Παρά(σ)ταση νίκης για ΠΑΟΚ

2016-11-30T21:11:57+00:00 2016-11-30T21:15:54+00:00.

30/Nov/16 21:11

Έπειτα από τρεις σερί ήττες στο FIBA Champions League ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Βέντσπιλς στο έξτρα πεντάλεπτο με τον Κιθ Κλάντον να είναι καθοριστικός στο τέλος…

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι ο ΠΑΟΚ επικράτησε στη παράταση με 85-81 απέναντι στην Βέντσπιλς έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κιθ Κλάντον.

Ο Αμερικάνος σέντερ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 13 πόντους και 13 ριμπάουντ πετυχαίνοντας εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ, την ώρα που οι Σάιμπερτ (16π), Χρυσικόπουλος (14π, 10ρ) και Μπράουν (15π) έδωσαν με τη σειρά του σημαντικές βοήθειες.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν ήταν καθόλου καλό για τον ΠΑΟΚ που κρατήθηκε κοντά μέχρι το πέμπτο λεπτό (7-9) πριν η Βέντσπιλς τρέξει επί μέρους σκορ 11-3 και πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων (20-10). Τα αρκετά αμυντικά κενά των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου έδωσαν εύκολα καλάθια στους αντιπάλους που “έκλεισαν” την πρώτη περίοδο στο 24-16 απειλώντας κατά κύριο λόγο μέσα από το ζωγραφιστό.

Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη αφού η ελληνική ομάδα αύξησε την πίεση της και σταδιακά ανέτρεψε την κατάσταση. Η Βέντσπιλς έμεινε χωρίς καλάθι για κάτι περισσότερο από εφτά (!) λεπτά με αποτέλεσμα να δεχθεί σερί 15-0 και να βρεθεί ξαφνικά πίσω στο σκορ με 30-31. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως οι Λετονοί σούταραν σε αυτό το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού με 1/6 τρίποντα και 2/8 δίποντα, την ώρα που ο ΠΑΟΚ μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο και παίρνοντας αρκετούς πόντους από τη γραμμή των βολών πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 39-36.

Η αναμέτρηση συνέχισε να είναι ιδιαίτερα αμφίρροπη και στο δεύτερο ημίχρονο αφού ο Κλάντον έδωσε σημαντικές βοήθειες με την παρουσία του στη ρακέτα (44-38), όμως η Βέντσπιλς βρήκε για ακόμα μία φορά τον τρόπο να αντιδράσει και να ισοφαρίσει σε 46-46. Οι δύο ομάδες έμειναν πολύ χαμηλά επιθετικά αφού η πλειοψηφία των προσπαθειών βρήκε σίδερο με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν οριακό προβάδισμα (50-49) σε ένα πολύ κακό ποιοτικά δεκάλεπτο.

Στην τελική “ευθεία” του αγώνα ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα αφού ο σταθερά καλός Σάιμπερτ και ο Μπράουν ανέβασαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη μέχρι στιγμής τιμή της (56-50). Η άμυνα άρχισε να λειτουργεί εξαιρετικά εγκλωβίζοντας τους Λετονούς και το +10 (60-50) ανάγκασε τον προπονητή της Βέντσπιλς να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ. Τα αποτελέσματα από τη συγκεκριμένη κίνηση φάνηκαν άμεσα αφού οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 62-58 με τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλεί εκείνος τώρα τους παίκτες του στον πάγκο.

Το μομέντουμ ωστόσο είχε πλέον αλλάξει με το πέμπτο φάουλ του Τσόχλα να κάνει την κατάσταση ακόμα πιο δύσκολη πάρα το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ κρατούσε, έστω και δύσκολα, το προβάδισμα με 64-63, μόλις 2.20′ πριν το τέλος. Κάθε κατοχή πλέον ήταν κρίσιμη με τον ΠΑΟΚ να προηγείται προσωρινά με 67-66 αλλά να υποπίπτει σε… φθηνά λάθη που έφεραν την Βέντσπιλς μπροστά με 68-67 με 47″ στο ρολόι.

Τα εκατέρωθεν καλάθια των Μιλιένοβιτς και Κούκσικς διατήρησαν τους Λετονούς μπροστά (69-70), όμως η τελευταία κατοχή άνηκε στον ΠΑΟΚ με 29″ να απομένουν. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος έδωσε προβάδισμα νίκης (71-70) αλλά για ακόμα μία φορά ο “Δικέφαλος” δεν μπόρεσε να βγάλει άμυνα, υπέπεσε σε φάουλ και είδε τον Ντιν να ισοφαρίζει σε 71-71 με 5.1″ για τη λήξη. Στον εναπομείναντα χρόνο οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν πρόλαβαν να εκδηλώσουν σωστά την επίθεση και απώλεσαν την ευκαιρία με το παιχνίδι να οδηγείται στο έξτρα πεντάλεπτο.

Παρά(σ)ταση νίκης…

Όπως συνέβη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης έτσι και στην παράταση οι εναλλαγές του σκορ ήταν συνεχείς. Καθοριστικός για το τελικό αποτέλεσμα ωστόσο αποδείχθηκε ο Κιθ Κλάντον που πήρε σημαντικό επιθετικό ριμπάουντ, πέτυχε νταμπλ-νταμπλ και την ίδια στιγμή σημείωσε το 77-73 για τον ΠΑΟΚ. Ο Αμερικάνος σέντερ είχε βρει πλέον ρυθμό και ήταν επί της ουσίας ο παίκτης που “καθάρισε” την υπόθεση νίκη με νέο καλάθι (81-73).

Στο τελευταίο λεπτό δεν άλλαξε κάτι και το μόνο που κατάφερα οι Λετονοί ήταν να μειώσουν σε 85-81.