T00:22:00+00:00.

01/Nov/16 20:42

Με τον Ερλ Κλαρκ να παίρνει “φωτιά” στο δεύτερο ημίχρονο η Μπεσίκτας νίκησε στο ΟΑΚΑ και έβαλε τέλος στο αήττητο της ΑΕΚ στη φετινή σεζόν.

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Με τον Ερλ Κλαρκ να παίρνει “φωτιά” στο δεύτερο ημίχρονο η Μπεσίκτας νίκησε 88-78 στο ΟΑΚΑ και έβαλε τέλος στο αήττητο της ΑΕΚ στη φετινή σεζόν.

Η τουρκική ομάδα έκανε το “7 στα 7” στη φετινή σεζόν, την ώρα που η “Ένωση” γνώρισε την πρώτη της ήττα σε όλες τις διοργάνωσης. Ο Αμερικανός φόργουορντ τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με μόλις 7 πόντους αλλά στο δεύτερο μέρος όταν η ΑΕΚ ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε μπροστά (58-57), ανέλαβε δράση!

Συγκεκριμένα, τελείωσε το ματς με 24 πόντους, έχοντας 8/14 σουτ, ενώ πρόσθεσε και 8 ριμπάουντ. Συμπαραστάτες του ήταν ο Μάικλ Τόμπσον (13π.) και ο πρώην φόργουορντ του Ολυμπιακού, Ντι Τζέι Στρόμπερι (14π.). Επίσης, οι “μαύροι αετοί” έκαναν εξαιρετική δουλειά στον τομέα τον ριμπάουντ, μαζεύοντας 12 επιθετικά έναντι 4 της ΑΕΚ!

Η εξέλιξη του αγώνα

Τα δύο τρίποντα του Ουίλιαμς στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (10-9 στο 5′) ήταν και τα μοναδικά που έβαλε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο. Το μεγάλο πρόβλημα, ωστόσο, εντοπίζεται στην άμυνα κι ειδικά στα pick n’ roll που έστισαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έκαναν μεγάλη ζημιά και με τα επιθετικά ριμπάουντ που πήραν (είχαν 6 ως το 12′).

Οι παίκτες του Ζντοβτς βγήκαν εκτός ρυθμού με αποτέλεσμα να χάσουν ορισμένα “εύκολα” καλάθια στον αιφνιδιασμό, κάτι που επέτρεψε στην Μπεσίκτας να προηγηθεί ακόμα και με +13 (47-34).

Οι “μαύροι αετοί” χτύπησαν σε όλα τα mismatch, εκμεταλλευόμενοι και το γεγονός ότι η ελληνική ομάδα δεν έκανε φάουλ (είχε μόλις ένα στα 9’45” στη δεύτερη περίοδο). Κάποιες ατομικές προσπάθειες, πάντως, συν την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Σαρίτσα έριξαν τη διαφορά.

Με τρίποντο του Σάκοτα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ ολοκλήρωσε σερί 9-0 και μείωσε σε 43-47 (21′). Ο Βασιλειάδης, ο οποίος ήταν κακός στο πρώτο μέρος, ανέβασε την απόδοση του και πέτυχε καθοριστικούς πόντους, επιτρέποντας στην “Ένωση” να ανατρέψει την κατάσταση και να περάσει μπροστά με 58-57! Οι “κιτρινόμαυροι” ξεκίνησαν με 4/7 τρίποντα την τρίτη περίοδο!

Η ελληνική ομάδα, όμως, συνέχισε να χάνει τα ριμπάουντ δίνοντας δεύτερες ευκαιρίες στην Μπεσίκτας που κατάφερε να πάει στην τέταρτη περίοδο, έχοντας το προβάδισμα. Η άμυνα ζώνης που επιστράτευσε ο Σαρίτσα δημιούργησε πολλά προβλήματα στους “κιτρινόμαυρους”, με τους φιλοξενούμενους να “χτίζουν” και πάλι μια σημαντική διαφορά.

Με πρωταγωνιστή τον Κλαρκ, οι “μαύροι αετοί” με επιμέρους 11-2, ξέφυγαν με 77-66 (36′) και μολονότι η ΑΕΚ μείωσε σε 71-79 (2’18” πριν το φινάλε), δεν είχα άλλα ψυχικά αποθέματα και δεν απείλησε ουσιαστικά μέχρι το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 39-47, 61-64, 78-88.