Με καρδιά πρωταθλήτριας η ΤΣΣΚΑ!

2016-11-11T21:43:15+00:00 2016-11-11T22:44:38+00:00.

11/Nov/16 21:43

Η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε την ΤΣΣΚΑ στα όρια της αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν τη νίκη και παραμένουν η μοναδική αήττητη ομάδα της Ευρωλίγκας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε την ΤΣΣΚΑ στα όρια της αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν τη νίκη (91-90) και παραμένουν η μοναδική αήττητη ομάδα της Ευρωλίγκας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε την ΤΣΣΚΑ στα όρια της αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν τη νίκη (91-90) και παραμένουν η μοναδική αήττητη ομάδα της Ευρωλίγκας. Οι Μαδριλένοι έδειξαν από το ξεκίνημα ότι θα αποτελέσουν σκληρό καρύδι και μολονότι οι παίκτες του Ιτούδη έκαναν επιμέρους 32-12 στη δεύτερη περίοδο δεν μπόρεσαν να “καθαρίσουν” το ματς.

Οι παίκτες του Λάσο έχασαν πολλές ευκαιρίες στην τελευταία περίοδο, όπου δεν είχαν “καθαρό” μυαλό με αποτέλεσμα οι επιλογές τους να μην είναι οι καλύτερες, όπως για παράδειγμα το τρίποντο του Νοτσιόνι στα 17’’ (89-86).

Ο Τεόντοσιτς δεν βρέθηκε στο καλύτερο του βράδυ αλλά ο Νάντο Ντε Κολό έπαιξε και γι’ αυτόν, τελειώνοντας το ματς με 28 πόντους και 35 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης! Βέβαια, παραλίγο να γίνει μοιραίος με το καλό που έκανε στα 5’’, δίνοντας την τελευταία επίθεση στη Ρεάλ αλλά το τρίποντο του Γιούλ ήταν άστοχο (κι ο Ματσιούλις διαμόρφωσε με φόλοου το αποτέλεσμα)

Η εξέλιξη του αγώνα

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με καθυστέρηση περίπου 15 λεπτών καθώς ο πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης, Ρόμπερ Λοτερμόζερ καθυστέρησε να φτάσει στο γήπεδο.

Όταν ξεκίνησε, πάντως, το ματς εκείνη που έδειξε πιο έτοιμη ήταν η Ρεάλ, η οποία μολονότι ο Γιουλ ξεκίνησε με 1/5 τρίποντα πήρε τον έλεγχο. Ο λόγος ήταν η καλή άμυνα που έπαιξε κι η αποτελεσματικότητα της μέσα στο καλάθι.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν με 7/7 δίποντα και προηγήθηκαν με 21-8 στο 7’, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Ματσιούλις (9π.). Η ΤΣΣΚΑ απάντησε στην άμυνα με… άμυνα και σταδιακά άρχισε να «πνίγει» τη Ρεάλ, η οποία άρχισε να χάνει συνεχόμενα σουτ.

Οι παίκτες του Ιτούδη είχαν πλέον το μομέντουμ και κρατώντας τους αντιπάλους τους χωρίς πόντο για περίπου πέντε λεπτά, έτρεξε σερί 16-0! Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν έτσι την κατάσταση (31-26) πριν βάλει τέλος στο σερί τους ο Ντόντσιτς.
Οι πρωταθλητές Ευρώπης, ωστόσο, έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και το επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο ήταν 32-12! Εκεί που όλα, όμως, έδειχναν χαμένα για τη Ρεάλ ανέλαβε δράση (ποιος άλλος;) ο Σέρχιο Γιουλ!

Ο Ισπανός γκαρντ είχε φτάσει τους 18 πόντους μέχρι το 25’ κι οι Μαδριλένοι επέστρεψαν μειώνοντας σε 59-53, αλλά το τρίποντο του Τεόντοσιτς τους έκοψε τη φόρα! Η ΤΣΣΚΑ πέτυχε έξι αναπάντητους πόντους και ξέφυγε με 65-53!

Η… εφτάψυχη Ρεάλ, όμως, είχε και πάλι τις απαντήσεις και με σερί 7-0 πλησίασε στο -3 (73-70)! Το ματς έγινε για… γερά νεύρα με τους Ράντολφ και Ντε Κολό να χρεώνονται με τεχνικές ποινές και την ΤΣΣΚΑ να ξεφεύγει με 85-77.

Η «βασίλισσα» με πέντε αναπάντητους πόντους και πλησίασε στο -3 (85-82) αλλά στη συνέχεια έχασε τέσσερις ευκαιρία για να πλησιάσει στον πόντο ή και ακόμα να ισοφαρίσει. Ο Αγιόν, όμως, ήταν εκεί και με δύο καλάθια μετά από διαδοχικά επιθετικά μείωσε σε 87-86, 26’’ πριν το φινάλε!

Στα τελευταία 5’’ ο Ντε Κολό έκανε λάθος κι έδωσε την τελευταία επίθεση αλλά το τρίποντο του Γιούλ ήταν υπό δύσκολες προϋποθέσεις, με τον Ματσιούλις απλά να μειώνει με φόλοου.