2016-11-24T21:32:02+00:00 2016-11-24T21:46:16+00:00.

Lefteris Moutis

24/Nov/16 21:32

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο ΣΕΦ από την εξαιρετική Μακάμπι (80-73) που προηγήθηκε μέχρι και με 18 πόντους και είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας πίσω από τη γραμμή του τριπόντου.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν πολύ νωθροί αμυντικά επιτρέποντας από το πρώτο λεπτό στη Μακάμπι να μπει στο πνεύμα του παιχνιδιού. Οι Ισραηλινοί ξεκίνησαν το ματς με 6/8 τρίποντα με πρωταγωνιστές τους Σίλεϊ και Ουίμς, ο Αϊβερσον ήταν εξαιρετικός κοντά στο καλάθι και έτσι έφθασε να προηγηθεί μέχρι και με 18 πόντους στα τέλη της τρίτης περιόδου.

Διψήφιοι από πλευράς Ολυμπιακού ήταν οι Λοτζέσκι, Σπανούλης και Γκριν, ενώ ο Μπιρτς είχε 8 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο Αντριου Γκάουντλοκ επέστρεψε στη δράση μετά τον τραυματισμό του και έτσι η Μακάμπι είχε ξανά μαζί το δίδυμο των σκόρερ της, Ουίμς-Γκάουντλοκ. Αυτός όμως, που έκανε τη διαφορά για τους Ισραηλινούς στο ξεκίνημα ήταν ο Ουίμς, ο οποίος πέτυχε τους έξι πρώτους πόντους της ομάδας του απέναντι σε καλή άμυνα του Ολυμπιακού.

Η Μακάμπι ξεκίνησε με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (8/10 σουτ με 4/5 τρίποντα) στα πρώτα έξι λεπτά (9-20) φέρνοντας το παιχνίδι από νωρίς στο δικό της ρυθμό. Σιγά-σιγά μπήκαν στο χορό και οι Σμιθ και Γκάουντλοκ, οι οποίοι είναι… σεσημασμένοι σκόρερ.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να τρέξει 7-0 σερί και να μειώσει σε 16-20 (9′) με τους Σπανούλη και Παπανικολάου να τελειώνουν τις φάσεις, παρά τη “διαβασμένη” άμυνα της Μακάμπι που έκλεισε αποτελεσματικά σε κάθε προσπάθεια των “ερυθρολεύκων” για σκορ από το ποστ.

Οι Πειραιώτες είχαν κλείσει αποτελεσματικά τη ρακέτα τους στο πρώτο δεκάλεπτο και μείωσαν σε 22-24 (11′), αλλά επέτρεπαν στη Μακάμπι να σκοράρει από μέση και μακρινή απόσταση βάζοντας σιγά-σιγά και άλλους παίκτες στην εξίσωση.

Η είσοδος του Αιβερσον αντί του Τσίρμπες και του Γιανγκ αντί του Μπιρτς άλλαξε τις ισορροπίες κοντά στο καλάθι υπέρ των φιλοξενούμενων που πήραν 8 σερί πόντους από τον Αϊβερσον (26-32, 14′), ενώ στην πρώτη περίοδο πόντους από το ζωγραφιστό έπαιρναν μόνο οι “ερυθρόλευκοι” (16 έναντι 0).

Η ανισορροπία από το σκοράρισμα φαινόταν και από τα 0/9 τρίποντα του Ολυμπιακού μέχρι το 15′. Οι Παπανικολάου και Γκριν έσπασαν το… ρόδι κρατώντας τη διαφορά χαμηλά υπέρ της Μακάμπι (34-38, 16′), αλλά τη διαφορά έκανε ο Σίλεϊ. Ο Αμερικανός γκαρντ ξεπέρασε το ρεκόρ καριέρας του στην Ευρωλίγκα από το πρώτο ημίχρονο με 13 πόντους ξεκινώντας με 3/3 τρίποντα!

Η διαφορά έφθασε στους 9 πόντους (35-44, 20′), αλλά η συνέχεια για τον Ολυμπιακό ήταν πολύ χειρότερη με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Οι Ισραηλινοί πέτυχαν δυο συνεχόμενα καλάθια εκμεταλλευόμενοι την κακή άμυνα των “ερυθρολεύκων”, η διαφορά έφθασε στους 11 (37-48, 21′) και ο Σφαιρόπουλος ζήτησε τάιμ άουτ μετά από μόλις 38 δεύτερα.

Ο Ολυμπιακός ωστόσο, συνέχισε να είναι νωχελικός στην άμυνα, να δέχεται πολλά εύκολα καλάθια και να επιμένει να βρει σκορ πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Παρά τη χαρακτηριστική αστοχία τους από τα 6,75μ. (είχαν 2/19 μέχρι να ευστοχήσει ο Μάντζαρης στο 24′) οι Πειραιώτες επέμεναν να σουτάρουν τρίποντα φθάνοντας να έχουν στο 27′ παρόμοιο αριθμό προσπαθειών για δίποντα και τρίποντα (23 έναντι 20). Απέναντι μάλιστα, σε μια ομάδα με χαρακτηριστική αδυναμία στην άμυνα κοντά στο καλάθι.

Με επιμέρους σκορ 3-13 η Μακάμπι εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (40-57, 27′) με τον Σίλεϊ λίγο αργότερα να φθάνει τα 5/7 τρίποντα!

Από τα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου και μετά ο Ολυμπιακός αποφάσισε να “τρυπήσει” την άμυνα των φιλοξενούμενων με διεισδύσεις των Γκριν, Λοτζέσκι και Χάκετ και με παιχνίδι πάνω από τη στεφάνη του Μπιρτς.

Η διαφορά ωστόσο, δεν μειώθηκε, επειδή κανείς “ερυθρόλευκος” δεν μπορούσε να κάνει τη διαφορά επιθετικά. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο πρώτος παίκτης των γηπεδούχων που έφθασε σε διψήφιο αριθμό ήταν ο Λοτζέσκι στο 34′!

Το μομέντουμ ήταν με την πλευρά της Μακάμπι, η οποία δεν έχασε την αυτοπεποίθηση της και με τον Αϊβερσον να τελειώνει όλες τις φάσεις κοντά στο καλάθι είχε αβαντάζ 17 πόντων (54-71, 35′).

Ο Σφαιρόπουλος στα τελευταία λεπτά ρίσκαρε και αποφάσισε να έχει στο παρκέ πέντε κοντούς με δίδυμο “ψηλών” τους Παπαπέτρου και Παπανικολάου με στόχο να ανακατέψει την άμυνα της Μακάμπι. Οι Πειραιώτες κατάφεραν να μειώσουν σε 69-76 ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη με τον Σπανούλη να πετυχαίνει έξι σερί πόντους, αλλά η προσπάθεια για ανατροπή δεν είχε συνέχεια.