2016-11-03T22:57:07+00:00 2016-11-03T22:57:07+00:00.

Lefteris Moutis

03/Nov/16 22:57

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κάνει μια ακόμα… επική ανατροπή απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, αλλά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε (81-75) για πρώτη φορά στο ΣΕΦ στη φετινή Ευρωλίγκα.

Η μοναδική αήττητη ομάδα στη διοργάνωση ήταν και παρέμεινε η ΤΣΣΚΑ! Οι Μοσχοβίτες ήταν αποτελεσματικότατοι σε κάθε κατάσταση και πέτυχαν μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη δείχνοντας ότι και τη φετινή σεζόν είναι το απόλυτο φαβορί.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν κατάφεραν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο απέναντι στους Ρώσους και γνώρισαν την πρώτη τους εντός έδρας στη φετινή Ευρωλίγκα μένοντας σε ρεκόρ 3-2.

Επιθετικά οι Πειραιώτες στηρίχθηκαν σχεδόν αποκλειστικά στο αρχηγικό δίδυμο Σπανούλη, Πρίντεζη και τον Μπιρτς, ενώ οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν εκπληκτικό ποσοστό ευστοχίας πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και… σώθηκαν χάρη στον Κάιλ Χάινς.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη άρχισαν να πυροβολούν κατά ριπάς πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων αρχίζοντας από πολύ νωρίς να παίρνουν διαφορά ασφαλείας. Οι “ερυθρόλευκοι” ρίσκαραν με το σουτ του Τζάκσον και πληγώθηκαν τρεις φορές στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η ψυχολογία της ΤΣΣΚΑ ήταν σε τέτοιο επίπεδο ώστε με τη συνεισφορά των Ντε Κολό, Βορόντσεβιτς και Τεόντοσιτς το ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα έφθασε στο 75% (6/8) στο 8′ με το σκορ σε διψήφια επίπεδα (13-23)!

Ο Ολυμπιακός βρήκε πόντους στο ξεκίνημα με διεισδύσεις του Σπανούλη, αλλά γρήγορα η άμυνα των Ρώσων έκλεισε, ο αρχηγός των Πειραιωτών δεν έβρισκε χώρους δράσης και οι επιθετικές λύσεις περιορίστηκαν δραστικά: στην εξής μια: τον Γιώργο Πρίντεζη.

Ο “υπαρχηγός” των γηπεδούχων πέτυχε 10 συνεχόμενους πόντους σε ένα ονειρώδες τρίλεπτο στο τέλος της πρώτης περιόδου κρατώντας ουσιαστικά μόνος του τη διαφορά σε μικρά επίπεδα (21-25, 10′). Ο “Πρι” έφθασε τους 13 πόντους με 3/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 1/1 βολή σκοράροντας με κάθε πιθανό τρόπο απέναντι στην άμυνα της ΤΣΣΚΑ. Ωστόσο, ήταν μόνος…

Μετά το κρεσέντο του Πρίντεζ, ο Ολυμπιακός έμεινε για τέσσερα λεπτά άποντος εγκλωβισμένος από την πιεστική άμυνα της ΤΣΣΚΑ και η διαφορά ξέφυγε στο +12 (21-33, 16′), παρότι σε αυτό το διάστημα και οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν τόσο παραγωγικοί.

Τη διαφορά έκανε ο Κάιλ Χάινς μετά από εξαιρετικές δημιουργίες των Τεόντοσιτς και Ντε Κολό βρίσκοντας μάλιστα στο δεύτερο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου, απέναντι του τον Νίκολα Μιλουτίνοφ.
Ο Σέρβος σέντερ δεν μπορούσε να αστματήσει τον πρώην σέντερ του Ολυμπιακού, σκόραρε μόνο μετά από ένα επιθετικό ριμπάουντ και με 10 πόντους σε μια περίοδο, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +16 (28-44) στη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός έμεινε τόσο πίσω στο σκορ κυρίως λόγω της επιθετικής του δυστοκίας (πέρα από τον Πρίντεζη εντός παιδιάς σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο μόνο ο Σπανούλης δυο φορές, ο Μιλουτίνοφ ένα καλάθι και ο Παπαπέτρου ένα τρίποντο) και των πολλών λάθών, καθώς έφθασε τα 12 στο πρώτο μισό του αγώνα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει επιθετικό ρυθμό και με τον Σπανούλη να έχει κέφια κατάφερε να αυξήσει την παραγωγικότητά του. Ο Σπανούλης εκτελούσε και δημιουργούσε για τον Μπιρτς και έτσι οι “ερυθρόλευκοι” έφθασαν στους 11 πόντους στο πρώτο τρίλεπτο. Παρόλα αυτά η διαφορά έμενε σε υψηλά επίπεδα χάρη στις δημιουργίες του Τεόντοσιτς και τα καλάθια του Βορόντσεβιτς (43-57, 27′).

Οι Πειραιώτες είχαν έντονα παράπονα για τα διαιτησία με τον Βασίλη Σπανούλη να χρεώνεται με τεχνική ποινή και την εξέδρα να ξεσηκώνεται αρκετές φορές.

Η ΤΣΣΚΑ όμως, δεν πτοήθηκε, συνέχισε να εκμεταλλεύεται κάθε ευκαιρία, κάθε λάθος των Πειραιωτών και ανέβασε τη διαφορά στο +18 (49-67, 30′) χωρίς να αφήσει τους “ερυθρολεύκους” να πάρουν ανάσα ή να ελπίσουν ότι μπορούν να μειώσουν τη διαφορά.

Ο Ολυμπιακός έμεινε και πάλι ένα πεντάλεπτο χωρίς σκορ στην τελευταία περίοδο, η ΤΣΣΚΑ δεν ήταν επίσης παραγωγική και η διαφορά έμεινε ψηλά μέχρι το 37′ (62-73). Ο Σπανούλης αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” με χαμηλό σχήμα και τον Πρίντεζη σε ρόλο σέντερ κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά και να μειώσουν στο – 6 (71-77), 102 δεύτερα πριν το φινάλε.

Ο Βορόντσεβιτς είχε 0/2 βολές, ο Πρίντεζης ευστόχησε μετά από επιθετικό ριμπάουντ για το 73-77 στα 67 δεύτερα, η ΤΣΣΚΑ πήρε δυο επιθετικά ριμπάουντ και ο Χάινς με 2/2 βολές “καθάρισε” το παιχνίδι αποδεικνύοντας ξανά πόσο πολύτιμος είναι.