ΑΕΚ: Με… περίπατο πιο κοντά στον στόχο της!

2016-12-14T22:34:36+00:00 2016-12-14T22:38:41+00:00.

14/Dec/16 22:34

Η ΑΕΚ επικράτησε της Σαρλερουά στο ΟΑΚΑ κι έκανε ένα ακόμα βήμα για την κατάληψη μιας θέσης στην πρώτη δυάδα του Ε’ ομίλου.

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Η ΑΕΚ επικράτησε 89-69 της Σαρλερουά στο ΟΑΚΑ κι έκανε ένα ακόμα βήμα για την κατάληψη μιας θέσης στην πρώτη δυάδα του Ε’ ομίλου.

Μολονότι λίγο πριν την έναρξη του αγώνα ο Δημήτρης Μαυροειδής τέθηκε νοκ άουτ, η διαφορά δυναμικότητας δεν επέτρεψε στους Πρωταθλητές Βελγίου να απειλήσουν ουσιαστικά την “Ένωση”.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με άσχημα ποσοστά και παραδόθηκαν από νωρίς στις… ορέξεις των παικτών του Γιούρι Ζντοβτς, ο οποίος είχε την ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής. Η ελληνική ομάδα βρήκε με μεγάλη ευκολία διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, σημειώνοντας 44 πόντους στο “ζωγραφιστό”, ενώ συνολικά είχε 27/41 δίποντα!

Κάπως έτσι η ΑΕΚ έφτασε άνετα στην έκτη της νίκη κι έπιασε στη δεύτερη θέση του Ε’ ομίλου τη Λούντβιγκσμπουργκ. Να θυμίσουμε ότι οι πρώτοι των πέντε ομίλων κι οι τρεις καλύτεροι δεύτεροι παίρνουν απευθείας την πρόκριση για τον δεύτερο γύρου των playoffs του FIBA Champions League.

Το επόμενο ματς με την Μπεσίκτας στην Τουρκία είναι καθοριστικό όσον αφορά στην επίτευξη του στόχου. Όσον αφορά στο αποψινό, κορυφαίος των “κιτρινόμαυρων” ήταν ο Μάικλ Ντίξον, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και συνολικά 23 με 10/17 σουτ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Σαρλερουά ήταν άστοχη στο ξεκίνημα (5/16 στην πρώτη περίοδο) και βγήκε από νωρίς εκτός ρυθμού, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η ΑΕΚ. Οι “κιτρινόμαυροι” έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά καθώς κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα και μέσω της άμυνας δημιούργησε τις σωστές προϋποθέσεις για να τρέξει…

Έχοντας 12/22 σουτ η “Ένωση” πριν από το 12ο λεπτό είχε στείλει τη διαφορά στο +20 (32-12), με τον Ζντοβτς να δίνει χρόνο συμμετοχής και στον Γιώργο Τσαλμπούρη. Με τον Ντίξον να φτάνει όποτε μέχρι το τέλος στο καλάθι της βελγικής ομάδας, η ΑΕΚ έφτασε τη διαφορά στο +24 (50-26 στο 17′)

Ο Αμερικανός γκαρντ μετά την κάκιστη εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό Superfoods επέστρεψε δριμύτερος και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο, έχοντας 20 πόντους με 9/13 σουτ (7/8 δίποντα).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ούκιτς και Μιλόσεβιτς πήραν τη σκυτάλη από τον Ντίξον κι η διαφορά έφτασε στο +26 67-41 (26′). Με τον νικητή να έχει ουσιαστικά κριθεί από το πρώτο μέρος, οι δυο ομάδες “χαλάρωσαν” σε μεγάλο βαθμό, με τις επιλογές να μην είναι πάντα ορθολογικές. Η ΑΕΚ είχε, πάντως, σταθερά τον έλεγχο και σκόραρε με μεγάλη ευκολία.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 56-35, 75-54, 89-69.