Νίκη-βάλσαμο Ολυμπιακού που δείχνει χαρακτήρα

2016-12-15T21:54:19+00:00 2016-12-15T23:58:10+00:00.

Lefteris Moutis

15/Dec/16 21:54

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÆÁËÃÊÉÑÉÓ ÊÁÏÕÍÁÓ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / ZALGIRIS KAUNAS - OLYMPIAKOS

Αποστολή στο Κάουνας: Λευτέρης Μούτης/ moutis@eurohoops.net

Σπουδαίο “διπλό” πήρε στο Κάουνας ο Ολυμπιακός κερδίζοντας 88-75 τη Ζαλγκίρις με πρωταγωνιστές τους Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη και Λοτζέσκι.

Οι “ερυθρόλευκοι” πέτυχαν το τέταρτο “διπλό” στη φετινή Ευρωλίγκα, έφθασαν στο 8-4 και κοιτούν πια ακόμα πιο ψηλά. Η νίκη απέναντι στη Ζαλγκίρις ήρθε κυρίως χάρη στην εξαιρετική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Παπανικολάου να κάνει το καλύτερο του ίσως φετινό παιχνίδι, τον Πρίντεζη να είναι εξαιρετικός εκτελεστικά, τον Σπανούλη να δημιουργεί και να εκτελεί και τον Λοτζέσκι να πετυχαίνει 15 “αθόρυβους” πόντους.

Ολα καλά λοιπόν, μετά τον τραυματισμό του Χάκετ; Ο Γιώργος Πρίντεζης έπαιξε παρά τις ενοχλήσεις που ένιωθε τις τελευταίες μέρες, αλλά τραυματίστηκε τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε.

Η Ζαλγκίρις είναι η κορυφαία ομάδα στην Ευρωλίγκα για να περιορίζει τα ριμπάουντ των αντιπάλων έχοντας μια από τις πιο αποτελεσματικές φροντ λάιν. Ο Ολυμπιακός ωστόσο, έκανε το πλεονέκτημα των Λιθουανών, μειονέκτημα καταφέρνοντας να καλύψει με πόντους από δεύτερες ευκαιρίες το δημιουργικό κενό του Χάκετ.

Οι “ερυθρόλευκοι” στηρίχθηκαν επιθετικά στον Γιώργο Πρίντεζη από τα πρώτα λεπτά και με την αποτελεσματικότητα του κοντά στο καλάθι, κατάφεραν να αποκτήσουν μικρό αβαντάζ νωρίς (5-9, 5′).

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στηρίχθηκε και πάλι στην καλή κυκλοφορία της μπάλας από τους περιφερειακούς του με τον Λούκας Λεκάβιτσους να κάνει τη διαφορά δημιουργικά. Οι Λιθουανοί πήραν άμεσα τον έλεγχο του αγώνα (23-21, 10′) έχοντας δυο στόχους αμυντικά: να βγάλουν τον Μιλουτίνοφ μακριά από το καλάθι και να κουράσουν τον Βασίλη Σπανούλη στην άμυνα.

Ο αρχηγός των Πειραιωτών ωστόσο, ήταν εξαιρετικός στο διάβασμα του παιχνιδιού και στη δημιουργία έχοντας 5 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο, όλες όσες μοίρασε δηλαδή η ομάδα του σε αυτό το διάστημα.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε ως πόιντ γκαρντ τον Ερικ Γκριν έχοντας στο πλευρό του τους Λοτζέσκι και Αθηναίου και οι “ερυθρόλευκοι” άνοιξαν… λογαριασμό πίσω από τη γραμμή του τριπόντου με τρία σερί τρίποντα (Λοτζέσκι, Γκριν, Σπανούλης).

Επιθετικά βέβαια, οι Πειραιώτες έδειχναν ότι δεν ήταν τόσο αποτελεσματικοί και έτσι η Ζαλγκίρις κατάφερνε να διατηρεί ελάχιστο προβάδισμα (32-30, 15′). Ο Μότουμ έβγαλε αρκετή ενέργεια και με τις διεισδύσεις του Μότουμ, οι Λιθουανοί δημιουργούσαν αμυντικά προβλήματα στον Ολυμπιακό που κάλυπτε την αδυναμία του με φάσεις κοντά στο καλάθι.

Μέχρι το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/19 σουτ στο ζωγραφιστό και οι γηπεδούχοι 7/15 με τον Πρίντεζη και τον Μπιρτς να κάνουν τη διαφορά στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι δυο τους έτρεξαν ένα μικρό σερί 6-0 για το 38-42 (20′) εκμεταλλευόμενοι τα επιθετικά ριμπάουντ και το σχεδόν αλάνθαστο παιχνίδι της ομάδας τους, καθώς ο Ολυμπιακός τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με μόλις 3 λάθη.

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν ιδανικά το δεύτερο ημίχρονο και με τον Πρίντεζη να τελειώνει φάσεις κοντά και μακριά από το καλάθι φθάνοντας από το 24′ τους 15 πόντους (με 7/10 σουτ) έδειξαν να ελέγχουν το ματς (47-50), καθώς η Ζαλγκίρις απειλούσε σταθερά μόνο από το παιχνίδι με πλάτη στο καλάθι του Γιανκούνας. Ωστόσο, τα δυο καλάθια του “γερόλυκου” έδωσαν ώθηση στους γηπεδούχους. Ανάγκασαν τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να κάνουν τέσσερα λάθη σε πέντε λεπτά (είχαν μόλις τρία στα πρώτα 20′) και με εύκολους πόντους προηγήθηκαν 51-50.

Το τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου επίδρασε καταλυτικά, καθώς τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Λοτζέσκι, συνεχόμενες καλές άμυνες του Παπανικολάου έδωσαν ξανά στον Ολυμπιακό το προβάδισμα (56-58, 29′).

Ο Λεκάβιτσους δημιουργούσε αρκετά προβλήματα και εκτελεστικά στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά το χαμηλό σχήμα που επέλεξε ο Σάρας να ξεκινήσει την τελευταία περίοδο έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να δημιουργήσει αρκετά ρήγματα κοντά στο καλάθι και να αποκτήσει πλεονέκτημα παρά τα χαμένα ριμπάουντ.

Οι “ερυθρόλευκοι” δέχθηκαν μόλις δυο πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου με τους Παπαπέτρου και Μπιρτς να είναι πολύτιμοι και με τους Λοτζέσκι, Γκριν και Σπανούλη να τελειώνουν τις φάσεις στην επίθεση, οι Πειραιώτες πήραν για πρώτη φορά στο ματς αβαντάζ 9 πόντων (64-73, 35′)!

Η Ζαλγκίρις δεν μπορούσε να τελείωσε τις φάσεις και με 1/7 σουτ στα πρώτα έξι λεπτά της τελευταίας περιόδου δεν μπορούσε να προβληματίσει τον Ολυμπιακό που ανησύχησε ιδιαίτερα στο 36′, όταν ο Γιώργος Πρίντεζης αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ.

Το τρίποντο μάλιστα του εξαιρετικού στο δεύτερο ημίχρονο, Κώστα Παπανικολάου στο 37′ εκτόξευσε τη διαφορά στο +12 (64-76) “καθαρίζοντας” ουσιαστικά τη νίκη για τους Πειραιώτες που πέτυχαν ένα ακόμα πολύτιμο “διπλό” στο δρόμο για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην οκτάδα.

Στο τελευταίο τρίλεπτο η Ζαλγκίρις με τη βοήθεια των οπαδών της πίεσε ασφυκτικά τους “ερυθρολεύκους”, κατάφερε να μειώσει σε 70-76 τρέχοντας ένα γρήγορο 6-0, το οποίο όμως, δεν ανησύχησε τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου που είδαν τον Κεμ Μπιρτς στα τελευταία λεπτά να ευστοχεί στις βολές και να κρατά διαφορά ασφαλείας.