30/Nov/16 05:44

Γράφει ιστορία ο “εξωγήινος” Γιάννης, σάρωσε Λεμπρόν και Καβς!

30 Nov 2016 2016-11-30T13:50:54+00:00.

- 30 Nov 2016

Τι κάνεις ρε Γιάννη; Ιστορικές στιγμές για το ελληνικό μπάσκετ και τον Greek Freak! Οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν με εντυπωσιακό τρόπο τους πρωταθλητές του ΝΒΑ Κλίβελαντ Καβαλίερς με 118-101 και ο δικός μας Γιάννης έμοιαζε με εξωγήινο στο παρκέ!

Με μια απίστευτη εμφάνιση σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και σε μια “καθαρή” νίκη στο ματς απ απέναντι στον καλύτερο παίκτη του κόσμου, Λεμπρόν Τζέιμς, ο Γιάννης ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 34(!) πόντους σε 34 λεπτά και μαζί είχε 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 τάπες! Τελείωσε τον αγώνα με 13/19 σουτ και ο Τζέισον Κιντ τον τράβηξε στον πάγκο τρία λεπτά πριν το τέλος, μέσα σε Standing Ovation από τους εκστασιασμένους οπαδούς των Μπακς!

cyezvruxeaqr1pd

Τους ίδιους πόντους, 34, είχε βάλει πέρυσι τον Απρίλη σε ένα παιχνίδι απέναντι στους Σικάγο Μπουλς.

Να θυμίσουμε πάλι απέναντι στους Καβαλίερς είχε πετύχει 33 πόντους σε ένα περσινό παιχνίδι στο Κλίβελαντ. Μόνο που αυτή την φορά, το νέο ρεκόρ ξανά με αντίπαλο τον Λεμπρόν και τους πρωταθλητές, συνδυάστηκε με νίκη και μια συνολικά τρομερή εμφάνιση της ομάδας του Τζέισον Κιντ σε άμυνα και επίθεση.

giannis-cavs

Πόσα πολλά έχουμε να δούμε ακόμα από τον Γιάννη, που σε 6 μέρες κλείνει τα 22 του χρόνια; Υγιής να μείνει, να συνεχίσει να δουλεύει τόσο πολύ και ο κόσμος – του ΝΒΑ – του ανήκει. Το ταβάνι για αυτό το παιδί είναι ο ουρανός και πρέπει όλοι να είμαστε ευτυχισμένοι που γεννήθηκε στην Ελλάδα, μεγάλωσε στη χώρα μας και έμαθε το μπάσκετ εδώ, πριν μετακομίσει στις ΗΠΑ στα 18 του χρόνια.

Απολαύστε μερικές μόνο από τις καταπληκτικές φάσεις που έβγαλε ο Γιάννης τα ξημερώματα της Τετάρτης!

Τι είπε για όλα αυτά μετά το παιχνίδι ο Γιάννης; “Όταν παίζουμε μεγάλα ματς είμαι ενθουσιασμένος και απλά μπαίνω στο γήπεδο να βοηθήσω όσο περισσότερο μπορώ την ομάδα μου”!