Νο Μίλος, Νο Ντε Κολό, τρελό πάρτι στο Μιλάνο!

2016-12-08T22:48:53+00:00 2016-12-08T22:54:05+00:00.

08/Dec/16 22:48

H ΤΣΣΚΑ Μόσχας ταξίδεψε στο Μιλάνο χωρίς τους δύο μεγάλους της ηγέτες, Μίλος Τεόντοσιτς και Νάντο Ντε Κολό, αλλά κυριάρχησε πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη…

H ΤΣΣΚΑ Μόσχας ταξίδεψε στο Μιλάνο χωρίς τους δύο μεγάλους της ηγέτες, Μίλος Τεόντοσιτς και Νάντο Ντε Κολό, αλλά κυριάρχησε πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 79-64.

Ρεκόρ καριέρας για τον Ντιμίτρι Κουλάγκιν με 14 πόντους-5 ριμπάουντ, την ώρα που ο Άαρον Τζάκσον ήταν ο πολυτιμότερος με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ αλλά και 6 λάθη.

Απογοήτευσαν για ακόμα μία φορά οι Ιταλοί που υστέρησαν σημαντικά σε επίθεση και άμυνα αποδεικνύοντας πως τους λείπει η χημεία.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Χωρίς τους δύο σημαντικότερους της παίκτες αλλά με σαφή διάθεση να πιέσει στην άμυνα και να βγάλει ενέργεια πάνω στο παρκέ η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 8-4 έπειτα από καλάθι στον αιφνιδιασμό. Το Μιλάνο κατάφερε να αντιδράσει και να ανατρέψει την κατάσταση με αποτέλεσμα να περάσει εκείνη μπροστά με 17-14 δια χειρός ΜακΛίν και Χίκμαν, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 23-21.

Μεγαλύτερο πρόβλημα για το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη σε αυτό το πρώτο κομμάτι του αγώνα ήταν τα πολλά φάουλ με τους Φρίλαντ (2), Κουρμπάνοφ (2), Ν.Κουλάγκιν (2) και Μ.Κουλάγκιν (3) να έχουν ήδη φορτωθεί.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ αφού στο 27-21 δια χειρός Ραντούλιτσα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 6-0 σερί για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (27-27). Τα εκατέρωθεν λάθη δεν έλειψαν με τις λύσεις για τον Δημήτρη Ιτούδη να είναι περιορισμένες αλλά αυτό να μην εμποδίζει την ΤΣΣΚΑ από το να κρατηθεί κοντά στο σκορ με τους Κουλάγκιν και Χίγκινς να ξεχωρίζουν.

Τελικά, οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Ιταλούς να έχουν οριακό προβάδισμα (38-36) αλλά να δείχνουν ικανοί να πάρουν τη νίκη εκμεταλλευόμενοι τις απουσίες των αντιπάλων.

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο… φουριόζα με τον Κουλάγκιν να αποδεικνύει πως αξίζει με το παραπάνω τα λεπτά συμμετοχής που του έδωσε ο προπονητής του. Ο 24χρονος γκαρντ σκόραρε κατά βούληση φτάνοντας τους 14 πόντους με την ομάδα του να ξεφεύγει αρχικά με 51-46 και να ελέγχει πλήρως το ρυθμό. Ο Χίγκινς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (57-46) και ο εκνευρισμός άρχισε να κυριεύει το Μιλάνο και τον κόσμο στις εξέδρες.

Η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη όταν ο Ζόραν Ντράγκιτς χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ και οι Ρώσοι ξέφυγαν ακόμα και με +12 (66-54) στο τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι απολαυστικοί με την άμυνα τους να δουλεύει εξαιρετικά και τον Άαρον Τζάκσον να ευστοχεί από την περιφέρεια για το 74-55. Το Μιλάνο συμβιβάστηκε με την ήττα αφού έβλεπε πως οι παίκτες του Ιτούδη πραγματοποιούσαν τρομερή εμφάνιση σε επίθεση και άμυνα με τον δείκτη του σκορ να ανεβαίνει στο 76-60 με 3.01′ στο ρολόι.

Το γήπεδο άδειασε πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης και το τελικό 79-64 απέδειξε πως η ΤΣΣΚΑ δεν είναι ομάδα δύο παικτών αλλά μία καλοδουλεμένη μηχανή, την ώρα που οι γηπεδούχοι δείχνουν για ακόμα μία χρονιά να αδυνατούν να φτιάξουν ένα σύνολο με χημεία.