Αμάν ρε Γιουλ… Χάσε και ένα!

2016-11-16T23:57:00+00:00 2016-11-17T00:02:20+00:00.

16/Nov/16 23:57

Ο Παναθηναϊκός έκανε κατάθεση ψυχής μέσα στη Μαδρίτη όμως ο εξωπραγματικός Σέρχιο Γιουλ σκόραρε με κάθε τρόπο και οδήγησε τη Ρεάλ Μαδρίτης στη μεγάλη νίκη…

Ο Παναθηναϊκός έκανε κατάθεση ψυχής μέσα στη Μαδρίτη όμως ο εξωπραγματικός Σέρχιο Γιουλ σκόραρε με κάθε τρόπο και οδήγησε τη Ρεάλ Μαδρίτης στη νίκη με 87-84.

Ο Ισπανός γκαρντ σταμάτησε στους 30 πόντους και είχε την απάντηση σε ό,τι και αν επιχείρησαν οι “πράσινοι” παρά το γεγονός πως οι συμπαίκτες του δεν τον βοήθησαν.

Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Νικ Καλάθης ήταν ο κορυφαίος με 15 πόντους και 9 ασίστ, την ώρα που ο Τζέιμς Φελντέιν είχε 19 πόντους με 6/7 τρίποντα αλλά υπέπεσε σε δύο καθοριστικά λάθη στο τέλος.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

To ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήταν ιδανικό αφού τα τρία τρίποντα σε ισάριθμες προσπάθειες του Τζέιμς Φελντέιν διαμόρφωσαν το 12-6 και ανάγκασαν το κοινό να σιγήσει. Εξίσου “καυτός” ωστόσο ήταν και ο Γιόνας Ματσιούλις ο οποίος απάντησε με διαδοχικούς πόντους για να φέρει τη Ρεάλ σε απόσταση μιας κατοχής (15-13) σε έναν αγώνα με πολύ γρήγορο ρυθμό.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι ιδιαίτερα παραγωγικές με τον δείκτη του σκορ να ανεβαίνει στο 23-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου και τους “πράσινους” να δείχνουν πολύ καλό πρόσωπο.

Στα επόμενα λεπτά οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο αφού τα τρίποντα έπεφταν… βροχή (7/10) και ο Γιάννης Μπουρούσης κέρδισε μάχες κάτω από το καλάθι για το 38-32. Ο Πάμπλο Λάσο αναγκάστηκε να πάρει τάιμ άουτ για να ανακόψει τον ρυθμό των αντιπάλων και το κατάφερε αφού με πολύ γρήγορο 8-0 σερί η “βασίλισσα” έφερε τα πάνω-κάτω και προηγήθηκε με 40-38 (17′).

Στις επόμενες κατοχές οι εναλλαγές του σκορ ήταν συνεχείς όμως η Ρεάλ ξέφυγε με +5 (51-46) όταν ο Τόμπκινς έμεινε δύο φορές ελεύθερος και δεν λάθεψε, πριν ο Παναθηναϊκός μειώσει σε 53-50 με τον πολύ θετικό Κρις Σίνγκλετον.

Οι “πράσινοι” έκαναν σχεδόν το τέλειο πρώτο ημίχρονο με 10 ασίστ, 4 λάθη και 63% στα τρίποντα (9/14), όμως οι γηπεδούχοι ήταν εξίσου καλοί (3 λάθη, 7/13 τρίποντα) με τον υψηλό ρυθμό να τους ταιριάζει περισσότερο.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Παναθηναϊκός παρουσίασε και πάλι καλύτερο πρόσωπο χωρίς ωστόσο να μπορέσει να χτίσει σημαντική διαφορά αφού ο Γιουλ έφερε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής (58-59). Ο Ισπανός σκόραρε με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο απαντώντας με αυτό τον τρόπο στους “πράσινους” που δεν είχαν βρει τρόπο να τον σταματήσουν αλλά ισοφάρισαν σε 66-66 δια χειρός Σίνγκλετον.

Ο μονομαχίες μεταξύ των παικτών ήταν σκληρές με τον Μπουρούση να μην βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι παρά το γεγονός πως τροφοδοτήθηκε αρκετές φορές με αποτέλεσμα η Ρεάλ να ολοκληρώσει την τρίτη περίοδο με το σκορ στο υπέρ της 72-68.

To τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα ξεκίνησε με τον πλέον άσχημο τρόπο για τον Παναθηναϊκό αφού ο Τζέιμς Γκιστ αποχώρησε με πρόβλημα στον προσαγωγό προκαλώντας έντονο προβληματισμό τόσο για την αποψινή αναμέτρηση όσο και για το βαρύ πρόγραμμα που ακολουθεί.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατηθούν πολύ κοντά (75-74) και να χάσουν διαδοχικές ευκαιρίες για να περάσουν μπροστά. Αυτό συνέβη όταν ο Νικ Καλάθης βρήκε για ακόμα μία φορά ανοιχτό δρόμο προς το καλάθι διαμορφώνοντας το 76-75 με κάτι λιγότερο από πέντε λεπτά να απομένουν.

Με τα χρονικά περιθώρια να έχουν στενέψει και για τις δύο ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ όταν ο Νίκος Παππάς ευστόχησε σε ζευγάρι βολών για το 81-79 μόλις 2.06′ πριν το τέλος. Ο Αγιόν απάντησε άμεσα για το 81-81 και αμέσως μετά ο εξαιρετικός Γιουλ έδωσε προβάδισμα νίκης στην ομάδα του όταν ευστόχησε σε καλάθι και φάουλ για το 84-81 μόλις 1.22′ πριν το τέλος.

Και όμως! Ο Παναθηναϊκός έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια όταν ο Φελντέιν πέτυχε το έβδομο (!) τρίποντα σε οχτώ προσπάθειες για το 84-84 με 1.06′ στο ρολόι. Ο Δομινικανός γκαρντ όμως υπέπεσε σε δύο καθοριστικά λάθη, το ένα στην επίθεση και το άλλο στη διεκδίκηση του ριμπάουντ, με αποτέλεσμα οι “πράσινοι” να χάσουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν τη νίκη με το σκορ στο 86-84 εις βάρος τους.

Στα τελευταία 7″ ο Κάρολ ευστόχησε σε 1/2 βολές (87-84) αλλά ο Ρίβερς αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης κάτι που δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.