2016-11-02T20:49:03+00:00 2016-11-03T00:28:31+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

02/Nov/16 20:49

Η φοβερή Ούνιξ Καζάν υποχρέωσε σε απίστευτο… κάζο την Φενέρμπαχτσε των Ομπράντοβιτς και Σλούκα

Η Ούνιξ Καζάν πέτυχε, με τον πλέον εκπληκτικό τρόπο, την πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα, επικρατώντας με 81-73 της Φενέρμπαχτσέ μέσα στην “Ούλκερ Αρίνα”, αναγκάζοντας, έτσι, την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην παρθενική της ήττα, μέχρι τώρα, στην διοργάνωση.

Φοβερή εμφάνιση από το δίδυμο Λάνγκφορντ (28π., 10ριπμ.) και Παραχούσκι (20π., 12ριμπ.), ενώ καθοριστικός ήταν ο Κώστας Καϊμακόγλου, ευστοχώντας σε τρίποντο από την γωνία, με το οποίο ισοφάρισε σε 71-71 στο 38΄. Από την άλλη ο Μπόμπι Ντίξον είχε 23 πόντους με 7 τρίποντα, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το μοιραίο για την ομάδα του… Μέτρια εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα που έχασε πολλές μάχες στην άμυνα και αστόχησε στο κρίσιμο λέι απ όταν το σκορ ήταν 73-76 με 26΄΄ να απομένουν για το τέλος.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Τουρκική ομάδα προηγήθηκε με 11-8 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο ο Κιθ Λάνγφορντ ήταν ασταμάτητος στην πρώτη περίοδο και σκοράροντας τους μισούς πόντους της Ούνιξ την έβαλε μπροστά στο σκορ με 15-20 στο 10΄.

Ο Μπόμπι Ντίξον ανέλαβε δράση στην συνέχεια και με 2/2 τρίποντα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 26-25, ενώ ο Βέσελι διεύρυνε την διαφορά υπέρ της ομάδας του στο +4 (33-29) τελειώνοντας με άλεϊ ουπ κάρφωμα την εξαιρετική ασίστ του Κώστα Σλούκα.

Ωστόσο, το τελείωμα του ημιχρόνου είχε για πρωταγωνιστή τον Παραχούσκι, με τον Λευκορώσο σέντερ να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του Καζάν, δίνοντας της, έτσι, ένα πλεονέκτημα 4 πόντων (39-43) με την συμπλήρωση 20 λεπτών παιχνιδιού.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου Οι Λάνγκφορντ και Παραχούσκι συνέχισαν να «φορτώνουν» το αντίπαλο καλάθι με την διαφορά να αυξάνεται στο 47-54, όμως το φινάλε της τρίτης περιόδου ήταν συναρπαστικό. Ο Ντατόμε μείωσε σε 57-58 και ο Ντίξον με το έκτο του τρίποντο στην αναμέτρηση έκανε το 62-61, με τον Λατέβιους Ουίλιαμς να μιλά τελευταίος και καρφώνοντας με φοβερό τρόπο στο καλάθι των Τούρκων να διαμορφώνει το 62-63 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Η Φενέρ έπαιξε ακόμα πιο δυνατή άμυνα, με την ανοχή των διαιτητών, ως ένα σημείο, καταφέρνοντας να κρατήσει την Ούνιξ χωρίς πόντο για 5΄20΄΄ στην τελευταία περίοδο προηγήθηκε με 71-65 αλλά οι Ρώσοι δεν κατέθεσαν τα όπλα. Λάνγκφορντ και Παραχούσκι… σάλπισαν την αντεπίθεση, ενώ ο Καϊμακόγλου ισοφάρισε σε 71-71 στο 38΄. Ο Αμερικανός αρχισκόρερ έδωσε αέρα πέντε πόντων στην ομάδα του 71-76 στα 47΄΄ κι η Ούνιξ έφυγε νικήτρια από την Κωνσταντινούπολη παρά την προσπάθεια και των διαιτητών να γυρίσουν το ματς, καταλογίζοντς αν μη τι άλλο αυστηρό φάουλ εκτός φάσης στον Καϊμακόγλου πάνω στο σκριν στα 30΄΄, αλλά ο Σλούκας στο 73-76 αστόχησε στο λεί απ κι ο Λάγκφορντ κλείδωσε από την γραμμή του φάουλ τη σπουδαία νίκη για την ομάδα του.

Έτσι, ένα σερί συνεχόμενων νικών για την Φενέρ στην Ευρωλίγκα έσπασε στο 24ο παιχνίδι, μιας και η πρωταθλήτρια Τουρκίας είχε να χάσει στο γήπεδο από τις 16 Ιανουαρίου του 2015 με… θύτη, τότε, τον Ολυμπιακό, που είχε επικρατήσει με 74-68 και παρέμενε αήττητη για 655 μέρες!

Δεκάλεπτα: 15-20, 39-43, 62-63, 73-81
Διαιτητές: Γκαρσία Γκονζάλεθ, Κορομηλάς, Χερσέγκ