Παράδεισος, κόλαση και πάλι παράδεισος!

2016-11-10T23:19:13+00:00 2016-11-10T23:26:28+00:00.

10/Nov/16 23:19

Ο Παναθηναϊκός γλίτωσε το… έμφραγμα και πανηγύρισε τελικά μία πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην Μακάμπι που έφτασε κοντά σε μία μεγάλη ανατροπή.

Του Γιώργου Ορφανάκη / info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός γλίτωσε το… έμφραγμα και πανηγύρισε τελικά μία πολύ σημαντική νίκη με 83-75 απέναντι στην Μακάμπι που έφτασε κοντά σε μία μεγάλη ανατροπή.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για λογαριασμό των “πρασίνων” ήταν ο Κρις Σίνγκλετον που σημείωσε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα με 26 πόντους μαζί με 6 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν ακόμα οι Νικ Καλάθης (13π, 6ρ, 6ασ.) και Τζέιμς Γκιστ (12π,8ρ) σε μία γενικά κακή εμφάνιση για το “τριφύλλι”.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Με βασικό όπλο την πιεστική του άμυνα ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 7-0, πριν η Μακάμπι αντιδράσει και μειώσει σε 9-5 έπειτα από εντυπωσιακό κάρφωμα του Ουίμς στον αιφνιδιασμό.

Τα ποσοστά των “πρασίνων” από την περιφέρεια άρχισαν σταδιακά να πέφτουν και οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο (13-12) με τον Ουίμςνα συνεχίζει να αποτελεί “πληγή” για την ελληνική άμυνα. Το φινάλε της πρώτης περιόδου ωστόσο ήταν ιδανικό για τον Παναθηναϊκό αφού οι Καλάθης και Ρίβερς συνδέθηκαν με το καλάθι για να αυξήσουν το προβάδισμα στο 18-12.

O χαμηλός ρυθμός, τα πολλά άστοχα σουτ και η κακή ποιότητα στο παιχνίδι των δύο ομάδων ήταν τα βασικά χαρακτηριστικά και στα επόμενα λεπτά με την Μακάμπι να μένει χωρίς σκορ για περισσότερα από τέσσερα λεπτά. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ωστόσο δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την δυστοκία των αντιπάλων τους με αποτέλεσμα να προηγούνται σταθερά με +6 (24-18) στο 15′. Η λύση για το “τριφύλλι” ήρθε έξω από τη γραμμή των 6.75 αφού πρώτα ο Καλάθης και στη συνέχεια ο Σίνγκλετον ευστόχησαν για να ανεβάσουν για πρώτη φορά τον δείκτη του σκορ στο 32-22.

Ο ομογενής γκαρντ ήταν για ακόμα μία φορά ο κορυφαίος του παρκέ τόσο στο εκτελεστικό όσο και στο δημιουργικό κομμάτι με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 35-28.

Το θέαμα σε αυτό το πρώτο κομμάτι του αγώνα ήταν πολύ φτωχό και η ατμόσφαιρα του ΟΑΚΑ παγωμένη με τον Παναθηναϊκό να σουτάρει με μόλις 4/15 τρίποντα (26.7%) αλλά τη Μακάμπι να είναι ακόμα χειρότερη με 1/6 (16.7%).

Η μαχητικότητα των γηπεδούχων και ο θετικότατος Σίνγκλετον ήταν οι δύο βασικότερες αιτίες για τις οποίες οι “πράσινοι” ξέφυγαν εκ νέου με 41-30 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Οι Ισραηλινοί έφτασαν ήδη τα 11 λάθη και ο Αμερικάνος πάουερ φόργουορντ έκανε… πάρτι στην αντίπαλη ρακέτα διαμορφώνοντας το 48-33 (25′) με δύο εντυπωσιακά καρφώματα.

Η κατάσταση θα μπορούσε να είναι ακόμα χειρότερη για τους φιλοξενούμενους όμως τα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου κύλησαν ιδανικά για εκείνους. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μόλις δύο πόντους σε κάτι περισσότερο από 3′ και οι Πνίνι και Άιβερσον έριξαν μετά από πολύ ώρα τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους αυξάνοντας ως ένα βαθμό την πίεση.

Η Μακάμπι είχε πλέον βρει ρυθμό και τα νέα καλάθια των Άιβερσον και Ουίμς έφεραν την ομάδα τους σε απόσταση αναπνοής (52-50). Οι “πράσινοι” έψαχναν απεγνωσμένα έναν παίκτη για να βγει μπροστά και τον βρήκαν στο πρόσωπο του Λευτέρη Μποχωρίδη! Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε δύο τρίποντα-ανάσα, έδειξε πως μπορεί να δώσει σημαντικές βοήθειες και έβαλε ξανά τον Παναθηναϊκό σε ξεκάθαρη θέση οδηγού με τη διαφορά να εκτινάσσεται στο +12 (64-52) έπειτα από νέα καρφώματα του Σίνγκλετον.

Για ακόμα μία φορά ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν και σε κάτι λιγότερο από δύο λεπτά έτρεξαν σερί 11-0 για να επιστρέψουν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης (64-63) με 3.43′ στο ρολόι. Το μομέντουμ ήταν πλέον φανερά υπέρ της Μακάμπι που πέρασε μπροστά με τις βολές του Σμιθ και έχασε μεγάλη ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα της έπειτα από άστοχο τρίποντο του Ουίμς.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ άρχισαν να χάνουν και τα ριμπάουντ με αποτέλεσμα η κατάσταση να γίνει ακόμα χειρότερη όταν ο Σίλει ευστόχησε από τη γραμμή των βολών για το 67-64 μόλις 1.57 πριν το τέλος.

Η κατάρρευση του Παναθηναϊκού αντικατοπτρίζεται στο γεγονός πως έμεινε χωρίς καλάθι για περισσότερο από πέντε λεπτά όμως ακόμα και έτσι κατάφερε να ισοφαρίσει σε 67-67 αφού ο Γκάουντλοκ αστόχησε εξ επαφής και ο Γκιστ με φόλοου έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στις τελευταίες δύο κατοχές οι Σμιθ και Καλάθης έχασαν την ευκαιρία να χαρίσουν τη νίκη στην ομάδα τους και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Παρά(σ)ταση νίκης

Οι “πράσινοι” πήγαν από τον παράδεισο στην κόλαση και… ξανά στον παράδεισο μέσα σε λίγα λεπτά αφού τα τρίποντα των Σίνγκλετον, Γκιστ και Νίκολς ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (77-69). Η ψυχολογία ήταν πλέον στα ύψη, οι καλές άμυνες έδωσαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και ο… ανακουφισμένος Παναθηναϊκός ξέφυγε με 83-71 σε μία βραδιά που θα κρατήσει μόνο το αποτέλεσμα και όχι την εμφάνιση.