Σπανούλης στον Πρίντεζη, όπως στην Πόλη!

2016-11-18T23:09:40+00:00 2016-11-19T00:04:21+00:00.

Lefteris Moutis

18/Nov/16 23:09

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 79-77 στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό με buzzer beater του Γιώργου Πρίντεζη μετά από ασίστ του κορυφαίου “ερυθρόλευκου” Βασίλη Σπανούλη σε μια φάση που έμοιαζε με τον τελικό του 2012 στην Πόλη!

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Η απουσία του Τζέιμς Γκιστ ανάγκασε τον Τσάβι Πασκουάλ να χρησιμοποιήσει από το ξεκίνημα του αγώνα τον Αντώνη Φώτση και να χάσει η πεντάδα του Παναθηναϊκού σε αθλητικότητα. Ο Ολυμπιακός αποφάσισε από τα πρώτα λεπτά να μην χτυπήσει με τον Γιώργο Πρίντεζη, αλλά να επιμείνει στο pick n roll του Σπανούλη με κύριο αποδέκτη τον Κεμ Μπιρτς. Ο Αμερικανός σέντερ ήταν εξαιρετικός στα τελειώματα του πετυχαίνοντας τους οκτώ από τους έντεκα πρώτους πόντους των “ερυθροελύκων” (6-11, 6′).

Ο Παναθηναϊκός στήριξε πολλά στον Νικ Καλάθη, ο οποίος βρήκε περισσότερους χώρους δράσης όταν χρεώθηκε με δυο φάουλ ο πρώτος προσωπικός του αντίπαλος, Κώστας Παπανικολάου και αποσύρθηκε στον πάγκο. Ο αρχηγός των “πρασίνων” έψαχνε με κάθε ευκαιρία να διεισδύσει στο αντίπαλο καλάθι και ήταν σταθερά αυτός που δημιουργούσε τους μεγαλύτερους πονοκεφάλους για τον Ολυμπιακό δημιουργικά.

Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν στο σκορ (17-16, 8′) όταν οι Φώτσης, Φελντέιν και Σίνγκλετον ευστόχησαν σε τρία συνεχόμενα τρίποντα σε μια πρώτη περίοδο που και οι δυο ομάδες σούταραν με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας -οι “πράσινοι” τελείωσαν την πρώτη περίοδο με 10/16 σουτ και οι “ερυθρόλευκοι” με 9/16.

Ο Σπανούλης όμως, πήρε και εκτελεστικές πρωτοβουλίες ολοκληρώνοντας έτσι το πρώτο δεκάλεπτο με 8 πόντους και 5 ασίστ συμμετέχοντας ουσιαστικά σε οκτώ από τα δέκα καλάθια των Πειραιωτών.

Μολονότι, όμως ο “Kill-Bill” αποσύρθηκε στον πάγκο, ο Ολυμπιακός δεν έχασε από τον επιθετικό του οίστρο με τον Ντάνιελ Χάκετ να πετυχαίνει επτά σερί πόντους οδηγώντας την ομάδα του σε 9-0 σερί μέχρι το 32-23 (13′).

Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να απαντήσουν με δίδυμο στην περιφέρεια τους ΚαλάθηΠαππά απέναντι στους Χάκετ-Γκριν με τον Παππά να καταφέρνει να βρει χώρους για να μειώσει σε 28-34 (16′) και τον Σίνγκλετον να φθείρει κυρίως με μακρινά σουτ.

Η επιστροφή ωστόσο, του Σπανούλη στο παρκέ, άλλαξε και πάλι τις ισορροπίες, καθώς ο αρχηγός του Ολυμπιακού πήρε συνεχόμενες φάσεις παρά το στοχευμένο μαρκάρισμα του Παναθηναϊκού με ψηλότερο παίκτη απέναντι του. Ο Σπανούλης πέτυχε οκτώ πόντους σε ένα δίλεπτο οδηγώντας τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (35-45, 18′).

Οι γηπεδούχοι ακούμπησαν τη μπάλα στον Μπουρούση και με πρωταγωνιστή και πάλι τον Καλάθη μείωσαν σε 41-47 στο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να κάνει το πρώτο του λάθος στο πρώτο μέρος μόλις 3 δεύτερα πριν τη λήξη του.

Ο αρχηγός των “πρασίνων” ήταν εξαιρετικός και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου βρίσκοντας πόντους με συνεχόμενες διεισδύσεις. Σε εκείνο το σημείο όμως, είχε και συμπαραστάτες τους Σίνγκλετον (βοήθησε τα μέγιστα επιθετικά και έδωσε πολλές βοήθειες αμυντικά) και Ρίβερς που πέτυχε δυο τρίποντα για το -2 (53-55, 26′).

Ο Ολυμπιακός έδωσε φάσεις στον Πρίντεζη (πέτυχε επτά πόντους) και με τον Σπανούλη σε ρόλο κυρίως δημιουργού και όχι εκτελεστή έμενε μπροστά στο σκορ μέχρι το 28′ (55-61, 28′), αλλά είχε σοβαρά αμυντικά προβλήματα με τον Νικ Καλάθη, ο οποίος άλλαξε σχεδόν μόνος του τη ροή του αγώνα.

Ο Ελληνοαμερικανός γκαρντ έφθασε τους 15 πόντους (με 6/8 σουτ) και τις 8 ασίστ χωρίς λάθος στο τέλος της τρίτης περιόδου όντας το Α και το Ω του Παναθηναϊκού στο παρκέ αλλάζοντας τις ισορροπίες του αγώνα, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν (63-61, 30′) για πρώτη φορά μετά το 8′ (17-16).

Ο Σφαιρόπουλος κράτησε τον Σπανούλη στον πάγκο από το 27′ για να τον ξεκουράσει, δεν τον χρησιμοποίησε ξανά στην αρχή της τέταρτης περιόδου, αλλά οι Πειραιώτες έπαιξαν πολύ καλή άμυνα κρατώντας τους γηπεδούχους χωρίς καλάθι εντός πεδιάς για 3,5 λεπτά και με δυο τρίποντα των Λοτζέσκι και Παπαπέτρου ανέκτησαν το προβάδισμα (67-63, 33′) ξεπερνώντας σε εκείνο το σημείο το 50% ευστοχίας πίσω από τη γραμμή.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με φάσεις ένας εναντίον του ενός του Παππά, ο οποίος “χτύπησε” στα αργά πόδια του Μιλουτίνοφ μετά τις αλλαγές και έφερε το ματς στα ίσα και πάλι (67-67, 34′).
Ο Σπανούλης ξαναμπήκε στο παρκέ και με μια ασίστ στον Παπαπέτρου και μια διείσδυση (έφθασε τους 20 πόντους) έφερε στο +4 (67-71, 36′) τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός όμως, απάντησε αμέσως με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Ρίβερς και ένα του Φώτση (76-72, 37′) φθάνοντας τα 11/22 τρίποντα αποκτώντας για πρώτη φορά στο ματς αβαντάζ τεσσάρων πόντων!
Ο Σπανούλης είχε 2/2 βολές, ο Πρίντεζης έκλεψε και ισοφάρισε από το ποστ σε 76-76 στα 82 δεύτερα για τη λήξη. Ο Παπανικολάου όμως, έκανε φάουλ στον Καλάθη στα 26” και αυτός με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα 77-76 στους “πρασίνους”.

Στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακός ο Σπανούλης πήρε πάνω του την επίθεση και πάσαρε στη λήξη στον Πρίντεζη, ο οποίος πέτυχε γκολ-φάουλ στα 3” για το φινάλε κάνοντας το 77-79, καθώς ευστόχησε στη βολή, παρότι δεν… ήθελε.

Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Αντώνης Φώτσης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τη σπουδαία νίκη στο ΟΑΚΑ επί του “αιώνιου” αντιπάλου του.