Κρίμα για Μπακς, Γιάννη και Πάρκερ!

2016-12-06T05:44:40+00:00 2016-12-06T05:46:45+00:00.

06/Dec/16 05:44

Οι Μπακς ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά έχασαν στο νήμα από τους Σπερς, με τον Γιάννη να “πετάει” και τελικά να σταματήσει κυρίως λόγω των φάουλ που τον έβγαλαν εκτός ρυθμού

Κρίμα! Οι Μπακς έπαιξαν εξαιρετικά απέναντι στους Σπερς, έφτασαν μια ανάσα από το να γίνουν η πρώτη ομάδα στο ΝΒΑ φέτος που θα τους κερδίσουν μακριά από το Σαν Αντόνιο, αλλά η ομάδα του Πόποβιτς με δυνατό φίνις στα τελευταία λεπτά και την τύχη με το μέρος της, κέρδισε με 97-96 και έκανε την 12η νίκη της εκτός έδρας, χωρίς ακόμα να έχει χάσει μακριά από το σπίτι της!

Σε αυτό καθοριστικό ρόλο έπαιξε και ο… μπελάς του Γιάννη με τα φάουλ. Ο Greek Freak ήταν εκπληκτικός μέχρι το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν είχε σκοράρει και τους 22 πόντους του, αλλά τα φάουλ τον άφησαν για πολλή ώρα στον πάγκο και τον έβγαλαν εκτός ρυθμού. Για να τελειώσει το ματς με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ και να πάρει στενοχώρια, αντί για δώρο στα γενέθλιά του.

Οι Μπακς ξεκίνησαν δυνατά στο παιχνίδι, είχαν ρυθμό στην επίθεση και στην δεύτερη περίοδο με εκπληκτική ομαδική άμυνα “έκρυψαν” το καλάθι από τους Σπερς και έχτισαν διαφορά. Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να βγάζει απίστευτη ενέργεια στο παρκέ, να σκοράρει με εντυπωσιακές φάσεις και να παίζει τρομερές άμυνες από τον Γκασόλ ως τον… Λέοναραντ, η ομάδα του Τζέισον Κιντ προηγήθηκε με 48-35 στο ημίχρονο.

Πιστέψτε μας, δεν είναι καθόλου εύκολο να κρατήσεις την ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς στους 35 πόντους σε ένα ημίχρονο!

Οι Μπακς μπήκαν με το ίδιο πάθος και την ίδια ένταση στο δεύτερο ημίχρονο, πήγαν την διαφορά ως τους 15 πόντους, αλλά οι Σπερς αντέδρασαν με μπροστάρη τον Γκασόλ και μείωσαν σε 58-53, πέντε λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Γιάννης που μάρκαρε τον Ισπανό σούπερ σταρ σε εκείνο το σημείο χρεώθηκε με 2 διαδοχικά φάουλ και έφτασε τα τρία. Το Σαν Αντόνιο πλησίασε στους 2 πόντους (73-71) και όλα θα ξεκαθάριζαν στην τελευταία περίοδο!

Ο Γιάννης έκανε δύο ακόμα φάουλ, πήγε στα πέντε και οι Σπερς πέρασαν μπροστά με 4 πόντους (80-84). Οι Μπακς δεν τα παράτησαν, βρήκαν λύσεις με τον Αντετοκούνμπο στον πάγκο και προηγήθηκαν ξανά με 90-87, μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο της μάχης! Ο Τζαμπάρι Πάρκερ σε αυτό το σημείο κουβάλησε τους Μπακς, έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο και ήταν ο βασικός λόγος που οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 96-93, 1.30” πριν το τέλος! Ο Πάρκερ είχε φτάσει τους 23 πόντους, με 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ και έπαιζε και για τον Γιάννη που πέρασε στο παρκέ τα τελευταία 90 δευτερόλεπτα.

Οι Σπερς μείωσαν στον ένα πόντο και πέρασαν μπροστά με καλάθι του Λαμάρκους Όλντριτζ 21” πριν το τέλος. Ο Γιάννης έκανε ένα εντυπωσιακό μπλοκ, αλλά η μπάλα ήταν στη κάθοδο και οι διαιτητές μέτρησαν το καλάθι. Στην τελευταία επίθεση ο Αντετοκούνμπο έψαξε τον διάδρομο, δεν τον βρήκε, πάσαρε στον Ντελαβεντόβα, εκείνος στον εντελώς αμαρκάριστο Τελέτοβιτς στη γωνία, αλλά ο σπεσιαλίστας των τριών πόντων αστόχησε.

Οι Σπερς πήραν την μεγάλη νίκη και οι Μπακς έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να επεκτείνουν το σερί τους στις 5 διαδοχικές νίκες.