Με άνεση και… διάθεση ο Παναθηναϊκός

2016-11-28T20:34:49+00:00 2016-11-28T20:39:11+00:00.

28/Nov/16 20:34

Ο Παναθηναϊκός Superfoods παρουσιάστηκε σοβαρός από την πρώτη περίοδο της εντός έδρας αναμέτρησης με τον Απόλλωνα και πήρε μία πολύ εύκολη νίκη με τον Τσάβι Πασκουάλ να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής…

Του Γιώργου Ορφανάκη / info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός Superfoods παρουσιάστηκε σοβαρός από την πρώτη περίοδο της εντός έδρας αναμέτρησης με τον Απόλλωνα επικρατώντας τόσο άνετα όσο δείχνει το τελικό 96-59.

Η εξέλιξη του αγώνα έδωσε την ευκαιρία στον Τσάβι Πασκουάλ να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, με τον Τζέιμς Φελντέιν (17π, 5ρ) να είναι ο πρώτος σκόρερ του αγώνα και τον Νικ Καλάθη να προσθέτει 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Δεν κατάφεραν να παρουσιαστούν ανταγωνιστικοί οι φιλοξενούμενοι που σούταραν με 5/20 τρίποντα και δεν είχαν κανένα παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε απειλώντας κατά κύριο λόγο από την περιφέρεια με το τρίποντο του Τζέιμς Φελτνέιν να διαμορφώνει το 11-7. Ο Αντώνης Φώτσης ανέλαβε στη συνέχεια επιθετικές πρωτοβουλίες και με διαδοχικούς πόντους ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (20-10) αναγκάζοντας τον Κώστα Μέξα να καλέσει σε τάιμ άουτ.

Ο Μποχωρίδης πέρασε νωρίς στο παρκέ και δημιούργησε άμεσα προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα πριν ο Διαμαντάκος απαντήσει για το 24-14 σε μία περίοδο με χαλαρές άμυνες.

Στα επόμενα λεπτά ωστόσο οι “πράσινοι” αύξησαν την πίεση τους σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να χάσει την επαφή του με το καλάθι και να μείνει πολύ πίσω με 34-19. Στο ενδιάμεσο ο Τσάβι Πασκουάλ έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Πατ Καλάθη ο οποίος ευστόχησε από την κορυφή (42-21) με τους γηπεδούχους να έχουν βρει επιθετικό ρυθμό και να σκοράρουν με μεγάλη συχνότητα.

Αντιθέτως, οι Πατρινοί υπέπεσαν σε αρκετά λάθη στη δεύτερη περίοδο, έριξαν τα ποσοστά τους στο 4/14 τρίποντα και μοιραία πήγαν στα αποδυτήρια με το πολύ βαρύ 54-30. Ειδική αναφορά σε αυτό το πρώτο μισό της αναμέτρησης αξίζει να γίνει στις 15 ασίστ του Παναθηναϊκού, στοιχείο το οποίο ήταν αποτέλεσμα τόσο της πολύ καλής κυκλοφορίας όσο και της μεγάλης ευστοχίας από την περιφέρεια (7/13 τρίποντα).

Παρά το ξεκάθαρο προβάδισμα οι παίκτες του “τριφυλλιού” και ιδιαίτερα ο Νικ Καλάθης έδειξαν διάθεση στην άμυνα με τον δείκτη του σκορ να ανεβαίνει στο 65-36. Για ακόμα μία φορά στο παιχνίδι ο Απόλλων παρουσίασε νεκρά διαστήματα και χάρισε εύκολους πόντους στους αντιπάλους του που δεν κατέβασαν το πόδι από το “γκάζι” και ξέφυγαν για πρώτη φορά με +30 (68-38). Ένας από τους διακριθέντες των φιλοξενούμενων στην τρίτη περίοδο του αγώνα που ολοκληρώθηκε στο 72-43 ήταν ο Γιώργος Διαμαντάκος που ευστόχησε με ποικίλους τρόπους δείχνοντας πως έχει βελτιώσει το επιθετικό του ρεπερτόριο.

Με τον τελικό νικητή να έχει κριθεί προ πολλού ο Τσάβι Πασκουάλ πέρασε αρχικά στο παρκέ τον Κωνσταντίνο Γόντικα και στη συνέχεια τον Πατ Καλάθη. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και η διαφορά έφτασε το +37 (86-49) όταν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο με κάτι λιγότερο από έξι λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Οι πολλές αλλαγές και η ασυνήθιστη σύνθεση αποσυντόνισε τον Παναθηναϊκό και έδωσε την ευκαιρία στον Απόλλωνα να μειώσει σε 86-55, πριν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος διαμορφώσει το τελικό 96-59.