Οι Γκρίζλις διέλυσαν τους Ουόριορς!

11 Dec 2016 2016-12-11T10:28:20+00:00.

- 11 Dec 2016

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Τελικά όταν χάνουν οι Ουόριορς το… ευχαριστιούνται οι αντίπαλοι τους. Οι Γκρίζλις απέδειξαν και σε αυτό το παιχνίδι πως δεν αστειεύονται συντρίβοντας τους πρωταθλητές της Δύσης με 110-89, υποχρεώνοντας τους στην τέταρτη εφετινή τους ήττα (20-4), την ίδια στιγμή που οι ίδιοι ανέβηκαν στο 17-8!

Ο Μαρκ Γκασόλ πέτυχε 19 πόντους και άλλους τόσους έβαλε ο Τόνι Άλεν. Άμα είναι να σου βάζει 19 ο Τόνι Άλεν, άστα να πάνε…

Η άμυνα των Γκρίζλις έδρασε ακόμα και κατά των Ουόριορς με τον Στεφ Κάρι να έχει 17 με 3/11 τρίποντα, τον Κλέι Τόμπσον να μένει σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (8) λίγες μέρες μετά την 60αρα του (!) και μόνο ο Κέβιν Ντουράντ με 21 πόντους και καλά ποσοστά (7/13) στάθηκε αξιοπρεπώς για την ομάδα του.

Το Μέμφις προηγήθηκε με 29-11 στα πρώτα εννιά λεπτά και από εκεί και πέρα δεν κοίταξε πίσω του. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 61-38, η διαφορά πήγε και στους 30 πόντους (68-38, κανείς άλλος δεν πήγε ως εκεί με το Γκόλντεν Στέιτ) και σε κανένα σημείο οι Ουόριορς δεν απείλησαν τους γηπεδούχους που μας είχαν συνηθίσει σε “κλειστές” νίκες αλλά αυτή τη φορά έκαναν αυτό που λέμε κοινότυπα, έναν “υγιεινό περίπατο”…

Οι Ουόριορς έπαιζαν χωρίς τον Πατσούλια και τον Ιγκουοντάλα, αλλά δεν μπορεί αυτό να αποτελέσει δικαιολογία όταν οι Γκρίζλις αγωνίζονται εδώ και δύο εβδομάδες χωρίς τον Μάικ Κόνλεϊ, σωστά;