Σούπερ Κουφός και “Βασιλική” νίκη στον Καναδά

07 Nov 2016 2016-11-07T08:42:53+00:00.

- 07 Nov 2016

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Την 3η τους νίκη στη φετινή σεζόν πέτυχαν οι Σακραμέντο Κινγκς που κατάφεραν να κερδίσουν τους Ράπτορς μέσα στο Τορόντο σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι γηπεδούχοι ήταν μεν το φαβορί, αλλά το τελικό αποτέλεσμα ήταν υπέρ της ομάδας του Κώστα Κουφού.

Οι “Βασιλιάδες” έφτασαν στο 3-5, επικρατώντας των Ράπτορς με 96-91 και υποχρεώνοντάς τους στη δεύτερή τους ήττα (4-2) για φέτος. Ο Κώστας Κουφός ήταν από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης, καθώς είχε 13 πόντους με 6/8 σουτ και 6 ριμπάουντ σε 25 λεπτά συμμετοχής, προσφέροντας έτσι σημαντικές βοήθειες στο “ζωγραφιστό”.

Κορυφαίοι πάντως για τους νικητές ήταν οι ΝτεΜάρκους Κάζινς και Ρούνκτι Γκέι. Ο πρώτος τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ – νταμπλ, έχοντας 22 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο δεύτερος ήταν πρώτος σκόρερ με 23 πόντους και 9/19 σουτ συνολικά.

Από την άλλη, το “δίδυμο” ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν και Κάιλ Λάουρι έμεινε… χαμηλά για τα δικά τους δεδομένα. Μάλιστα, στα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν ιδιαίτερα άστοχοι και δεν κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι, αφού τα σουτ τους έβρισκαν… σίδερο. Ο ΝτεΡόζαν τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους, ενώ ο Λάουρι είχε 15 πόντους και 10 ασίστ.