2016-11-26T14:11:44+00:00 2016-11-26T14:13:55+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

26/Nov/16 14:11

O Πάνος Κατσιρούμπας γράφει για την ποσοτική αναβάθμιση και τον αγωνιστικό ορθολογισμό, που μεταμορφώνουν προς το καλύτερο τους “πράσινους”.

Tου Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Το παιχνίδι απέναντι στην Νταρουσάφακα ήταν εξ ορισμού δύσκολο, αλλά και ταυτόχρονα “must win” για τον Παναθηναϊκό Superfoods μετά από την εντός έδρας ήττα της προηγούμενης εβδομάδας από τον Ολυμπιακό. Και αυτό γιατί η διατήρηση της έδρας είναι πολύ σημαντική σε μία τέτοια διοργάνωση, η οποία είναι γεμάτη από πραγματικά καλές ομάδες που ταυτόχρονα κάνουν εξαιρετικά δύσκολη κάθε εκτός έδρας αναμέτρηση, για να μπορέσει οποιαδήποτε ομάδα να καλύψει απώλειες που θα έχει μέσα στο σπίτι της.

Η Νταρουσάφακα δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι μια ομάδα με αρκετά αλλοπρόσαλλα αποτελέσματα, με νίκες εκτός έδρας αλλά και ήττες εκτός προγράμματος μέσα στην έδρα της;. Επίσης είναι η μοναδική ομάδα που είχε ρίξει ως τώρα στο καναβάτσο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Συνολικά ο Παναθηναϊκός είχε να κάνει με ένα σύνολο επικίνδυνο που έχει αρκετούς παίκτες που αν βρεθούν στη μέρα τους μπορούν να σε σκοτώσουν.

Οι πρωτοεμφανιζόμενοι

Το καλό για τον κόουτς Πασκουάλ ήταν ότι είχε δύο νέα πρόσωπα στο ρόστερ του για το συγκεκριμένο παιχνίδι, που, γενικά, έκαναν το ντεμπούτο του στην Ευρωλίγκα, γεγονός που έπαιξε το ρόλο του στο αγωνιστικό κομμάτι και ταυτόχρονα περιόρισε και σε μεγάλο βαθμό τις όποιες “αλχημείες” έγιναν σε προηγούμενα παιχνίδια.

Μάικ Τζειμς

Ο Μάικ Τζέιμς επέστρεψε, έχοντας τη γνωστή… μεγάλη ένταση στο παιχνίδι του και με διάθεση να δείξει ότι είναι εδώ, σε σημείο σε μία-δύο φάσεις από υπερβάλλοντα ζήλο να πάρει και ενέργειες, που ίσως ήταν λίγο εξεζητημένες. Αυτό φυσικά μόνο κακό δεν είναι καθώς ο παίκτης πρέπει να βρει τον ρυθμό του και να ενταχθεί στο παιχνίδι της ομάδας το συντομότερο δυνατό, καθώς το αγωνιστικό πρόγραμμα είναι ανελέητο και χρειάζεται.

Από τον Αμερικανό γκαρντ είδαμε αυτά που πάνω κάτω ξέραμε ότι μπορεί να προσφέρει. Στην άμυνα πίεζε πάρα πολύ πάνω στην μπάλα, έκλεινε διαδρόμους για το καλάθι, ενώ έβαζε παντού τα χέρια του πάνω στην μπάλα ακόμα και δίνοντας βοήθειες. Στην επίθεση έδειξε ότι έχει την έκρηξη και τα πατήματα που χρειάζονται. Είχε μεγάλη διάθεση και επιθετικότητα, κινήθηκε με ένταση πίσω από τα σκριν που δεχόταν όταν είχε τη  μπάλα στα χέρια του και προσπαθούσε να είναι απειλητικός.

Πήγε σε διεισδύσεις, ενώ μεγάλο του ατού είναι το ενδιάμεσο σουτ γιατί ουσιαστικά δεν δίνει τη δυνατότητα στην άμυνα να κλείνει μέσα, αλλά αναγκάζει τον ψηλό μετά το σκριν να βγει να μαρκάρει αυτό το σουτ. Αυτό μπορεί να δώσει ένα σωρό επιλογές, όπως να χτυπήσει τον αντίπαλο ψηλό στα πόδια και να φτάσει στο καλάθι, αλλά και να επωφεληθεί από διάφορα κοψίματα που μπορούν να γίνουν σε μία πιο άδεια ρακέτα και να μοιράσει ασίστ στους συμπαίκτες του. Ο Τζέιμς τελείωσε τον αγώνα με επτά πόντους και τρεις τελικές πάσες και έδειξε να πατάει πολύ γερά στο παρκέ. Πολύ ενθαρρυντικό ντεμπούτο αφού αγωνίστηκε και 17 λεπτά.

Κένι Γκάμπριελ

Ο Αμερικανός φόργουορντ αν και λιγότερο από δύο εικοσιτετράωρα στην Αθήνα πάτησε παρκέ και αγωνίστηκε για 12:30 λεπτά. Δεν πήρε μπάλες στην επίθεση και ακόμα έδειξε ότι χρειάζεται χρόνο για να μπορέσει να ενταχθεί στην ομάδα. Αλλοιώθηκε κυρίως σε σκριν τόσο στην μπάλα όσο και μακριά από αυτήν ενώ κινούταν κατά βάση περιφερειακά. Παρόλα αυτά πηγαίνει με μεγάλη έκρηξη στα ριμπάουντ, και γενικά έχει αγωνιστικά στοιχεία που μπορούν να δέσουν καλά με την ομάδα. Εξάλλου το θέμα πλέον στον Παναθηναϊκό ήταν πρωτίστως ποσοτικό, αφού δεν έβγαιναν τα κουκιά στους ψηλούς. Ο Γκάμπριελ είναι σίγουρα μία λύση και θα δούμε πολλά περισσότερα από αυτόν στα επόμενα παιχνίδια.

Εκτός των νέων όμως ο Παναθηναϊκός είχε και τον αγώνα που ενώ έμοιαζε να τον ελέγχει και να τον έχει στα χέρια του στο μεγαλύτερο διάστημα στο τέλος κινδύνεψε αλλά είδε ένα απροσδόκητο ήρωα, σε σχέση με τις προηγούμενες εμφανίσεις του να του εξασφαλίζει τη νίκη.

Γιάννης Μπουρούσης

Αυτός δεν ήταν άλλος από τον Γιάννη Μπουρούση που πρόσφερε βοήθεια σε σημαντικά κομμάτια του αγώνα. Όντως για ένα ακόμα βράδυ είχε κάποια άστοχα τελειώματα, όμως το πρόσημο στο τέλος ήταν θετικό. Στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε αρκετά, αφού η επίθεση του Μπλατ τον σημάδεψε και έμεινε στο παρκέ για περίπου πέντε λεπτά.

Στο δεύτερο όμως ημίχρονο και με την Νταρουσάφακα να αλλάζει την στόχευση της αποδείχτηκε καθοριστικός. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Τούρκοι περνούσαν συνεχώς την μπάλα στο ποστ, για να μπορέσει ο Ερντέν να φθείρει τον Σίνγκλετον που είχε κάνει πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Τέσσερις γρήγοροι πόντοι από τον Τούρκο σέντερ, δύο ακόμα διεισδύσεις από σκριν που έκανε ο Ερντέν πάνω στην μπάλα και δύο γρήγορα φάουλ του Αμερικανού τον οδήγησαν στον πάγκο αφού το 46-34 έγινε αμέσως 46-42 με την έναρξη της τρίτης περιόδου.

Ο Μπουρούσης μπήκε και αμέσως έκανε αυτό που ο Μπλατ επιχείρησε νωρίτερα απέναντι στον Σίνγκλετον. Επιτέθηκε απέναντι σε όλους τους ψηλούς της Νταρουσάφακα, και ακόμα και αν δεν σκόραρε σε κάποια σουτ, τους έφθειρε σε απίστευτο βαθμό. Κέρδισε 13 φάουλ, φόρτωσε όλους τους ψηλούς των αντιπάλων, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να παίξουν άμυνα σε διάφορε άλλες καταστάσεις μέσα στο παιχνίδι και οδήγησε τον Παναθηναϊκό από νωρίς στο μπόνους των βολών.

Αφού είδε και απόειδε ο Μπλάτ, αναγκάστηκε να στείλει διπλή κάλυψη πάνω στον Μπουρούση, με αποτέλεσμα ο Έλληνας σέντερ να μπορέσει να κάνει και 2-3 καλές πάσες στα κοψίματα των συμπαικτών του, κυρίως από την baseline στην αδύνατη πλευρά. Εκτός αυτού σκόραρε ένα πολύ σημαντικό tip in, όταν το ματς ήταν στη κόψη του ξυραφιού, έδιωξε μια μπάλα πάνω από τη στεφάνη σε διείσδυση του Γουίλμπεκιν και στο τέλος σφράγισε και τη νίκη με τις εύστοχες βολές του.

Σε 17 λεπτά είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 τελικές πάσες, ένα μπλοκ και 13 κερδισμένα φάουλ. Σίγουρα ήταν η καλύτερη του φετινή εμφάνιση στην Ευρωλίγκα. Μακάρι να βρει και ο ίδιος μέσω αυτής της εμφάνισης την εμπιστοσύνη στον εαυτό του και να παρουσιάζεται κάθε μέρα και καλύτερος, γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι κομβικός παίκτης στον σχεδιασμό και στο αγωνιστικό πλάνο της ομάδας.

ΥΓ1. Μετά από πολύ καιρό ο Παππάς δεν αγωνίστηκε καθόλου σαν “point guard” και έκανε το πιο μεστό του παιχνίδι μετά την πρεμιέρα με την Ζαλγκίρις. Είχε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 24 λεπτά, χωρίς να παίρνει εξεζητημένες προσπάθειες. Όπως δήλωσε και ο ίδιος μετά το ματς, μάλλον ανακουφισμένος, “τελείωσαν τα πειράματα με αυτόν στον άσσο”.

ΥΓ2. Για ένα ακόμα παιχνίδι ο Καλάθης ήταν καταπληκτικός. Ήταν αυτός που βοήθησε κατά βάση στο πολύ καλό ξεκίνημα της ομάδας και ήταν σημαντικός σε όλα τα ξεσπάσματα που έκανε στο ματς ο Παναθηναϊκός. Βοήθησε πολύ με τις split out πάσες που οδήγησαν σε ελεύθερα σουτ στο τέλος της δεύτερης περιόδου όταν και οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 13-3 για να μετατρέψουν το 33-29 σε 46-32.

ΥΓ3. Άλλο ένα μεστό παιχνίδι κι από τον Ρίβερς σε όλα τα επίπεδα. Εύστοχος από την περιφέρεια, διάβασε τους διαδρόμους της αντίπαλης άμυνας και επιτέθηκε όταν δινόταν η ευκαιρία. Συνολικά πολύ θετικός και πάλι, όπως και σε κάθε ματς μετά το παιχνίδι της Κωνσταντινούπολης απέναντι στην Έφες.

ΥΓ4. Η πληγή των επιθετικών ριμπάουντ εμφανίστηκε και πάλι μετά από κάποιο διάστημα. οι Τούρκοι με πρωτεργάτη τον εκπληκτικό Κλάιμπουρν πήραν 16 επιθετικά και σκόραραν αρκετούς πόντους δεύτερης ευκαιρίας, που έπαιξαν τον ρόλο τους για να παραμείνουν κοντά στο σκορ ως το τέλος.

ΥΓ5. Αυτό ήταν ένα ακόμα παιχνίδι από τα πολλά που οι «πράσινοι» απώλεσαν σχετικά γρήγορα και εύκολα διψήφιες διαφορές. Έγινε και στο Μπάμπεργκ, και στην Πόλη και με τον Ερυθρό Αστέρα. Σε αυτό το επίπεδο οποιοδήποτε χρονικό διάστημα χαλάρωσης μπορεί να αποδειχτεί μοιραίο. Βρήκε ρυθμό ο Άντερσον, ο Ουοναμέικερ και ο Γουίλμπεκιν και στο τέλος πήγε να γυρίσει το παιχνίδι τούμπα.

ΥΓ6. Το ξεραμε από το πρώτο ματς της Νταρουσάφακα στο Βελιγράδι, αλλά το είδαμε και χτες στο ΟΑΚΑ. Πολύ καλός παίκτης ο Κλάιμπουρν, επιθετικός με την μπάλα στο παρκέ με καλό σουτάκι από μέση απόσταση, αλτικός, με έφεση στα ριμπάουντ. Αν βελτιώσει και το μακρινό του σουτ θα μιλάμε για πλήρες πακέτο

ΥΓ7. Ωραίο πράγμα πάντως να έχεις επιλογές. Από τη λειψανδρία στους γκαρντ, είδαμε στο ίδιο σχήμα και για αρκετά λεπτά Καλάθη, Παππά και Τζείμς μαζί. Αυτό δείχνει ότι ο Πασκουάλ την ψάχνει την ομάδα και δοκιμάζει πράγματα. Μόνο σε καλό μπορεί να βγει αυτό, για έναν άνθρωπο που ως τώρα δείχνει να μην έχει κολλήματα και αγκυλώσεις.