Kill-Bill, Kill-Pri, Kill-Green και Kill-Mat!

2016-12-02T20:47:02+00:00 2016-12-02T21:02:13+00:00.

Lefteris Moutis

02/Dec/16 20:47

Σπουδαίο “διπλό” πήρε στην Πόλη ο Ολυμπιακός επί της Νταρουσάφακα (77-71) με πρωταγωνιστές τους Σπανούλη, Πρίντεζη, Γκριν και Λοτζέσκι!

Tου Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Οι Πειραιώτες πέτυχαν μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα στην -ισόβαθμη τους μέχρι το τζάμπολ- τουρκική ομάδα και “κάλυψαν” την εντός έδρας ήττα από τη Μακάμπι την προηγούμενη εβδομάδα στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετικό πλάνο, περιόρισε αμυντικά τη Νταρουσάφακα και με ηγέτες τους Σπανούλη, Πρίντεζη, Λοτζέσκι και Γκριν πανηγύρισε την έκτη του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα (6-4 νίκες).

Ο αρχηγός πέτυχε 13 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ αναλαμβάνοντας τα ηνία της ομάδας, ο “Πρι” προσέθεσε 15 πόντους όντας ο κύριος πυλώνας στην επίθεση, ο Λοτζέσκι έκανε τη διαφορά και στο ξέσπασμα του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά και στην αντεπίθεση των Τούρκων στην τελευταία περίοδο, ο Γκριν ήταν καθοριστικός πετυχαίνοντας 10 πόντους στα τελευταία 11 λεπτά της αναμέτρησης, ενώ μέχρι τότε ήταν άποντος, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια των Μιλουτίνοφ και Χάκετ.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ αποφάσισε να δώσει τα κλειδιά της ομάδας του σε ένα ακόμα παιχνίδι στον πιο φορμαρισμένο παίκτη του, τον Ουίλ Κλάιμπερν. Η Νταρουσάφακα στηρίχθηκε στο παιχνίδι ένας εναντίον ενός του Αμερικανού γκαρντ και δικαιώθηκε από τα πρώτα λεπτά, καθώς τα αθλητικά του προσόντα δεν μπορούσαν να ματσαριστούν από κανέναν παίκτη του Ολυμπιακού. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος άλλαξε πάνω του πολλούς παίκτες, αλλά στην πραγματικότητα, κανείς δεν κατάφερε να του περιορίσει τις διεισδύσεις και τα ρήγματα που δημιουργούσε στην άμυνα των Πειραιωτών.

Ο κόουτς των “ερυθρολεύκων” αντίστοιχα, επέλεξε να “χτυπήσει” στην άμυνα τον Σεμί Ερντέν στη θέση του σέντερ, ίσως η μοναδική στο ρόστερ της Νταρουσάφακα που φαίνεται να υπάρχει μια σχετική ανισορροπία.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ επιλέχθηκε να ξεκινήσει απέναντι στον αναλόγων κυβικών του, Ερντέν και ο Σέρβος σέντερ τα κατάφερε περίφημα. Αλλοίωσε αρκετές φάσεις και δημιούργησε αρκετές φάσεις για τους συμπαίκτες του στη ρακέτα, στην οποία κυριάρχησε απολύτως ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά.

Οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να πάρουν όλους τους πόντους τους μέσα από το ζωγραφιστό στα πρώτα 7 λεπτά, όταν και προηγούνταν με 17-13. Στη συνέχεια ο Λοτζέσκι πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους δίνοντας και έξτρα λύσεις στην ομάδα του, αλλά η Νταρουσάφακα κατάφερε να προηγηθεί με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Ουοναμέικερ και τις διεισδύσεις του Κλάιμπερν (28-26, 13′).

Ο Ολυμπιακός όμως, ξέφυγε στο σκορ χάρη στον οίστρο του Ματ Λοτζέσκι! Ο Αμερικανός σουτέρ πέτυχε οκτώ πόντους με δυο τρίποντα και ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό οδηγώντας 11-0 για τους Πειραιώτες μέχρι το 37-28 του 15′ εκφράζοντας τις περισσότερες επιθέσεις του σε φάσεις πρωτεύοντος ή δευτερεύοντος αιφνιδιασμού.

Τα γρήγορα φάουλ των Μιλουτίνοφ και Μπιρτς έφεραν στο παρκέ τον Γιανγκ και έδωσαν ξανά στον Κλάιμπερν την ευκαιρία να σκοράρει συνεχόμενους πόντους και να μειώσει στους 5 (32-37, 17′).
Το πρώτο ημίχρονο ωστόσο, έκλεισε ιδανικά για τον Ολυμπιακό (+9, 43-34) με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πρίντεζη που έφθασε τους 9 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο “υπαρχηγός” των Πειραιωτών συνέχισε να έχει ρυθμό και να παίρνει πάνω του αρκετές φάσεις οδηγώντας την ομάδα του για πρώτη φορά στο +12 (40-52, 25′) με τη βοήθεια των Μάντζαρη και Σπανούλη που ευστόχησαν σε δυο τρίποντα.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, η Νταρουσάφακα έψαχνε σκορ κυρίως με μακρινά σουτ με τους Ουοναμέικερ, Μπέρτανς, και Κλάιμπερν να ευστοχούν και κατάφερε να μειώσει σε 51-55 (29′) εκμεταλλευόμενη τη χαμηλή παραγωγικότητα του Ολυμπιακού.

Οι “ερυθρόλευκοι” έμειναν για τρία λεπτά χωρίς σκορ επιτρέποντας στους Τούρκους να επανακτήσουν την επαφή τους με το σκορ. Ο εξαιρετικά αποτελεσματικός επιθετικά Λοτζέσκι και ο αναγεννημένος στην τελευταία περίοδο Γκριν έδωσαν ξανά προβάδισμα 8 πόντων στον Ολυμπιακό (53-61, 32′), αλλά οι αμυντικές αδυναμίες στο pick n roll δεν μπορούσαν να καλυφθούν.

Οι Μιλουτίνοφ και Μπιρτς ήταν στον πάγκο φορτωμένοι με φάουλ, όσο ο Πάτρικ Γιάνγκ δεν μπορούσε να σταματήσει τις συνεργασίες της Νταρουσάφακα και τα τελειώματα του Αλντεμίρ κοντά στο καλάθι (61-63, 35′).

Ο Γκριν πέτυχε ένα τρίποντο-ανάσα, ο Χάκετ ένα γκολ-φάουλ, αλλά η κακή περιφερειακή άμυνα των Πειραιωτών επέτρεψε στον Σκότι Ουίλμπεκιν να ευστοχήσει σε δυο συνεχόμενα τρίποντα κρατώντας τη διαφορά πολύ χαμηλά (67-69, 36′) και τη Νταρουσάφακα μέσα στο παιχνίδι.

Ο Ερικ Γκριν όμως, απάντησε ξανά με νέο τρίποντο και ο Σπανούλης τον ακολούθησε με 2/2 βολές εκτοξεύοντας μετά από αρκετή ώρα τη διαφορά στο +7 (67-74, 38′).

Η Νταρουσάφακα δεν μπορούσε να απειλήσει στα τελευταία δευτερόλεπτα και έτσι γνώρισε μια ακόμα εντός έδρας ήττα…