Το πάλεψε ο Αντετοκούνμπο, βαριά ήττα οι Μπακς

2016-11-18T08:03:55+00:00 2016-11-18T08:03:55+00:00.

18/Nov/16 08:03

Ο Έλληνας άσος είχε πολύπλευρη παρουσία, αλλά οι Χιτ επικράτησαν κατά κράτος στην τέταρτη περίοδο.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Μπακς κατέρρευσαν στην τελευταία περίοδο (11-29) στο Μαϊάμι με τους Χιτ να σπάνε το αρνητικό σερί των έξι ηττών τους (χειρότερο από το 2008!) επικρατώντας εύκολα με 96-73. Παρά τις προσπάθειες του Γιάννη Αντετοκούνμπο σε όλο το γήπεδο- 14π., 7ριμπ., 4ασ., 3μπλοκ- το Μιλγουόκι δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το καλό του ξεκίνημα, κυρίως λόγω της μεγάλης του αστοχίας.

Με 33% και 11 λιγότερα ριμπάουντ, γεγονός που επισήμανε ο Τζέισον Κιντ, δεν μπορούσε να ανταγωνιστεί τους Χιτ που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Ντιόν Ουέιτερς με 23 πόντους (10/17διπ., 0/5τριπ.), ενώ ο Χασάν Ουάτσαϊντ σκέπασε τα καλάθια με 12π., 17 ριμπάουντ και επτά τάπες! Ο Γκόραν Ντράγκιτς επέστρεψε μετά τρία παιχνίδια και είχε 16 πόντους.

Ο Γιάννης φορτώθηκε νωρίς με δύο φάουλ σε ένα ακόμα παιχνίδι και παρότι επανήλθε δριμύτερος στη συνέχεια (έπαιξε 35 λεπτά), φαίνεται πως είναι κάτι που πρέπει να προσέξει στο μέλλον. Είχε συμβεί και στο Ντάλας όπου επίσης οι Μπακς έχασαν καθαρά το παιχνίδι.

Είχε 5/15 σουτ (0/2τριπ.) και 4/5 βολές, ενώ υπέπεσε σε μόλις ένα λάθος, μένοντας χαμηλά στο σκοράρισμα αφού ο μέσος όρος του ήταν λίγο πάνω από τους 21 πόντους. Ήταν πάντως ο πρώτος σκόρερ των Μπακς μαζί με τον Τόνι Σνελ, ενώ ο Τσαμπάρι Πάρκερ έμεινε στους 11, πολύ άστοχος από παντού (5/20 σουτ, 1/6 τρίποντα).