Happy Bourou Friday για Παναθηναϊκό!

2016-11-25T23:44:22+00:00 2016-11-25T23:49:02+00:00.

25/Nov/16 23:44

O Παναθηναϊκός κλήθηκε να ανταπεξέλθει για τέταρτη διαδοχική αγωνιστική σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι και πήρε τελικά μεγάλη νίκη απέναντι στην Νταρουσάφακα στην επιστροφή του Μάικ Τζέιμς…

Του Γιώργου Ορφανάκη / info@eurohoops.net

O Παναθηναϊκός κλήθηκε να ανταπεξέλθει για τέταρτη διαδοχική αγωνιστική σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι και πήρε μεγάλη νίκη με 86-80 απέναντι στην Νταρουσάφακα στην επιστροφή του Μάικ Τζέιμς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γιάννης Μπουρούσης που σταμάτησε στους 18 πόντους και τα 5 ριμπάουντ σκοράροντας το πλέον καθοριστικό καλάθι στο τέλος. Συνολικά πέντε παίκτες των “πρασίνων” τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων με τους Γκάμπριελ και Τζέιμς να παίρνουν χρόνο συμμετοχής.

Η εντυπωσιακή εμφάνιση των Κλάιμπουρν (26π) και Άντερσον (16π) δεν ήταν αρκετή για τη Νταρουσάφακα.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Το ξεκίνημα των δύο ομάδων ήταν αρκετά ισορροπημένο αφού το ατομικό ταλέντο της Νταρουσάφακα της έδωσε προσωρινά το προβάδισμα (7-5), πριν ο Νικ Καλάθης αναλάβει επιθετικές πρωτοβουλίες για να διαμορφώσει το 10-7 υπέρ των “πρασίνων”.

Η κατάσταση θα μπορούσε να είναι ακόμα χειρότερη για τους Τούρκους αν δεν είχαν εξασφαλίσει τρία επιθετικά ριμπάουντ που τους έδωσε την ευκαιρία να μειώσουν σε 12-9 στο 7′. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά με το σκορ στο 21-16 και τον Τσάβι Πασκουάλ να έχει περάσει ήδη στο παρκέ τον Μάικ Τζέιμς που ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός ανέβηκε με τον Νίκο Παππά να πετυχαίνει διαδοχικά δύσκολα καλάθια την ώρα που ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε τους πρώτους του πόντους μετά από καιρό και γνώρισε την αποθέωση (27-18). Στο παρκέ για λογαριασμό του “τριφυλλιού” πέρασε και ο Κένι Γκάμπριελ o οποίος με τη σειρά του δεν άργησε να… ματώσει το αντίπαλο καλάθι με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση. Η διαφορά έφτασε ακόμα και το +13 (44-31) έπειτα από το δεύτερο τρίποντο του Ρίβερς σε ισάριθμες προσπάθειες με τον Ντέιβιντ Μπλατ να ψάχνει λύσεις από τον πάγκο του αλλά να μην βρίσκει.

Οι δύο ομάδες πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με το σκορ στο 46-34 κάτι που ήταν αποτέλεσμα της εξαιρετικής ευστοχίας των γηπεδούχων τόσο στα δίποντα (11/19, 58%) όσο και στα τρίποντα (6/12, 50%).

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ωστόσο δεν κύλησαν εξίσου καλά αφού ο Ερντέν κέρδισε μάχες μέσα στο ζωγραφιστό, η Νταρουσάφακα βρήκε χώρους και μείωσε σε 48-46 (25′) αναγκάζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ. Η συγκεκριμένη κίνηση… ξύπνησε τους “πράσινους” που ανέβασαν την πίεση τους στην άμυνα, έψαξαν τον Γιάννη Μπουρούση με τη διαφορά να αυξάνεται στο +8 (56-48) και τον Ντέιβιντ Μπλατ να ζητάει με τη σειρά του τάιμ άουτ.

Για ακόμα μία φορά όμως η Νταρουσάφακα βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο 64-60 την ώρα που ο Γιάννης Μπουρούσης είχε ήδη φορτωθεί με 4 φάουλ.

Η τέταρτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να αγωνίζεται μετά από πολύ καιρό με τρία γκαρντ (Καλάθη, Τζέιμς, Παππά), μία κίνηση που αύξησε την περιφερειακή άμυνα και έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα από απόσταση (69-60). Οι φιλοξενούμενοι έψαχναν έναν παίκτη για να βγει μπροστά και τον βρήκαν στο πρόσωπο του Τζέιμς Άντερσον. Ο Αμερικάνος ευστόχησε σε δύσκολα σουτ και έφερε εκ νέου την ομάδα του σε απόσταση μιας κατοχής (73-70) με 5.27′ για το τέλος, αποδεικνύοντας πως είναι ένας χαρισματικός σκόρερ.

Ήταν πλέον εμφανές πως για τέταρτη σερί αγωνιστική ο Παναθηναϊκός καλείτο να ανταπεξέλθει σε ένα παιχνίδι-ντέρμπι αφού οι παίκτες του Μπλατ ροκάνισαν ξανά τη διαφορά και πέρασαν μπροστά με καλάθι του Κλίμπουν (76-77), μόλις 2.45′ πριν το τέλος. Η άμυνα ωστόσο ήταν αυτή που έδωσε ξανά τη λύση στους “πράσινους” αφού έπειτα από το καλάθι του Καλάθη ο Σίνγκλετον έκλεψε τη μπάλα για να καρφώσει (80-77) και να ανεβάσει τα ντεσιμπέλ στην εξέδρα.

O Παναθηναϊκός απέκτησε ακόμα πιο σαφές προβάδισμα νίκης όταν ο Μπουρούσης έκοψε την προσπάθεια του Ουίλμπεκιν αλλά ο Άντερσον με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 80-78 με 33″ στο ρολόι. Ο άνθρωπος που έκρινε τελικά την αναμέτρηση ήταν ο Έλληνας σέντερ ο οποίος έσωσε τη χαμένη προσπάθεια του Ρίβερς (82-78) και γλίτωσε τους γηπεδούχους από μεγαλύτερες περιπέτειες.

Το τελικό 86-80 χάρισε στον Παναθηναϊκό μία δύσκολη αλλά πολύ σημαντική νίκη ψυχολογίας και ουσίας για τη δύσκολη συνέχεια.