Απέδρασε από τον Κόροιβο στην 2η παράταση ο Άρης!

2016-11-12T19:20:23+00:00 2016-11-12T19:25:44+00:00.

12/Nov/16 19:20

Σε ένα από τα πιο “χορταστικά” παιχνίδια της σεζόν ο Άρης επέστρεψε από το -21 και κατάφερε να πάρει μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην έδρα του Κόροιβου έπειτα από δύο παρατάσεις.

Σε ένα από τα πιο “χορταστικά” παιχνίδια της σεζόν ο Άρης επέστρεψε από το -21 και κατάφερε να πάρει μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην έδρα του Κόροιβου με 99-94 έπειτα από δύο παρατάσεις.

Πολυτιμότερος παίκτης για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ήταν ο Ντέβιν Μαρμπλ με 28 πόντους, 10 ριμπάουντ και καθοριστικά καλάθια στο τέλος της κανονικής διάρκειας και της πρώτης παράτασης.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Κάμινγκς με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ την ώρα που ο Γιάνκοβιτς πρόσθεσε 17 πόντους και ανανέωσε μία από τις πιο κρίσιμες κατοχές.

Ωραίος αλλά και… μοιραίος ο Κεν Μπράουν που σταμάτησε στους 27 πόντους μαζί με 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ αλλά έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Το ξεκίνημα του Κόροιβου ήταν φανταστικό αφού οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα λάθη των αντιπάλων τους και προηγήθηκαν με το εντυπωσιακό 15-0 έπειτα από τρίποντο του Σπυριδωνίδη. Οι ψηλοί του Άρη αδυνατούσαν να σταματήσουν τον Κένι Χολ ο οποίος με νέα εξαιρετική προσπάθεια κάρφωσε για να διαμορφώσει το 23-4 και να φτάσει πολύ νωρίς τους 10 προσωπικούς πόντους.

Ο Δημήτρης Πρίφτης κάλεσε άμεσα σε τάιμ άουτ αλλά η… κατηφόρα για τον Άρη δεν είχε τέλος! Η άμυνα του παρουσίασε τεράστια κενά κάτι που αντικατοπτρίζεται στους 34 πόντους παθητικό την ώρα που τα ποσοστά του Κόροιβου ήταν ιδιαίτερα υψηλά (10/12 δίποντα, 4/6 τρίποντα) με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί στο 34-14.

Η αναμενόμενη αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε δια χειρός του Βλάντο Γιάνκοβιτς ο οποίος σημείωσε μαζεμένους πόντους στα επόμενα λεπτά για να μειώσει σε 38-24. Οι κακές επιθετικές επιλογές του Μπάκνερ ωστόσο και η αδυναμία του να σταματήσει τον Σαχπατζίδη όχι μόνο δεν επέτρεψαν στον Άρη να συνεχίσει την ανοδική του πορεία αλλά αύξησαν εκ νέου τη διαφορά στο 46-26.

Το υπόλοιπο του ημιχρόνου ήταν υπόθεση… Αμερικάνων αφού οι Κάμινγκς και Τζένκινς διαμόρφωσαν το 49-37, πριν ο Μπράουν στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 51-37.

Παρά το γεγονός πως ο Δημήτρης Πρίφτης είδε τους παίκτες του να δείχνουν σημεία ζωής λίγο πριν την ανάπαυλα δεν μπορεί να είναι ευχαριστημένος από τους 51 πόντους παθητικό αλλά και τις μόλις 4 ασίστ.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης παρουσίασε τα ίδια αμυντικά κενά και μοιραία είδε τον Κόροιβο να απομακρύνεται έπειτα από νέο κάρφωμα του Χολ (60-39, 24′). Από αυτό το σημείο και έπειτα ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μεταμορφώθηκαν αφού έκλεισαν όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι τους και με τον Κάμινγκς να παίρνει “φωτιά” μετέτρεψαν σε μόλις 1.20′ το -20 σε -10 (62-52).

Οι γηπεδούχοι είδαν την πίεση να αυξάνεται, τα λάθη τους είχαν φτάσει πλέον τα 12 και ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο με το προβάδισμα τους να έχει μειωθεί σημαντικά στο 67-58. To κάρφωμα του Μάρμπλ διαμόρφωσε το 68-62 αλλά το τρίποντο-ανάσα του ασταμάτητου Μπράουν έδωσε ξανά αέρα με +10 (74-64) στον Κόροιβο με 5.44′ να απομένουν στο ρολόι.

Το παιχνίδι όμως εξελίχθηκε στα τελευταία του λεπτά σε μεγάλο ντέρμπι αφού η ομάδα της Θεσσαλονίκης έβγαλε κάποιες καλές άμυνες και ο Κάμινγκς μείωσε σε 74-69, πριν ο Μαρμπλ πάρει καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ για να φέρει τη διαφορά στο -2 (76-74).

Τα τελευταία 1.46′ ήταν δραματικά αφού ο Σίμτσακ αστόχησε σε δύο βολές, οι δύο ομάδες έχασε εκατέρωθεν καλάθια και ο Μαρμπλ ξανά ως από μηχανής θεός πήρε το επιθετικό ριμπάουντ για το 76-76! Με 25″ να απομένουν ο Κόροιβος έχασε μοναδική ευκαιρία να ολοκληρώσει την μεγάλη έκπληξη αφού ο Γκότσερ αστόχησε αμαρκάριστος σε σουτ για τρεις με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στο έξτρα πεντάλεπτο.

Επικό φινάλε για… νέα παράταση

Παρά το γεγονός πως ο Κόροιβος είχε απολέσει μεγάλη διαφορά οι παίκτες του Καλαμπάκου βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και προηγήθηκαν με 81-78 έπειτα από λέι απ του Μπράουν. Το προβάδισμα νίκης των γηπεδούχων μάλιστα έγινε ακόμα πιο σαφές όταν ξέφυγαν με 87-83 έπειτα από εύστοχες βολές του Βαν Όστρουμ με 1.28′ να απομένουν στο ρολόι.

Ο Δημήτρης Πρίφτης πήρε τάιμ άουτ για να ηρεμήσει τους παίκτες του, ο Κάμινγκς συνέχισε να κάνει ό,τι θέλει πάνω στο παρκέ και το νέο επιθετικό ριμπάουντ του Μαρμπλ οδήγησε στο 87-87 μόλις 48″ πριν τη λήξη.

Το φινάλε της πρώτης παράτασης ήταν επικό αφού ο Μπράουν σκόραρε από τα οχτώ μέτρα για το 90-87 αλλά ο Μαρμπλ έπειτα από δύο επιθετικά ριμπάουντ απάντησε για το 90-90. Ο Κόροιβος που είχε πληρώσει την απόφαση να μην κάνει φάουλ είχε ξανά την ευκαιρία να πανηγυρίσει αλλά ο Μπράουν αστόχησε στο σουτ της νίκης για να οδηγηθεί ξανά ο αγώνας σε έξτρα πεντάλεπτο.

Παρά(σ)ταση νίκης για τον Άρη

Η κακή ψυχολογία και η κούραση ήταν πλέον εμφανής στις κινήσεις των γηπεδούχων και ο Άρης κατάφερε να ξεφύγει με 96-90 με τον Μαρμπλ να πραγματοποιεί την καλύτερη του εμφάνιση για όσο καιρό βρίσκεται στην Ελλάδα. Η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των φιλοξενούμενων αφού στο πιο κρίσιμο σημείο έμειναν χωρίς πόντο για σχεδόν όλη την παράταση και ο Τζένκινς διαμόρφωσε το 99-90 λίγα δευτερόλεπτο πριν το τέλος.

Στον εναπομείναντα χρόνο το μόνο που κατάφερε ο Κόροιβος ήταν να μειώσει σε 99-94 έχοντας χάσει μοναδική ευκαιρία να ολοκληρώσει μία μεγάλη έκπληξη.