Δάμασε την ΑΕΚ στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός

2016-11-26T20:52:56+00:00 2016-11-26T21:01:06+00:00.

26/Nov/16 20:52

Ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα την ΑΕΚ στο ντέρμπι των πρωτοπόρων στο ΣΕΦ και έμεινε μόνος πρώτος και αήττητος στην βαθμολογία. Καλή άμυνα και πλουραλισμός στην επίθεση, κακή επιθετικά η Ενωση

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η αναμέτρηση των μοναδικών δύο αήττητων ομάδων στο Ελληνικό πρωτάθλημα βρήκε νικητή τον γηπεδούχο Ολυμπιακό. Οι πρωταθλητές κέρδισαν την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς με 78-67 και έμειναν μόνοι πρώτοι στην βαθμολογία, όντες η μοναδική ομάδα χωρίς στραβοπάτημα ακόμα στην λίγκα.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλός στην άμυνα σε διάρκεια μέσα στο παιχνίδι, πήρε λύσεις από πολλούς παίκτες στην επίθεση και διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού από την αρχή ως το τέλος. Η ΆΕΚ είχε κάποια καλά διαστήματα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ήταν άστοχη, χωρίς δημιουργία και από ένα σημείο και μετά, πραγματικά απογοητευτική στην επίθεση.

Ο Ντίξον ήταν εκτός ρυθμού και δεν βοήθησε, τα τρίποντα δεν έμπαιναν – τα περισσότερα ήταν κακές επιλογές – οι λύσεις που βρήκαν στο χαμηλό ποστ οι φιλοξενούμενοι ήταν σποραδικές και έτσι ήρθε ο… καταποντισμός!

Για τον Ολυμπιακό κορυφαίος πρώτος σκόρερ ήταν ο Ματ Λοτζέσκι (17 πόντοι), Σπανούλης και Πρίντεζης στα γνωστά τους στάνταρ έπαιξαν όσο έπρεπε, πληθωρικός ως συνήθως ο Μπιρτς (έκανε νταμπλ – νταμπλ), θετικός ο Παπανικολάου και εντυπωσιακός ανά διαστήματα ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

Ο αγώνας

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και οι δύο ομάδες έκαναν στο παρκέ αυτό που μας έχουν συνηθίσει όλη την σεζόν ως τώρα. Ο Ολυμπιακός ήθελε να δημιουργήσει μέσα από πικ εν ρολ καταστάσεις και να εκμεταλλευτεί το διάβασμα του Σπανούλη στις φάσεις και το χάρισμα του Πρίντεζη στο ποστ.

Η ΆΕΚ ήθελε να στηριχτεί και να ξεκινήσει το παιχνίδι της μέσα από την άμυνα κι από εκεί και πέρα να “χτυπήσει” στα μις – ματς που θα έβρισκε, λόγω της άμυνας με αλλαγές στα σκριν που εμπιστεύεται ο Ολυμπιακός.

Πικ εν ρολ και Πρίντεζης

Η Ένωση προηγήθηκε με 4-5 και μετά ακολούθησε ένα σερί 11-1 των πρωταθλητών Ελλάδας. Με αιχμή του δόρατος τον Πρίντεζη που πέτυχε σε αυτό το διάστημα 10 γρήγορους πόντους με μόλις ένα χαμένο σουτ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά 26-16 και την ΆΕΚ να έχει μόλις 4/13 σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς μπήκαν καλύτερα, έτρεξαν ένα σερί 7-0 και μείωσαν σε 26-23. Κράτησαν τον Ολυμπιακό για 4 λεπτά χωρίς καλάθι. Με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να περνάει στην θέση του Πρίντεζη και να δίνει πολλές λύσεις με “οικονομία” στο παιχνίδι του, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ξανά διαφορά 10 πόντων και έφτασαν ως τους 12 (41-29) με εκπληκτικό κάρφωμα του νεαρού διεθνούς φόργουορντ.

Η ΆΕΚ σχεδόν σε όλη τη περίοδο προσπαθούσε να χτυπήσει τα μις – ματς από το “3” και να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρησιμοποιούσε κυρίως σχήματα με τρία γκαρντ.

Το ημίχρονο τελείωσε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 43-34. Οι κόκκινοι είχαν 17/31 σουτ συνολικά και καλό ποσοστό στα τρίποντα με 6/11, την στιγμή που η ΆΕΚ σούταρε με 10/26 σουτ και είχε μόλις 4 ασίστ. Ως εκείνο το σημείο της αναμέτρησης, Πρίντεζης, Λοτζέσκι και Παπαπέτρου ήταν οι πιο παραγωγικοί παίκτες των ερυθρολεύκων με τον Σπανούλη να έχει 7 ασίστ. Ορεξάτος με προσφορά σε όλους τους τομείς ήταν και ο Κώστας Παπανικολάου στα 7 λεπτά που αγωνίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο.

Άλλαξε άμυνα η ΑΕΚ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, όπως και το πρώτο, με επιτυχημένες συνεργασίες του Σπανούλη και του Μπιρτς στα πικ εν ρολ. Ο Ολυμπιακός με δύο καλάθια πήγε στο +13 και ο Ζντοβς αποφάσισε αμέσως να διαφοροποιήσει την αμυντική του τακτική και να πάει σε αλλαγές σε όλα τα σκριν. Με προφανή σκοπό να κόψει την δημιουργία του Σπανούλη και να ρισκάρει κάποια μις – ματς και φυσικά κάποια επιθετικά ριμπάουντ του αντιπάλου.

Η απόφαση αυτή άλλαξε κάποια τεχνικά δεδομένα του αγώνα, αλλά όχι το μοτίβο, το ρυθμό και τις ισορροπίες στο σκορ για τα επόμενα λεπτά. Ο Ολυμπιακός είχε ένα προβάδισμα κοντά ή πάνω από τους 10 πόντους και η ΆΕΚ προσπαθούσε να ξεκινήσει αντεπίθεση ψάχνοντας παίκτη να την σπρώξει στην επίθεση. Στην άμυνα ήταν αρκετά αποτελεσματική και είχε δεχτεί 8 πόντους σε 7 λεπτά.

Ξέσπασμα Ολυμπιακού

Οι κόκκινοι βρήκαν λύσεις με τον Γκριν και τον Παπαπέτρου και για πρώτη φορά δημιούργησαν διαφορά 15 πόντων (59-44). Με δύο διαδοχικά καλάθια του Ματ Λοτζέσκι, απόρροια επιθετικών ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός πήγε στο +17 (63-46) και με καλάθι του Ερικ Γκριν στο +19 (65-46). Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου. Με τους γηπεδούχους να έχουν πνίξει με την άμυνά τους αντιπάλους τους και να πετυχαίνουν επί μέρους σκορ 22-12. Η μια αλήθεια ήταν η καλή άμυνα της ομάδας του Σφαιρόπουλου. Η άλλη πως σε όλο το δεκάλεπτο και κυρίως στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Ζντοβτς δεν είχε δημιουργία, παρά μόνο βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό πως μετά από 30 λεπτά, είχε μόλις 6 ασίστ!

Όλα είχαν κριθεί

Με την τροπή που πήρε το τρίτο δεκάλεπτο, τα τελευταία λεπτά ήταν περισσότερο διαδικαστικά και έμενε να δούμε πως θα ολοκληρωθεί το ματς. Η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος άνοιξε ακόμα περισσότερο το ροτέσιον δίνοντας χρόνο σε όλους τους παίκτες του (τελευταίος μπήκε στο παρκέ και πήρε 5 λεπτά ο Γιάννης Αθηναίου) και κάπου εκεί ο ρυθμός του Ολυμπιακού στην επίθεση άμυνα, όπως μειώθηκε και η ένταση στην άμυνα. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Ενωση να σκοράρει κάποιους μαζεμένους πόντους στα τελευταία λεπτά και να μειώσει την διαφορά.

Το τελικό 78-67 σήμανε την δίκαιη κυριαρχία των κόκκινων στο παιχνίδι και τους άφησε μόνους πρώτους στην βαθμολογία. Η ΆΕΚ είναι σίγουρα σε ανοδική πορεία, θέλει να γίνει ανταγωνιστική, αλλά φάνηκε στον αγώνα του ΣΕΦ πως έχει πολύ δρόμο μπροστά της και σε πνευματικό επίπεδο και σε αγωνιστικό. Κάτι εντελώς φυσιολογικό, αφού τώρα έχει ξεκινήσει με νέο επενδυτή και όρεξη, για να δημιουργήσει ένα οικοδόμημα σε στέρεες βάσεις.