2016-11-08T22:38:08+00:00 2016-11-08T22:55:18+00:00.

08/Nov/16 22:38

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική κι ισοπέδωσε την Ντιναμό Σάσαρι, κλείνοντας μια και καλή την κακή παρένθεση με την Μπεσίκτας.

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική κι ισοπέδωσε (78-58) την Ντιναμό Σάσαρι, κλείνοντας μια και καλή την κακή παρένθεση με την Μπεσίκτας.

Η ήττα της προηγούμενης εβδομάδας από την Μπεσίκτας “πλήγωσε” την ΑΕΚ, η οποία δεν είχε περιθώρια για δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα στο FIBA Champions League. Με τη νίκη να αποτελεί ουσιαστικά μονόδρομο, οι “κιτρινόμαυροι” έβγαλαν μια απίστευτη διάθεση κι αποφασιστικότητα στο παρκέ κι έφτασαν με… περίπατο στο 3-1!

Οι παίκτες του Ζντοβτς δεν άφησαν κανένα περιθώρια στην ιταλική ομάδα από το πρώτο κιόλας λεπτό! Με τον Τζουάντ Ουίλιαμς να σημειώνει 15 πόντους με 6/8 σουτ στο πρώτο μέρος και τον Ρόκο Λένι Ούκιτς να λύνει και να δένει στο οργανωτικό κι όχι μόνο κομμάτι του παιχνιδιού.

Πέρα από τη νίκη, τη διαφορά σε ενδεχόμενη ισοβαθμία, η “Ένωση” ζέστανε και τον κόσμο της με την εμφάνιση της. Η ελληνική ομάδα τελείωσε τον αγώνα με 10/24 τρίποντα και 19 ασίστ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ουίλιαμς ξεκίνησε “καυτός” (7π. με 3/3 σουτ) κι η ΑΕΚ έβαλε από νωρίς (12-2 στο 3′) τις βάσεις για να φτάσει στη νίκη. Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο κι από τη στιγμή που μπήκαν τα τρίποντα η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους! Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 14′ η “Ένωση” είχε 11/14 δίποντα και 5/9 τρίποντα!

Την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν τελείως εκτός κλίματος και τα 1/8 τρίποντα δεν βοήθησαν την εις βάρος τους κατάσταση. Η ΑΕΚ την τραγική άμυνα της Σάσαρι και με σωστή κυκλοφορία (12 ασίστ στο πρώτο μέρος) ουσιαστικά “καθάρισε” την υπόθεση νίκη από το πρώτο μέρος.

Καταλυτική συμβολή σε αυτό είχε ο Ρόκο Λένι Ούκιτς, ο οποίος έδωσε 7 “τελικές” πάσες σε 15 λεπτά που έπαιξε μέχρι την ανάπαυλα. Την ίδια ώρα ο βασικός πλέι μέικερ της ομάδας από τη Σαρδηνία, ο πρώην “ερυθρόλευκος”, Τζόνσον-Όντομ βρέθηκε σε πολύ κακό βράδυ.

Μοναδικό μελανό σημείο ήταν ο τραυματισμός του Ράνταλ Φάλκερ, 2’15” πριν το φινάλε της δεύτερης περιόδου. Ο Αμερικανός φόργουορντ αποχώρησε κουτσαίνοντας από τα αποδυτήρια και δεν επέστρεψε ξανά.

Ο Ντίξον που έκανε γρήγορα δύο φάουλ μπήκε στην εξίσωση στο δεύτερο ημίχρονο και μαζί με τον Ούκιτς δημιούργησαν ένα εξαιρετικό δίδυμο στην περιφέρεια, το οποίο βοήθησε την ΑΕΚ να προηγηθεί με 58-32 στο 27′. Ο Ζντοβτς συνέχισε να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής, με τους παίκτες του, πάντως, να συνεχίζουν να δείχνουν την ίδια διάθεση.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 47-26, 60-38, 78-58.