Άρης: Το αήττητο χάθηκε νωρίς!

2016-11-15T21:20:16+00:00 2016-11-15T21:39:29+00:00.

15/Nov/16 21:20

Ο Άρης πλήρωσε το τραγικό του ξεκίνημα κι ηττήθηκε στην Τσεχία από τη Νίμπουργκ, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα στο FIBA Champions League.

Ο Άρης πλήρωσε το τραγικό του ξεκίνημα κι ηττήθηκε στην Τσεχία από τη Νίμπουργκ, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα (87-79) στο FIBA Champions League.

Οι “κίτρινοι” δέχθηκαν 36 πόντους στα πρώτα 13 λεπτά του αγώνα και βρέθηκε να χάνει με 17 πόντους! Ο Άρης βρέθηκε έτσι να κυνηγάει από πολύ νωρίς στο σκορ και παρά τη φιλότιμη προσπάθεια που κατέλαβε (κυρίως) ο Βασίλης Σίμτσακ στο δεύτερο μέρος δεν μπόρεσε να αποφύγει την πρώτη του ήττα στη διοργάνωση.

Η ελληνική ομάδα μπόρεσε να πλησιάσει ακόμα και στο καλάθι (79-77) αλλά στα τελευταία λεπτά η κούραση έκανε την εμφάνιση της με αποτέλεσμα οι “κίτρινοι” να μην έχουν καθαρό μυαλό. Είναι χαρακτηριστικό ότι μετά το 83-79, δεν σκόραραν στο 1’36” που απέμενε…

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έναν τραγικό ξεκίνημα και σε λιγότερο από μια περίοδο είχαν υποπέσει σε 7 λάθη! Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με πρωτοστάτη τον Σαν Ρος.

Η Νίμπουργκ ήταν αποτελεσματική στο τρανζίσιον κι έτσι άρχισε να χτίζει διαφορά, η οποία έφτασε στο +17 (36-19) με τον τεχνικό του Άρη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ! Η ελληνική ομάδα δέχθηκε 36 πόντους σε λιγότερα από 13 λεπτά!

Οι «κίτρινοι» μετά το αρχικό 2-8 έδειξαν ένα τραγικό πρόσωπο, ωστόσο στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου κατάφερε να βελτιώσει την άμυνα του στο τρανζίσιον και να βρει λύσεις στην επίθεση με τον Γιάνκοβιτς.

Κάπως έτσι ο Άρης μολονότι σούταρε με 28.9%(!) μείωσε τη διαφορά και με διαδοχικά καλάθια του Κάμινγκς έδειξε ικανός να κάνει την ολική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Οι “κίτρινοι” με γκολ φάουλ του Ντραγκίσεβιτς μείωσαν σε 49-45 (24’) αλλά ένα κακό τρίλεπτο έφτανε ώστε η Νίμπουργκ να ξεφύγει και πάλι με +13 (61-48).

Τα πράγματα ήταν δύσκολα για τους φιλοξενούμενους από τη στιγμή που οι Μάρμπλ, Κάμινγκς και Γιάνκοβιτς είχαν συνολικά 8/29 σουτ! Παρ’ όλα αυτά ο Άρης έμεινε μέσα στη διεκδίκηση της νίκης λόγω της συγκλονιστικής εμφάνισης του Σίμτσακ (12π. με 5/5διπ., 2/2βολ., 5ρ. σε λιγότερο από 17 λεπτά).

Η ομάδα του Πρίφτη μείωσε σε 72-66 (35’) αλλά το γκολ φάουλ του εξαιρετικού Σαντ Ρος έκοψε τα «φτερά» του Άρη, ο οποίος, πάντως, δεν το έβαλε κάτω και μείωσε σε 79-77 (38’). Στην άμυνα, όμως, είχε προβλήματα, έχασε ριμπάουντ και δέχθηκε κρίσιμα καλάθια που απέτρεψαν την ανατροπή. Χαρακτηριστικό ήταν το γκολ φάουλ του Σίμπσον, ο οποίος έκανε το 83-77 (1’45’’ πριν το φινάλε) μετά από επιθετικό ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 45-34, 68-55, 87-79.