Ένας… Young Γιάννης Αθηναίου!

2016-12-05T18:36:59+00:00 2016-12-05T18:45:18+00:00.

05/Dec/16 18:36

Ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από τα Τρίκαλα και πέρα από την νίκη που τον κρατάει αήττητο, κρατάει την εμφάνιση του Αθηναίου και το μικρό ξέσπασμα του Πάτρικ Γιανγκ

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από τα Τρίκαλα και κέρδισε την τοπική ομάδα με 81-60. Οι κόκκινοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από την αρχή ως το τέλος και ουσιαστικά όλα κρίθηκαν μετά το ξέσπασμα του Ολυμπιακού στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να μην έχουν τρόπο και λύσεις να αντιδράσουν και να είναι ανταγωνιστικοί.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος και πρώτος στο ελληνικό πρωτάθλημα και πλέον στρέφει το βλέμμα του στην Ευρωλίγκα και στην αναμέτρηση με την επικίνδυνη Ούνιξ Καζάν, που ήδη έχει κάνει πολλές ζημιές φέτος. Οι Πειραιώτες πέρα από τη νίκη, σίγουρα κρατούν την εντυπωσιακή εμφάνιση του Γιάννη Αθηναίου, το μικρό ξέσπασμα του Πάτρικ Γιανγκ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και το γεγονός ότι βασικά στελέχη που έχουν “τραβήξει κουπί” ως τώρα, έπαιξαν λίγο και πήραν ανάσες.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε μια πεντάδα κάπως… ασυνήθιστη! Ο Ντανιέλ Χάκετ βρέθηκε στο αρχικό σχήμα, απόντος του Βαγγέλη Μάντζαρη, αλλά και ο Πάτρικ Γιανγκ με προφανή σκοπό να πάρει περισσότερα λεπτά συμμετοχής στα πόδια του, στην προσπάθεια να βρει ρυθμό, πατήματα και αυτοπεποίθηση.

Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν με 9-7. Ο Μάικ Κάφει συνδέθηκε με το καλάθι νωρίς μέσα στο παιχνίδι και ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στο να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά στην άμυνά του κάποια πικ εν ρολ, αλλά και το 1 vs 1 παιχνίδι των αντιπάλων του.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-18 για τους κόκκινους και η έκρηξη ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του, πήρε τα ριμπάουντ και είχε εντυπωσιακό ποσοστό στα σουτ δύο πόντων, προκαλώντας μεγάλη ζημιά με προσπάθειες κοντά στο καλάθι.

Ξέσπασμα με Αθηναίου και Γκριν

Οι πρωταθλητές αρχικά με ένα 11-0 σερί προηγήθηκαν με 14-29 και την μεγαλύτερη διαφορά τους στο παιχνίδι ως εκείνη την ώρα την δημιούργησαν με το τέλος του ημιχρόνου. Με επί μέρους σκορ 15-30 στην δεύτερη περίοδο, πήγαν στα αποδυτήρια με μια πολύ σημαντική κληρονομιά 19 πόντων και με το 29-48!

Τρία στοιχεία ήταν τα πιο σημαντικά. Το 75% στα δίποντα με 18/24, οι 14 πόντοι του Γιάννη Αθηναίου με 6/8 σουτ σε 13 λεπτά συμμετοχής και οι 9 γρήγοροι πόντοι του Έρικ Γκριν με 4/4 δίποντα και 2 ασίστ σε 10 λεπτά συμμετοχής. Το κακό για τον Αμερικανό γκαρντ της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου είναι πως χρεώθηκε με τρία φάουλ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Από τα Τρίκαλα, 12 πόντους είχε ο Μάικ Κάφει και 9 ο Γκιλβίντας Μπιρούτα. Το πρόβλημα για τους γηπεδούχους ήταν στην άμυνα. Δεν μπορούσαν να ανακόψουν τον ρυθμό του Ολυμπιακού και να βρουν κάποιες αξιόπιστες λύσεις διαρκείας για να προστατέψουν την ρακέτα τους.

Λίγο από… Γιανγκ!

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, τα καλά νέα για τον Ολυμπιακό ήταν ένα μικρό αγωνιστικό ξέσπασμα από τον Πάτρικ Γιανγκ. Ο Αμερικανός σέντερ στα πρώτα 3 λεπτά της επανάληψης έβαλε 7 μαζεμένους πόντους χωρίς να χάσει σουτ, έκανε μια τάπα, πήρε ριμπαόυντ, έπαιξε καλές άμυνες και έδειξε… ζωή!

Με καλάθι του Ιωάννη Παπαπέτρου, η διαφορά έφτασε τους 25 πόντους (37-62) και το θέμα ποια ήταν αν και κατά πόσο τα Τρίκαλα θα μπορέσουν να παλέψουν και να κάνουν λίγο τον Ολυμπιακό να τα “νιώσει” μέσα στο παιχνίδι. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 44-67 και τα τελευταία λεπτά είχαν αμιγώς διαδικαστικό χαρακτήρα. Η υπόθεση νίκη είχε κριθεί από το πρώτο ημίχρονο και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε την “πολυτέλεια” να ανοίξει το ροτέσιον, να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες του και να δώσει πολύτιμες ανάσες σε Σπανούλη, Πρίντεζη και Μπιρτς.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε χωρίς εκπλήξεις. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γιάννης Αθηναίου με 23 πόντους και και από εκεί και πέρα όλοι βοήθησαν και προσέφεραν, χωρίς κανείς να χρειαστεί να υπερβάλλει εαυτόν.