Αλώβητος ο Ολυμπιακός με “σκιάχτρο” Μπιρτς!

2016-11-07T20:48:46+00:00 2016-11-07T20:59:31+00:00.

07/Nov/16 20:48

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την Θεσσαλονίκη και κέρδισε τον Αρη με κορυφαίους τον Κεμ Μπιρτς και τον Βασίλη Σπανούλη

Ο Ολυμπιακός χωρίς να αποδώσει μπάσκετ υψηλού επιπέδου και με έναν από τους βασικούς του πόλους στην επίθεση άποντο (τον Γιώργο Πρίντεζη), κατάφερε να περάσει νικηφόρα από την Θεσσαλονίκη και να παραμείνει αήττητος στην κούρσα του ελληνικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε τον Άρη με 63-70 και αυτό το χρωστάει σε μεγάλο βαθμό, σε δύο παίκτες. Στον Κεμ Μπίρτς που πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση και τον ηγέτη του, Βασίλη Σπανούλη, που τελείωσε την βραδιά με νταμπλ – νταμπλ.

Συγκεκριμένα, ο Καναδός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο ζωγραφιστό και το κοντέρ του έγραψε 10 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 μπλοκ! Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έγραψε 13 πόντους με 11 ασίστ, όντας για μια ακόμα φορά πέρα από εκτελεστής και ο “εγκέφαλος” στην επίθεση των ερυθρολεύκων.

Πολύτιμες λύσεις προσέφεραν και οι Λοτζέσκι, Παπανικολάου, αλλά και ο Πάτρικ Γιανγκ που σε 10 λεπτά συμμετοχής, σκόραρε 8 πόντους και πήρε 2 ριμπάουντ. Από την πλευρά των ηττημένων, ο Ντραγκίσεβιτς ήταν ο κορυφαίος με 18 πόντους, ενώ ξεσπάσματα είχαν ο Κάμινγκς, ο Μαρμπλ και ο Ζάρας στο πρώτο ημίχρονο.

Ο αγώνας

Ο Αρης μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο, μπροστά στο κοινό του που είχε γεμίσει το “Nick Galis Hall”. Πίεσε τον Ολυμπιακό, τον οδήγησε σε λάθη και προηγήθηκε με 8-1, ελέγχοντας και την… εναέρια κυκλοφορία.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με την είσοδο του Πάτρικ Γιανγκ στο παρκέ. Ο Αμερικανός σέντερ προσέφερε πολλά σε άμυνα και επίθεση αμέσως μετά την έλευσή του στο παρκέ και το ίδιο συνέβη και στο επιθετικό κομμάτι με τον Ματ Λοτζέσκι. Το “βελούδινο σφυρί” έβαλε 7 γρήγορους πόντους και έδωσε λύσεις στην ομάδα του, που μέχρι εκείνο το σημείο δεν απειλούσε από την περιφέρεια και είχε πολλά προβλήματα από τις άμυνες προσαρμογές του Πρίφτη πάνω στον Βασίλη Σπανούλη.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Ολυμπιακό μπροστά 20-21, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ήδη είχε κάνει ντεμπούτο με την φανέλα του Άρη ο Βλάντο Γιάνκοβιτς. Με τον Ζάρα να παίρνει την σκυτάλη από τους Μαρμπλ και Κάμινγκς, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 24-21, αλλά από εκεί και έπειτα ολόκληρη η δεύτερη περίοδος άνηκε στον Ολυμπιακό.

Ξέσπασμα του Ολυμπιακού

Με τον Μπιρτς ξανά στο παρκέ να ορθώνει τοίχος για τους αντιπάλους του μπροστά στο καλάθι και με τον Βασίλη Σπανούλη να “ζεσταίνεται”, οι πρωταθλητές Ελλάδας αρχικά πήραν μια διαφορά 5 πόντων και στο τέλος του ημιχρόνου την επέκτειναν στους 10.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πέτυχε 7 μαζεμένους πόντους σε αυτό το διάστημα, οι Γκριν και Λοτζέσκι προσέφεραν στην ομάδα τους 16 πόντους μέχρι την ανάπαυλα και ο Άρης έμεινε χωρίς καλάθι στα τελευταία 4 λεπτά. Οι κόκκινοι εκμεταλλεύτηκαν το διάστημα που “στραγγάλισαν” τον αντίπαλο με την άμυνά τους και δημιούργησαν την μεγαλύτερη διαφορά (34-44) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Σίγουρα σε αυτό συνετέλεσε πως στη δεύτερη περίοδο υπέπεσαν μόλις σε ένα λάθος, ενώ στην πρώτη είχαν 6, όπως και το ότι προστάτεψαν το αμυντικό ριμπάουντ. Ο Άρης χρειαζόταν επιθετικές λύσεις και ρυθμό για να πλησιάσει ξανά στο σκορ και σίγουρα να βρει ένα διάστημα μέσα στο ματς που θα σταματήσει τον Ολυμπιακό με την άμυνά του.

Παπ και Ντραγκίσεβιτς

Αντί να δούμε τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ δυναμικά για να κλείσουν την διαφορά, ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στις προσωπικές μονομαχίες και άνοιξε ακόμα περισσότερο την διαφορά στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Με δύο διαδοχικά τρίποντα του Κώστα Παπανικολάου σε τρανζίσιον καταστάσεις, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16 πόντους (36-52). Ο Αρης χρειαζόταν άμεση αντίδραση και σε πρώτη φάση την βρήκε. “Ετρεξε” ένα σερί 7-0 και μείωσε σε 43-52, στο 25′.

Ο Ντραγκίσεβιτς από την μια πλευρά και ο Παπανικολάου από την άλλη πρωταγωνίστησαν επιθετικά για τις δύο ομάδες στην διάρκεια της τρίτης περιόδου. Μάλιστα, με ένα τρίποντο του Ντραγκίσεβιτς, ο Άρης μείωσε σε 51-57 για να κλείσει το δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 51-58.

Στην τελική ευθεία

Ο Αρης με το… καλημέρα στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, ευστόχησε σε δύο μακρινά σουτ με Τζένκινς και Μαρμπλ και πλησίασε στους δύο πόντους (56-58) για να βάλει ξανά φωτιά στο ματς και τις… εξέδρες! Ο Ολυμπιακός απάντησε με το ίδιο νόμισμα. Δύο τρίποντα από Αγραβάνη και Λοτζέσκι “έκοψαν τα φτερά” του Άρη και πήγαν την διαφορά στους 8 πόντους (56-64). Με τον Μπιρτς να κυριαρχεί απόλυτα κάτω από τα καλάθια, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ελέγξει ξανά την κατάσταση και να γίνει το αφεντικό στην αναμέτρηση.

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος με τρίποντο (59-66) έσπασε την επιθετική δυστοκία των γηπεδούχων, που για δεύτερη φορά μέσα στο ματς έμειναν χωρίς καλάθι για 4 λεπτά. Ο Άρης είχε ένταση στο παιχνίδι του, προσπαθούσε να το κάνει θρίλερ, αλλά του έλειπε το κάτι παραπάνω στην επίθεση. Ή, αν προτιμάτε έπεσε πάνω σε ένα εκπληκτικό Μπιρτς, που είχε… σκεπάσει το καλάθι και φιλοδωρούσε με μπλοκ και αλλοιώσεις, όποιον αντίπαλό του επιχειρούσε να σκοράρει από κοντά.

Χωρίς να πιάσουν ιδιαίτερα καλή απόδοση οι κόκκινοι, κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα στο σκορ και να πάρουν μια πολύτιμη νίκη, που τους κρατάει πρώτους και αήττητους στην βαθμολογία. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έμειναν στις δύο νίκες και σίγουρα χρειάζονται πολλή δουλειά, για να βελτιώσουν την αγωνιστική τους εικόνα.