Φενέρ: “Άλωσε” το Μιλάνο με κορυφαίο τον Σλούκα

2016-11-24T23:37:03+00:00 2016-11-24T23:42:25+00:00.

24/Nov/16 23:37

Η Φενέρμπαχτσε επιβεβαίωσε πως έχει αφήσει πίσω της το κακό διάστημα επικρατώντας μέσα στο Μιλάνο με τον Κώστα Σλούκα να είναι ο κορυφαίος του παρκέ…

Η Φενέρμπαχτσε επιβεβαίωσε πως έχει αφήσει πίσω της το κακό διάστημα επικρατώντας με 79-70 μέσα στο Μιλάνο.

Κορυφαίος παίκτης για λογαριασμό των Τούρκων ήταν ο Κώστας Σλούκας ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και μόλις ένα λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής. Σημαντικές βοήθειες στο τέλος έδωσε και ο Μπόμπι Ντίξον (14π) με τον σταθερά καλό Ούντο να δίνει λύσεις σε άμυνα και επίθεση.

Πάλευαν μόνοι τους οι Σάντερς (17π, 5ρ) και ΜακΛίν (15π, 8ρ) με τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα να είναι εκτός με πρόβλημα στον αγκώνα.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με τον Κώστα Σλούκα να δείχνει από νωρίς πως βρίσκεται σε καλή ημέρα κατάφερε να προηγηθεί με 14-7. Ο Έλληνας γκαρντ έδωσε βοήθειες στον εκτελεστικό και στον οργανωτικό τομέα με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια επίπεδα (21-11) με τον Γιαν Βέσελι να μπαίνει στην εξίσωση.

Το τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου ωστόσο κύλησε καλύτερα για τη Μιλάνο που έτρεξε σερί 6-0 και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο 21-17 χάρη στο πολύ δύσκολο μπάζερ μπίτερ του Σάντερς.

Τα πολλά λάθη (12) δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο αφού οι Τζεντίλε και Χίκμαν ήταν κακοί επιθετικά σε αντίθεση με τη Φενέρ που σούταρε εξαιρετικά (13/20) μέσα από το ζωγραφιστό και κρατήθηκε εύκολα μπροστά (33-25). Οι παίκτες του Ρέπεσαν προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Σάντερς (35-31) αλλά τους έλειπε η σταθερότητα στο παιχνίδι τους.

Σε κάθε ευκαιρία οι Τούρκοι διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα και βάσει της εικόνας των δύο ομάδων στο πρώτο μισό το 44-36 του ημιχρόνου πρέπει να θεωρείται φυσιολογικό.

Ο άνθρωπος που ανέλαβε να “ξεκολλήσει” τη Μιλάνο στην επιστροφή από τα αποδυτήρια ήταν και πάλι ο Ρακίμ Σάνερς. Ο Αμερικάνος έβγαλε πολλή ενέργεια σε επίθεση και άμυνα, πέτυχε διαδοχικούς πόντους και έδωσε έτοιμο καλάθι στον Χίκμαν ο οποίος μείωσε μετά από ώρα στο -1 (50-51, 25′). Το μομέντουμ πλέον έδειχνε ξεκάθαρα τους Ιταλούς που “χτύπησαν” μέσα στη ρακέτα για να πάρουν το πρώτο προβάδισμα (59-58) δια χειρός του ΜακΛίν.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς άρχισε να… κοκκινίζει βλέποντας την ομάδα του να δέχεται επί μέρους σκορ (27-14) και να αδυνατεί εδώ και ώρα να ολοκληρώσει μία σωστή επίθεση. Η ολική επαναφορά ήταν πλέον γεγονός και το πολύ δύσκολο καλάθι του Πάσκολο με τη λήξη της περιόδου έδωσε αέρα +5 (63-58) στους Ιταλούς.

Η Φενέρ βρήκε και πάλι σημαντικές λύσεις στο πρόσωπο του Κώστα Σλούκα με τον Έλληνα γκαρντ να παίρνει πρωτοβουλίες και να διαμορφώνει το 63-63 φτάνοντας τους 16 πόντους στο 33′. Σε αυτό το σημείο την σκυτάλη στην επίθεση πήρε ο Μπόμπι Ντίξον που ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 67-65 και έβαλε εκ νέου μπροστά τους Τούρκους με κάτι λιγότερο από πέντε λεπτά να απομένουν στο ρολόι.

Βλέποντας τον Κώστα Σλούκα να χρεώνεται με τέταρτο φάουλ ο “Ζοτς” τον απέσυρε από το παρκέ την ώρα που τα εκατέρωθεν καλάθια των Σάντερς και Ντίξον διαμόρφωσαν το 71-67 με 2.59′ στο ρολόι. Το Μιλάνο έδειξε να χάνει την επαφή του με το σκορ την πιο κρίσιμη στιγμή και το εύστοχο ζευγάρι βολών (75-67) έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης στη Φενέρ με μόλις 1.29 να απομένει.

Στο υπόλοιπο δεν άλλαξε κάτι με τους Τούρκους να επιβεβαιώνουν πως το διάστημα της… κρίσης ανήκει στο παρελθόν και να παίρνουν τη νίκη με 79-70.