ΑΕΚ: Έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι ο Ντίξον!

2016-12-07T20:35:57+00:00 2016-12-07T21:15:15+00:00.

07/Dec/16 20:35

Ο Μάικλ Ντίξον ήταν ασταμάτητος κι η ΑΕΚ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας της Ζολνόκι στην Ουγγαρία.

Ο Μάικλ Ντίξον ήταν ασταμάτητος κι η ΑΕΚ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας (89-76) της Ζολνόκι στην Ουγγαρία.

Ο Αμερικανός γκαρντ γύρισε στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της “Ένωσης” κι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της επικράτησης στον εκτός έδρας αγώνα με τη Ζολνόκι.

Οι “κιτρινόμαυροι” επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τη Ζιέλονα Γκόρα, με τον Ντίξον να σημειώνει 29 πόντους με 8/12 τρίποντα! Ο παίκτης της ΑΕΚ πήρε “φωτιά” στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο σημείωσε 21 πόντους με 7 τρίποντα!

Εξαιρετική εμφάνιση και για τον Ρόκο Λένι Ούκιτς, ο οποίος κράτησε την ΑΕΚ στο πρώτο μέρος (16π.) όταν συνάντησε κάποια αντίσταση από τους γηπεδούχους. Ο Κροάτης γκαρντ τελείωσε το ματς με 20 πόντους (7/10 σουτ).

Οι “κιτρινόμαυροι” τελείωσαν τον αγώνα με 15/30 τρίποντα και 14/14 βολές κι όπως είναι φυσικό θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο να χάσουν από μια κατώτερη ομάδα. Η ελληνική ομάδα έχει πλέον ρεκόρ 5-3, ενώ περιμένει να δει αν αντιμετωπίζει κάτι σοβαρό ο Τζαουάντ Ουίλιαμς, ο οποίος τρία λεπτά πριν το φινάλε έπεσε άτσαλα στο παρκέ κι έδειξε να χτυπάει στον δεξί αστράγαλο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα τον αγώνα στην Ουγγαρία αλλά τα προβλήματα στην άμυνα ήταν αρκετά με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 22-18. Γενικότερα, η εικόνα των “κιτρινόμαυρων” ήταν προβληματική κι αδυνατούσαν να σταματήσουν τη Ζολνόκι στο ανοιχτό γήπεδο.

Ένα 8-0 επέτρεψε στην ΑΕΚ να περάσει μπροστά (26-22 στο 12′) και να πάρει την απαιτούμενη ώθηση. Με τον Ρόκο Λένι Ούκιτς να κάνει όργια και να σημειώνει 16 πόντους στο πρώτο μέρος, η “Ένωση” έκλεισε προηγούμενη με τη μέγιστη διαφορά! Συγκεκριμένα, με buzzer beater τρίποντο του Σάκοτα, η διαφορά έφτασε στο +13 (50-37). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα να έχει 7/13 τρίποντα και 11/11 βολές.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο και με 7 αναπάντητους πόντους, έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +20 (57-37 στο 22′). Οι παίκτες του Ζντοβτς έκαναν εμφανή τη διαφορά δυναμικότητας στο παρκέ και με τρίποντο του Ντίξον πραγματοποίησαν το 63-41!

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να χαλαρώνουν κάπως, οι γηπεδούχοι που πίεσαν στην άμυνα έγιναν πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση και το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον (58-68). Μέχρι να “μιλήσει” και πάλι ο Ντίξον, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους με 5 τρίποντα στην τρίτη περίοδο και λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου έκανε το 58-74. Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Ζντοβτς διατήρησαν σχετικά άνετα διψήφια διαφορά, με τον Αμερικανό γκαρντ να σημειώνει καθοριστικά καλάθια.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 37-50, 58-74, 76-89.