Μέγας είσαι Ντίξον και… αήττητη η ΑΕΚ!

2016-11-12T22:01:17+00:00 2016-11-13T03:00:42+00:00.

12/Nov/16 22:01

Ο Μάικλ Ντίξον έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση κι η ΑΕΚ απέδρασε από την Πυλαία, διατηρώντας το αήττητο στην Basket League.

Ο Μάικλ Ντίξον έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση κι η ΑΕΚ απέδρασε (78-71) από την Πυλαία, διατηρώντας το αήττητο στην Basket League.

Η ΑΕΚ είχε να κερδίσει στην έδρα του ΠΑΟΚ σε ματς κανονικής περιόδου από τον Δεκέμβριο του 2007, ωστόσο τα κατάφερε απόψε κι έκανε το “6 στα 6” στο φετινό πρωτάθλημα. Μεγάλος πρωταγωνιστής του τρομερού “διπλού” της “Ένωσης” ήταν ο Μάικλ Ντίξον.

Δεν είναι μόνο το γεγονός ότι ήταν ο πρώτος σκόρερ με 22 πόντους αλλά κι ότι δήλωσε παρών όταν η μπάλα “έκαιγε” και με τεράστιο τρίποντο (υπό πίεση από τη γωνία) έκανε το 69-74, 48” πριν το φινάλε. Η ΑΕΚ έκανε επιμέρους 25-13 στην τελευταία περίοδο κι ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή καθώς στο 27′, έχανε με 53-42!

Γενικότερα, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε σε τέσσερις περιπτώσεις να κερδίζει με διψήφια διαφορά αλλά στο τέλος πλήρωσε τις 12 χαμένες βολές αλλά και το γεγονός ότι έκανε 7’10” για να ευστοχήσει σε σουτ εντός παιδιάς στην τέταρτη περίοδο. Εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με 14-1!

Εκτός του Ντίξον, καταλυτική ήταν κι η παρουσία του Τζαουάντ Ουίλιαμς, ο οποίος έπαιξε για αρκετό διάστημα στη θέση “5” λόγω των φάουλ που “φορτώθηκε” ο Μαυροειδής (και με δεδομένη την απουσία του Φάλκερ). Ο Αμερικανός φόργουορντ κράτησε μέσα στο παιχνίδι την ΑΕΚ σε καθοριστικά σημεία.

Επίσης, πολύτιμες βοήθειες, ειδικά στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο, έδωσε ο Ρόκο Λένι Ούκιτς, ενώ ο Μίλαν Μιλόσεβιτς έκανε νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και 15 ριμπάουντ!

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ έκανε μια πολύ κακή εκκίνηση, με τους παίκτες της να μην μπορούν να βρουν εύκολο καλάθι. Ο Βασιλειάδης αποδοκιμαζόταν κάθε φορά που ακουμπούσε την μπάλα, κάτι που δεν μπόρεσε να τον αφήσει ανεπηρέαστο.

Κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς τον έλεγχο, με τον Γλυνιαδάκη να εκμεταλλεύεται στο έπακρο τη δύναμη του στο καλάθι, τιμωρώντας την άμυνα της “Ένωσης”. Οι γηπεδούχοι ήταν αποτελεσματικοί κι από την περιφέρεια (4/6τρ.), την ώρα που οι παίκτες του Ζντοβτς είχαν 1/8 τρίποντα!

Οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν τα 1/11 τρίποντα και με επιθετικό ξέσπασμα του Χρυσικόπουλου, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε για πρώτη φορά με +12 (35-23). Ο Ουίλιαμς που ήταν ο μοναδικός που σκόραρε από την περιφέρεια, έδωσε “ανάσες” στο σκοράρισμα για την ΑΕΚ, η οποία πλησίασε στον πόντο (35-34).

Ο Μαυροειδής χρεώθηκε με τρίτο προσωπικό φάουλ, κάτι που αποτέλεσε μεγάλο “πονοκέφαλο”, με δεδομένη και την απουσία του Ράνταλ Φάλκερ. Το… κενό στη ρακέτα της ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε ο Γλυνιαδάκης (15π. με 7/8 δίποντα), βοηθώντας τον ΠΑΟΚ να ξεφύγει εκ νέου (49-38). Η εικόνα των “κιτρινόμαυρων” ήταν προβληματική παρ’ όλα αυτά ο Ουίλιαμς που κλήθηκε να παίξει στη θέση “5” (ο Μαυροειδής χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ) έκανε εξαιρετική δουλειά.

Οι φιλοξενούμενοι σταδιακά “ροκάνισαν” τη διαφορά και με μεγάλο τρίποντο του Αμερικανού φόργουορντ η “Ένωση” έκανε την ολική επαναφορά και βρέθηκε στο +4 (63-59). Ο Ούκιτς με δύο σερί καλάθια επέκτεινε το επιμέρους σκορ της ΑΕΚ στο 14-1, δίνοντας σαφή προβάδισμα νίκης στην ομάδα του (67-59 στο 35’).

Ο Μπράιαντ πέτυχε το πρώτο εντός παιδιάς σουτ του ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο, 2’50’’ πριν το τέλος του αγώνα, κρατώντας “ζωντανή” την ομάδα του (62-67), ενώ με γκολ-φάουλ έκανε το 69-71, 1’11’’ πριν το φινάλε.

Την ώρα, όμως, που οι γηπεδούχοι έδειχναν ικανοί να κάνουν το comeback ο Ντίξον πέτυχε ένα τεράστιο τρίποντο υπό πίεση από τη γωνία κι έκανε το 74-69, 48’’ πριν το φινάλε και τους έκοψε τη φόρα! Μάλιστα, με 2/2 βολές στα 16.6’’ (76-71) σφράγισε τη νίκη της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 58-53, 71-78.