Όρθωσε ανάστημα η Φενέρ

2016-11-17T21:31:46+00:00 2016-11-17T21:40:22+00:00.

17/Nov/16 21:31

Η Φενέρμπαχτσε έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών επικρατώντας της Αναντολού Εφές και έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα…

Η Φενέρμπαχτσε έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών επικρατώντας με 88-80 απέναντι στην Αναντολού Εφές έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα.

Ο Έλληνας γκαρντ ήταν εξαιρετικός αφού σε κάτι λιγότερο από 22 λεπτά συμμετοχής πρόλαβε να πετύχει 21 πόντους (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/6 βολές) και να μοιράσει 4 ασίστ πραγματοποιώντας ηγετική εμφάνιση. Εξίσου καλός ήταν και ο Γιαν Βέσελι με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι από μεριάς τους κατάφεραν να παρουσιαστούν ανταγωνιστικοί για τρεις περιόδους με τους Μπράουν (8π, 10ρ, 7ασ.) και Γκρέιντζερ (19π) να είναι οι κορυφαίοι.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα το τουρκικό ντέρμπι και ευτύχησε να προηγηθεί με 9-2 όμως η αντίδραση της Φενέρμπαχτσε ήταν άμεση. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 9-0 και πέρασαν εκείνοι μπροστά (11-9) αναγκάζοντας τον Βέλιμιρ Περάσοβιτς να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ με σκοπό να ανακόψει τον ρυθμό των αντιπάλων.

Οι δύο ομάδες επέλεξαν στα επόμενα λεπτά πολύ γρήγορες επιθέσεις και ο “ζεστός” Τζέισον Γκρέιντζερ διαμόρφωσε το 15-12 εκνευρίζοντας τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς που χρεώθηκε νωρίς με τεχνική ποινή. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά με τον Χόνεϊκατ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 25-17 για να χαρίσει στην Εφές το μεγαλύτερο μέχρι στιγμής προβάδισμα.

Ο παίκτης που ανέλαβε να “γυρίσει” το παιχνίδι για λογαριασμό της Φενέρ ήταν ο Κώστας Σλούκας. Ο Έλληνας γκαρντ συνέβαλλε τα μέγιστα σε εκτελεστικό και οργανωτικό τομέα για να φτάσει τους 13 πόντους και να μειώσει σε 35-36, πριν ο Όμιτς συνδεθεί για πρώτη φορά με το καλάθι για το 40-36 στο 18′.

Το τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου ωστόσο κύλησε καλύτερα για τους γηπεδούχους οι οποίοι προϊόντος του χρόνου αύξησαν την πίεση τους στην άμυνα και πήγαν στα αποδυτήρια με οριακό προβάδισμα (42-43) χάρη στους θετικότατους Σλούκα και Βέσελι.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου άνηκαν στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που πίεσε εκ νέου στην άμυνα και κατάφερε να ξεφύγει με +5 (51-46). Τα νεκρά διαστήματα ωστόσο των τελευταίων παιχνιδιών έκαναν ξανά την εμφάνιση τους και αυτό οδήγησε σε ένα εντυπωσιακό 10-0 σερί της Εφές που προήλθε κατά κύριο λόγο από την περιφέρεια και διαμόρφωσε το 56-51 (25′).

Το τηλεοπτικό τάιμ άουτ λειτούργησε σαν… βάλσαμο για την Φενέρμπαχτσε που βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και με μπροστάρη τον Γιαν Βέσελι ισοφάρισε αρχικά σε 59-59 και στη συνέχεια πέρασε μπροστά για να το 64-61.

Η διαφορά άρχισε να αυξάνεται ακόμα περισσότερο (69-61) στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα αφού ο Μαχμούτογλου συνδέθηκε με το καλάθι και το αντιαθλητικό που κέρδισε ο Ούντο έδωσε την ευκαιρία για το 75-65 με 6.26 για τη λήξη.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια ανάκαμψης (75-69) όμως το έξυπνο πλέι του Σλούκα και ο… clutch Μαχμούτογλου επανέφεραν το προβάδισμα της Φενέρ στο +10 (80-70) με 3.56′ στο ρολόι. Το κλέψιμο του Τόμας Ερτέλ οδήγηση προσωρινά στη μείωση του σκορ (80-74) αλλά οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” οριστικά το ματς όταν ανανέωσαν δύο φορές την κατοχή με επιθετικά ριμπάουντ και διαμόρφωσαν το 85-76 περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος.