2016-12-07T21:37:07+00:00 2016-12-08T02:52:38+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

07/Dec/16 21:37

Η Μπάμπεργκ, με φοβερό και τρομερό το Νίκολο Μέλι, επιβλήθηκε της Μακάμπι βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί των 5 ηττών

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Τέλος στο αρνητικό σερί των 5 ηττών έβαλε η Μπάμπεργκ με τον πλέον εμφατικό τρόπο, καθώς επικράτησε 70-85 της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, υποχρεώνοντας την στην δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα και την τέταρτη σε σύνολο έξι αγώνων στην φετινή Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Νίκου Ζήση (9ασ., 3ριμπ.) μπόρεσε να ξορκίσει τους “δαίμονες” της και με μπροστάρη έναν φοβερό και τρομερό Νικολο Μέλι (27π. με 6/8 τριπ., 14ριμπ. και 40 RIP)πέτυχε την τρίτη της νίκη και πρώτη μακριά από την Γερμανία στον αγώνα που άνοιξε την… αυλαία της 11ης αγωνιστικής της φετινής Ευρωλίγκα.

H Μπάμπεργκ με φοβερη ευστοχία στα τρίποντα έφτασε να προηγηθεί μέχρι και με 21 πόντους διαφορά (37-58 στο 24΄), ωστόσο το σημαντικότερο είναι ότι μπόρεσε να διαχειριστεί αυτό της το πλονέκτημα με επιτυχία, αντέχοντας στην αντεπίθεσγ των γηπεδούχων (54-62 στο 31΄), για να φτάσει έτσι σε μια σπουδαία νίκη, που προκάλεσε τα έντονα γιουχαΐσματα από την πλευρά των οπαδων της Μακάμπι προς τους παίκτες της ομάδας τους, που μετά τη νίλη επί του Ολυμπιακού μετρά, πλέον, δυο εντός έδρας αποτυχίες.

Εξέλιξη αγώνα
Οι Γερμανοί μπήκαν πολύ καλύτερα στην αναμέτρηση και με.. οδηγό τον Ιταλό τους, Νίκολο Μέλι, προηγήθηκαν με 0-7 μέχρι η Μακάμπι να σκοράρει για πρώτη φορά στο ματς 4΄ μετά το τζάμπολ.

Παρά τις προσπάθειες του Ντέβιν Σμιθ (8π.), οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που διατηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ (16-20 στο 10΄) καταφέρνοντας να διευρύνουν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό, έχοντας καταπληκτική ευστοχία έξω από την γραμμή των τριών πόντων.

Ο Τάις έκανε το 16-27 στο 13΄, ενώ ο Μέλι με νέα «βόμβα» διαμόρφωσε το 18-33 στο 14΄, με την ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι να μετρά σε εκείνο το σημείο 7/10 τρίποντα.

Η Μακάμπι προσπάθησε να επιστρέψει με τον Γκάουντλοκ να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι (21-33) μέσω των ελευθέρων βολών, αλλά η πρωταθλήτρια Γερμανίας συνέχιζε να… βομβαρδίζει το αντίπαλο καλάθι από την περιφέρεια και με 9/14 τρίποντα πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, προηγούμενη με 30-46 και τους Μέλι, Μίλερ να έχουν από 10 πόντους.

Ο Μέλι, μετά την ανάπαυλα, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με δυο ακόμα εύστοχα σουτ έξω από τα 6,75μ. (11/16 συνολικά) έδωσε στην διαφορά την μεγαλύτερη της τιμή στο ματς για το 35-56 του 22΄.

Ο Γκάουντλοκ με προσωπικές ενέργειες σήμανε την αντεπίθεση των Ισραηλινών που έτρεξαν ένα επιμέρους 13-2 μέσα σε πέντε λεπτά και μετέτρεψαν το 39-60 σε 52-62 με την συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν, να μειώσουν ακόμα περισσότερο (54-62) στις αρχές της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Νίκολο Μέλι βροντοφώναξε «παρών» για την ομάδα του και με συνεχόμενους πόντους στο λόου ποστ έδωσε και πάλι… αέρα στην Μπάμπεργκ για το 56-71 του 32΄28΄΄.

Αυτή η νίκη δεν μπορούσε να χαθεί για την παρέα του Νίκου Ζήση, που άντεξε στην αντεπίθεση της Μακάμπι και έφτασε σχετικά άνετα σε μια καθαρή και απόλυτα δίκαιη επικράτηση με 85-70!

Δεκάλεπτα: 16-20, 30-46, 52-62, 70-85