Η Μακάμπι “καίει”, η Φενέρ… παραπαίει!

2016-11-15T22:46:52+00:00 2016-11-15T23:27:10+00:00.

15/Nov/16 22:46

Η απολαυστική Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε… πλάκα στη Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αναγκάζοντας την να υποστεί την τρίτη της διαδοχική ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα…

Η απολαυστική Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε… πλάκα στη Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αναγκάζοντας την να υποστεί την τρίτη της διαδοχική ήττα (87-77) στη φετινή Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε τρομερή βραδιά και με μπροστάρη τον Σόνι Ουίμς (22π, 5ρ, 4ασ.) έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη με τη διαφορά να μειώνεται στο τέλος. Πολύ σημαντική βοήθεια πρόσθεσαν επίσης οι Οχαγιόν (19π, 6ασ.) και Σμιθ (15π, 6ασ.) με την “ομάδα του λαού” να βελτιώνει θεαματικά την εικόνα της σε σχέση με αυτό που έδειξε στο ΟΑΚΑ.

Από το “ναυάγιο” των Τούρκων σώθηκαν μόνο οι Βέσελι (16π, 8ρ), Ούντο (17π, 8ρ) και Σλούκας (10π, 8ασ.).

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι με αρκετά λάθη στο ξεκίνημα η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 10-8 έπειτα από καλάθι και φάουλ του Γιαν Βέσελι. Ο Τσέχος σέντερ μαζί με τον Έκπε Ούντο ξεκίνησαν “ζεστοί” και με διαδοχικούς πόντους μέσα από το ζωγραφιστό διατήρησαν τους Τούρκους μπροστά (15-10) χωρίς ωστόσο κάποια από τις δύο ομάδες να ενθουσιάζει με την απόδοση της.

Η Μακάμπι με τη σειρά της βρήκε σημαντικές επιθετικές λύσεις στο πρόσωπο του Οχαγιόν ο οποίος δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα στο αντίπαλο καλάθι με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί στο 17-15 για τους φιλοξενούμενους.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος με τη συγκεκριμένη εξέλιξη να ευνοεί τους γηπεδούχους που πέρασαν προσωρινά μπροστά με 25-21 χτυπώντας κατά κύριο λόγο στον αιφνιδιασμό. Το σύνολο του… κατακόκκινου Ζέλικο Ομπράντοβιτς αντέδρασε προσωρινά με κύριο εκφραστή τον Κάλινιτς, πριν δεχθεί νέο 8-0 σερί για το 34-29 στο 16′ δείχνοντας σημάδια κατάρρευσης ιδίως στην άμυνα.

Η κατάσταση θα μπορούσε να είναι ακόμα χειρότερη αλλά οι Ούντο και Βέσελι έδωσαν ξανά επιθετικές ανάσες με σουτ από μέση απόσταση για να στείλουν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-39.

Για ακόμα ένα παιχνίδι η Φενέρμπαχτσε παρουσίασε προβληματικό πρόσωπο κάτι που αντικατοπτρίζεται πλήρως στα 10 λάθη, το χαμηλό 2/6 τρίποντα αλλά κυρίως την έλλειψη αυτοματισμών που είχαν ως αποτέλεσμα τις λανθασμένες επιλογές στην επίθεση.

Οι πρώτες κατοχές του δευτέρου ημιχρόνου εξελίχθηκαν περισσότερο σε μονομαχία μεταξύ των Ντατόμε και Ουίμς οι οποίοι σκόραραν κατά βούληση για να διαμορφώσουν το 51-45. Ο Αμερικάνος γκαρντ/φόργουορντ της Μακάμπι βρισκόταν σε εξαιρετική βραδιά (20 πόντοι ήδη) και όταν αυτό συμβαίνει οι αντίπαλες άμυνες πολύ δύσκολα μπορούν να τον σταματήσουν. Στην καλύτερη του φετινή εμφάνιση ο Ουίμς σκόραρε με κάθε τρόπο (62-54) αναγκάζοντας τον έξαλλο Ομπράντοβιτς να καλέσει σε τάιμ άουτ ώστε να κόψει τον ρυθμό της Μακάμπι.

Το τελευταίο δίλεπτο της περιόδου κύλησε καλύτερα για τη Φενέρμπαχτσε αφού οι Βέσελι και Ντίξον “μάζεψαν” λίγο τη διαφορά αλλά τα αμυντικά κενά συνέχισαν να προβληματίζουν.

Ο εφιάλτης της τρίτης διαδοχικής ήττας άρχισε να γίνεται ορατός έπειτα από το νέα ξέσπασμα της Μακάμπι που εκτόξευσε τη διαφορά στο 76-60. Μέσα σε μόλις τρία λεπτά οι Ισραηλινοί έτρεξαν σερί 10-0 χτυπώντας ξανά και ξανά στον αιφνιδιασμό την ώρα που οι αντίπαλοι τους έβρισκαν συνεχώς… σίδερο σε όλες τους τις προσπάθειες.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά τα οδυνηρά λάθη (19) χάρισαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό με τους Ραντ και Ουίμς να μετατρέπουν την αναμέτρηση σε… διαγωνισμό καρφωμάτων! Το ταμπλό έγραψε +20 (85-65) και τα ντεσιμπέλ στην κερκίδα χτύπησαν “κόκκινο” με τους φίλους της Μακάμπι να πανηγυρίζουν για τον θρίαμβο με 2.35′ να απομένουν για τη λήξη.

Το μόνο που κατάφεραν οι Τούρκοι στον εναπομείναντα χρόνο ήταν να μειώσουν σε 87-77 με τη συγκεκριμένη διαφορά να θεωρείται τιμητική για την εικόνα που παρουσίασαν πάνω στο παρκέ.