Η Ούνιξ εξαφάνισε την Αρμάνι με… κατοστάρα!

2016-12-01T19:50:24+00:00 2016-12-01T19:53:03+00:00.

01/Dec/16 19:50

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ηγήθηκε της μεγάλης νίκης της ρωσικής ομάδας, που επέστρεψε στις επιτυχίες μετά τρεις σερί ήττες.

Ανώτερη για τουλάχιστον τρία δεκάλεπτο, η Ούνιξ νίκησε δίκαια και πολύ εύκολα τελικά με 100-79 την Αρμάνι Μιλάνο, φτάνοντας έτσι στην τρίτη της νίκης ακριβώς μετά ένα αρνητικό σερί τριών ηττών που είχε!

Η πολύ αδύναμη αμυντικά Ολίμπια (δεύτερη χειρότερη στη διοργάνωση) δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον επιθετικό ρυθμό της ρωσικής ομάδας και ούτε βέβαια να σταματήσει το σπουδαίο και πάλι Κιθ Λάνγκφορντ, που όμως αυτή τη φορά είχε άξιους βοηθούς στο σκοράρισμα. Τον Παραχούσκι, τον Ορλάντο Τζόνσον αλλά και τον σχεδόν αλάνθαστο Πανίν.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το αρχικό 6-0 της Αρμάνι δεν σήμαινε πραγματικά τίποτα. Μετά το πρώτο λεπτό η Ούνιξ βρήκε την αυτοκυριαρχία της και «έτρεξε» αμέσως ένα σερί 10-0, ενώ προηγήθηκε με διψήφια διαφορά από το 8’ με 29-18. Η παροιμιώδης ευστοχία της ρωσικής ομάδας συνεχίστηκε, τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 35-24 (και μάλιστα με τρεις άστοχες βολές του Λάνγκφορντ του 92%) έχοντας 7/8 δίποντα και 4/6 τρίποντα! Κερασάκι στην τούρτα μπήκε από το νεοεμφανιζόμενο Πολ Στολ με τρίποντο από τα 10 μέτρα στην εκπνοή.

Τα απίθανα αυτά ποσοστά δεν θα μπορούσαν να συνεχιστούν εσαεί και η Αρμάνι με δίδυμο ψηλών Ραντούλιτσα και Μάτσβαν που διαδέχτηκαν τον πολύ καλό ΜακΛιν (12π.) μείωσε σε 43-38 στο 16’. Η αστάθεια όμως είναι το κυριότερο χαρακτηριστικό στο παιχνίδι των πρωταθλητών Ιταλίας και το πλήρωσαν αμέσως. Η Ούνιξ βρήκε σκορ ξανά, ξέφυγε με 54-40 (19’), ενώ ο ΜακΛιν έκανε φάουλ στην εκπνοή για τρεις βολές στον Λάνγκφορντ (και μάλιστα σε «σκοτωμένο» σουτ) που έκλεισε το ημίχρονο ευστοχώντας για το 57-43 (Λάνγκφορντ 13, Παραχούσκι, Τζόνσον 10- ΜακΛιν 14, Ντράγκιτς 10)!

Η Αρμάνι όμως άφησε τον κακό αμυντικό-κυρίως- εαυτό της στα αποδυτήρια και επέστρεψε στο παιχνίδι. Περιόρισε τον Λάνγκφορντ και βρήκε σκορ από τον Χίκμαν και τον Σάντερς για να μειώσει αρχικά σε 66-61 (25’) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μόλις στο -4 (73-69). Αναλογικά με αυτά που είχαμε δει ήταν ότι καλύτερο μπορούσε να κάνει, μπαίνοντας στη διεκδίκηση της νίκης.

Η ζημιά όμως για την Αρμάνι έγινε από ένα μάλλον ανέλπιστο «εκτελεστή». Ο Βαντίμ Πανίν με 15 πόντους κι ένα μεγάλο τρίποντο σε λήξη επίθεση, ήρθε να προστεθεί δίπλα στους Λάνγκφορντ, Τζόνσον, Παραχούσκι (89-75 στο 35’), ισοπεδώνοντας τα όνειρα των Ιταλών για πλήρη ανατροπή. Από εκεί και πέρα δεν υπήρχε παιχνίδι αφού οι φιλοξενούμενοι έχασαν το έδαφος από τα πόδια τους και η Ούνιξ «καθάρισε» το ματς για να φτάσει στην τρίτη της νίκη, αφήνοντας την Ολίμπια στο 4-6…