16/Dec/16 05:42

Νίκησαν τους Μπουλς οι Μπακς, Like a… boss ο Γιάννης!

16 Dec 2016 2016-12-16T05:45:57+00:00.

- 16 Dec 2016

Οι Μιλγουόκι Μπακς επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρεις διαδοχικές ήττες και νίκησαν δίκαια τους Σικάγο Μπουλς με 108-97! Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στο δρόμο προς το… All Star Game της Νέας Ορλεάνης έκανε μια ακόμα μεγάλη εμφάνιση! Έβαλε 30 πόντους (13/27 σουτ), πήρε 14 ριμπάουντ και συμπλήρωσε… 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και μια τάπα!

Μεγάλο παιχνίδι και από τον Τζαμπάρι Πάρκερ που τελείωσε με 28 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Το Μιλγουόκι ταξιδεύει στο Σικάγο για να παίξει ξανά με τους Μπουλς αύριο!

Οι Μπακς ξεκίνησαν πολύ δυναμικά στο παιχνίδι, έπαιξαν επιθετική άμυνα και μπροστά τα έβαζαν… όλα! Ο Γιάννης με το “καλημέρα” ευστόχησε σε τρία διαδοχικά μακρινά σουτ (το πρώτο τρίποντο), ήταν εκπληκτικός στην άμυνα και είχε πολύ μεγάλη επιρροή στο παιχνίδι του Μιλγουόκι.

Ο Πάρκερ επίσης σκόραρε κατά ριπάς και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την ομάδα του Τζέισον Κιντ να έχει διαφορά 19 πόντων 64-45, ενώ κάποια στιγμή είχε φτάσει και στους 27 πόντους. Ο Greek Freak είχε βάλει 20 πόντους, ο Πάρκερ 17 και οι Μπακς είχαν συνολικά 8/10 τρίποντα!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι επέκτειναν την κυριαρχία τους με τους Μπουλς να μην έχουν κανένα τρόπο να αντιδράσουν! Δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση και παρέμεναν άστοχοι από την περιφέρεια, ενώ στην άμυνα δεν μπορούσαν να… αναχαιτίσουν το “ιπτάμενο δίδυμο” του Γιάννη με τον Πάρκερ!

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου το Σικάγο αντέδρασε με ένα ξέσπασμα του Ντουέιν Ουέιντ και μείωσε σε 95-83, για να ρίξει την διαφορά κάτω από τους 10 (101-92) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ο Αντετοκούνμπο πέτυχε δύο καλάθια, έφτασε τους 30 πόντους και οι Μπακς κρατούσαν την νίκη στα χέρια τους! Με τρίποντο του Ντελαβεντόβα, το σκορ έγινε 108-97 και το Μιλγουόκι κλείδωσε τη μεγάλη νίκη!