2016-11-01T23:46:15+00:00 2016-11-01T23:46:15+00:00.

01/Nov/16 23:46

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έκανε το δύο στα δύο μετά την ατυχή του πρεμιέρα.

Αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ δεν σπατάλησε τη νίκη στη γραμμή των ελευθέρων βολών…

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου πέρασε από το Βαρέζε με 75-70 (38-35) πετυχαίνοντας την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο Chamnpions League και τη δεύτερη συνεχόμενη μετά εκείνη κατά της Ουσάκ στο “Παλατάκι”.

Ο ΠΑΟΚ έλεγξε τον αγώνα από το ξεκίνημα του και παρότι υπήρξαν στιγμές που οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα χάρη στον πλουραλισμό του και στην αμυντική του ικανότητα. Τα πάντα πάντως κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ να έρχεται από πίσω στο σκορ.

Χάρη στο καλύτερο του επιθετικό σκοράρισμα σε μία περίοδο, μπήκε στο τελευταίο λεπτό μπροστά, υποχρεώνοντας τη Βαρέζε να τον στείλει στις βολές. Κάτι ανάλογο δηλαδή που είχε συμβεί και στην πρεμιέρα στην Πολωνία με αντίπαλο τη Ρόζα Ράντομ. Εκεί δύο φορές στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, χαλάλισε το προβάδισμα του από τη γραμμή αλλά στην Ιταλία το διατήρησε.

Ο ΠΑΟΚ είχε 100% στο τελευταίο λεπτό (6/6) αλλά παρόλα αυτά βγήκε ένα ελεύθερο τρίποντο στη Βαρέζε με τον Καβαλίερο, 5” πριν το τέλος για την ισοφάριση. Το σουτ βρήκε το σίδερο, ο Μπράιαντ πήρε το ριμπάουντ και με άλλες δύο βολές σφράγισε τη νίκη και τη διαφορά που ίσως παίξει το ρόλο της.