2016-11-13T18:39:02+00:00 2016-11-13T18:45:46+00:00.

13/Nov/16 18:39

Ο Παναθηναϊκός δεν ενθουσίασε με την απόδοση του όμως πήρε αυτό που ήθελε επικρατώντας του Κολοσσού Ρόδου έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μπουρούση…

Του Γιώργου Ορφανάκη / info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός δεν ενθουσίασε με την απόδοση του όμως πήρε αυτό που ήθελε επικρατώντας με 80-65 του Κολοσσού Ρόδου έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μπουρούση.

Ο Έλληνας σέντερ είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ την ώρα που ο Νίκος Παππάς πρόσθεσε 12 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει και στη συμμετοχή του Κωνσταντίνου Γόντικα που αγωνίστηκε για πρώτη φορά με την πράσινη φανέλα.

Για λογαριασμό των φιλοξενούμενων οι Βασιλόπουλος και Γεωργαλής πέτυχαν από 13 πόντους χωρίς ωστόσο να πάρουν τις ανάλογες βοήθειες από τους συμπαίκτες τους με τον Ρέλεφορντ να έχει μόλις 4 πόντους με 1/8 σουτ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και σκοράροντας κατά κύριο λόγο από την περιφέρεια προηγήθηκε με 11-2 στο 4′. Οι “πράσινοι” παρουσίασαν εξαιρετικό αμυντικό πρόσωπο κάτι που τους βοήθησε να αυξήσουν το προβάδισμα τους ακόμα και στο +14 (16-2) αναγκάζοντας τον Άρη Λυκογιάννη να καλέσει τάιμ άουτ.

Η συγκεκριμένη κίνηση “αφύπνισε” προσωρινά τους παίκτες του Κολοσσού που μείωσαν σε 16-7, όμως ο Γιάννης Μπουρούσης συνδέθηκε εκ νέου με το καλάθι για να διαμορφώσει το 21-9. To κακό ποιοτικά πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά στο 21-13 με τον Παναθηναϊκό να μετράει 5 λάθη και να έχει πετύχει 4/8 τρίποντα έναντι μόλις 2/3 διπόντων.

Στα επόμενα λεπτά οι άμυνες έγιναν πιο σκληρές και οι εκατέρωθεν πόντοι από τους Βασιλόπουλο και Μπουρούση ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 30-20. Ο φόργουορντ των φιλοξενούμενων έδωσε σημαντικές βοήθειες και στις δύο πλευρές του παρκέ την ώρα που ο Ρουπ Άχονεν ευστόχησε σε διαδοχικά τρίποντα για να φέρει τους Ροδίτες στο -6 (38-32) έπειτα από επί μέρους σκορ 10-2.

Οι δύο ομάδες πήγαν τελικά στα αποδυτήρια (40-33) με τον Κολοσσό να βελτιώνει την εικόνα του προϊόντος του χρόνου και τους “πράσινους” να επιμένουν να επιτεθούν από μακρυά (6/16 τρίποντα) αντί να πλησιάσουν στο καλάθι (6/9 δίποντα).

Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στον Γιάννη Μπουρούση που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και κανένα λάθος με αποτέλεσμα να είναι μακράν του δεύτερου ο κορυφαίος παίκτης πάνω στο παρκέ.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από τα αποδυτήρια με σαφή διάθεση να επιβάλλει τον ρυθμό του και πετυχαίνοντας τρία διαδοχικά τρίποντα αύξησε πολύ γρήγορα τη διαφορά στο 49-33. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στην άμυνα και με τον Τζέιμς Φελντέιν να κλέβει και να σκοράρει στον αιφνιδιασμό ξέφυγαν για πρώτη φορά με +17 (55-38).

Το τρίποντο του Γεωργαλή και ένα λανθασμένο σφύριγμα των διαιτητών διαμόρφωσαν 55-45 αλλά το κλέψιμο του Μποχωρίδη και το αντιαθλητικό που κέρδισε ο Έλληνας γκαρντ οδήγησαν στο 62-47. Ο Μπουρούσης συνέχισε να κάνει ότι θέλει την αντίπαλη άμυνα και χτυπώντας κατά κύριο λόγο από το “low post” διατήρησε το προβάδισμα των “πρασίνων” σε διψήφια επίπεδα μέχρι το τέλος της περιόδου (64-50).

Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα κύλησε σε πιο χαλαρούς ρυθμούς με τις άμυνες να ανοίγουν και τον δείκτη του σκορ να ανεβαίνει στο 75-57 έπειτα από τρίποντο του Γεωργαλή περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ο Λυκογιάννης πέρασε στο παρκέ τον νεαρό Παπαδάκη και εκείνος πέτυχε τους πρώτους του πόντους για να δεχθεί το χειροκρότημα του κόσμου, πριν συμβεί ξανά το ίδιο έπειτα από κάρφωμα του Τσούκου (77-62), με 2.32′ να απομένουν.

Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι και το μόνο αξιοσημείωτο ήταν η είσοδος στο παρκέ του Κωνσταντίνου Γόντικα στην πρώτη του εμφάνιση με την πράσινη φανέλα.