Ο Φριτζόν “σκότωσε” τη Μπάμπεργκ σε νεκρό χρόνο

2016-12-01T22:58:56+00:00 2016-12-01T23:06:13+00:00.

01/Dec/16 22:58

Η Μπάμπεργκ επιχείρησε μία σπουδαία ανατροπή όμως για ακόμα μία φορά δεν κατάφερε να πανηγυρίσει στο τέλος αφού ο Βιτάλι Φριτζόν με μπάζερ μπίτερ χάρισε τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ…

Η Μπάμπεργκ επιχείρησε μία σπουδαία ανατροπή όμως για ακόμα μία φορά δεν κατάφερε να πανηγυρίσει στο τέλος αφού ο Βιτάλι Φριτζόν με μπάζερ μπίτερ χάρισε τη νίκη (90-88) στην ΤΣΣΚΑ.

Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Μίλος Τεόντοσιτς έπαιζε και για τον Νάντο Ντε Κολό πετυχαίνοντας 31 πόντος και μοιράζοντας 8 ασίστ. Σημαντικές βοήθειες και από τον Βοροντσέβιτς (15π, 5ρ) με τον Φριτζόν να παρουσιάζει… clutch στοιχεία.

Συγκλονιστικό το δίδυμο των Μέλι (26π, 5ρ) και Τάις (19π, 9ρ) όμως η τύχη για ακόμα μία φροά δεν χαμογέλασε στο τέλος στους Γερμανούς.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Τα τέσσερα γρήγορα λάθη και οι κακές επιθετικές επιλογές επέτρεψαν στη Μπάμπεργκ να προηγηθεί προσωρινά με 6-2 όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο παρκέ για λογαριασμό της ΤΣΣΚΑ πέρασε ο Μίλος Τεόντοσιτς κάτι που “μεταμόρφωσε” τους Ρώσους οι οποίοι πήραν άμεσα το προβάδισμα με 10-6 αναγκάζοντας τον Αντρέα Τρινκιέρι να ζητήσει τάιμ άουτ.

Οι εναλλαγές του σκορ στα επόμενα λεπτά ήταν συνεχείς με τους φιλοξενούμενους να “κλείνουν” την πρώτη περίοδο στο οριακό 17-16 υπέρ τους αλλά να πατάνε καλύτερα.

Η ανωτερότητα της ΤΣΣΚΑ έγινε ακόμα πιο σαφής στη συνέχεια αφού ο Βίκτορ Χριάπα σκόραρε κατά βούληση για να διαμορφώσει το 24-16, πριν οι Τεόντοσιτς και Φριτζόν αναλάβουν επιθετικές πρωτοβουλίες για να διατηρήσουν πολύ εύκολα το +8 (34-27). Προϊόντος του χρόνου ήταν εμφανές πως οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη δεν είχαν κανένα πρόβλημα να επιβάλλουν το ρυθμό τους κάτι που αντικατοπτρίζεται πλήρως στο 41-30 του ημιχρόνου.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια η ΤΣΣΚΑ ήταν ασταμάτητη επιθετικά και η διαφορά δεν άργησε να φτάσει για πρώτη φορά στο +19 (51-32) δια χειρός Τζέιμς Όγκουστιν. Η αντίδραση της Μπάμπεργκ ήρθε μέσα από την άμυνα αφού οι Γερμανοί προστάτευσαν το καλάθι τους και βρήκαν ρυθμό μειώνοντας αρχικά σε 49-57 με τρίποντο του Μίλερ και στη συνέχεια σε 54-58 με βολές του Στρέλνιεκς.

Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον επιστρέψει για τα καλά αφού η περίοδος ολοκληρώθηκε σε απόσταση μίας κατοχής (61-58) με την κερκίδα που λίγο πριν είχε σιγήσει να μπαίνει στην εξίσωση.

Το τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα ξεκίνησε καλύτερα για την ΤΣΣΚΑ (65-58) αλλά τα νέα τρίποντα τον Μέλι και Ζήση διαμόρφωσαν το 65-64. Το σύνολο του Αντρέα Τρινκιέρι παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (67-67) με τον Τάις ενώ λίγες κατοχές αργότερα ο Νικόλο Μέλι χάρισε το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα του (75-74) μετά από πολύ ώρα.

Οι δύο παίκτες τα έκαναν όλα σωστά και διατήρησαν μπροστά τη Μπάμπεργκ με 79-77 αλλά από αυτό το σημείο και έπειτα ανέλαβε δράση ο Μίλος Τεόντοσιτς. Με 9 συνεχόμενους πόντους έδειξε να “καθαρίζει” μόνος του την υπόθεση νίκη αφού ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 86-83 υπέρ της ΤΣΣΚΑ αλλά ο Κοζέρ είχε την απάντηση (86-86) μόλις 14″ πριν τη λήξη.

Ο Τρινκιέρι έδωσε εντολή για φάουλ πάνω στον Βοροντσέβιτς ο οποίος διαμόρφωσε το 86-84 και για ακόμα μία φορά η Μπάμπεργκ κλήθηκε να ευστοχήσει σε σουτ νίκης με 10″ να απομένουν. Η ΤΣΣΚΑ έστειλε με τη σειρά της επίτηδες τον Στρέλνιεκς στις βολές (88-88) και στην τελευταία επίθεση ο Μίλος Τεόντοσιτς βρήκε τον Φριτζόν o οποίος ευστόχησε σε μπάζερ μπίτερ νίκης (90-88) “σκοτώνοντας” τη Μπάμπεργκ για ακόμα μία φορά στο τέλος.