Σφαιρόπουλος: “Έδωσα εντολή για φάουλ στον Καλάθη”!

2016-11-18T23:46:57+00:00 2016-11-19T01:33:20+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

18/Nov/16 23:46

Tου Σταύρου Μπαρμπαρούση/ info@eurohoops.net Εμφανώς ικανοποιημένος εμφανίστηκε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στην Συνέντευξη Τύπου, που ακολούθησε το ντέρμπι των “αιωνίων” στο ΟΑΚΑ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες με νικητή τον Ολυμπιακό, ενώ τόνισε ότι το φάουλ από τον Παπανικολάου στον Καλάθη στην προτελευταία κατοχή του Παναθηναϊκού έγινε επίτηδες. Ο τεχνικός των “ερυθρολεύκων” ξεκίνησε τις δηλώσεις του, λέγοντας: […]

Tου Σταύρου Μπαρμπαρούση/ info@eurohoops.net

Ο τεχνικός των “ερυθρολεύκων” ξεκίνησε τις δηλώσεις του, λέγοντας: “Πολύ σημαντική νίκη για μας, καλύψαμε έτσι την ήττα από την Γαλατά, και γιατί όποτε παίζουμε με Παναθηναϊκό πρέπει πάντα να παίζουμε καλά.

Είχαμε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και θεωρώ ότι παίξαμε καλύτερα, εκτός από το τρίτο δεκάλεπτο, που χάσαμε την συγκέντρωση μας και δώσαμε εύκολους πόντους κι αυτό είχε συνέπεια και στην επίθεση μας.

Στην τελευταία περίοδο αντιδράσαμε και το ματς είχε τον χαρακτήρα ντέρμπι. Ήταν πολύ σημαντικό ότι στο κρίσιμο σημείο δεχτήκαμε μόνο 14 πόντους. Το κλειδί γιατί δείξαμε χαρακτήρα στο τέλος, αν και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4 πόντους (72-76) δείξαμε χαρακτήρα και κερδίσαμε το ματς”.

Για το αν δόθηκε εντολή για φάουλ στον Παπανικολάου πάνω στον Πρίντεζη στα 26,5΄΄, ο προπονητής του Ολυμπιακού απάντησε καταφατικά: “Υπήρχε εντολή για φάουλ εξαιτίας του χαμηλού του ποσοστού στις βολές και το κυριότερο ήταν ότι δεν είχαμε τάιμ άουτ και δεν θα μπορούσαμε να αντιδράσουμε, αλλά τώρα είχαμε τον χρόνο να αντιδράσουμε και έτσι κάναμε”.

Για τη παρουσία του Γιανγκ στο ντέρμπι, ο Γιάννης Σφαρόπουλος σχολίασε: “Ο Γιανκγ συνεχίζει να ανεβαίνει, έχει περάσει ένας χρόνος από τότε που τραυματίστηκε και θεωρώ ότι συνεχώς βελτιώνεται. Τον περιμέναμε και θα τον περιμένουμε αν συνεχίσει να ανεβαίνει μέχρι να φτάσει στο επίπεδο που θέλουμε γιατί τον χρειαζόμαστε. Κι αυτό ισχύει για όλους τους παίκτες μας”.

Τέλος ερωτηθείς γα το σερί που χτίζει αυτός προσωπικά με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό (σ.σ. 5-0 και 11-3), αρκέστηκε να πει:
“Αυτά για σας τους δημοσιογράφους, εγώ δεν τα μετράω”.