Λαχτάρησε αλλά πέρασε από τα Τρίκαλα ο Παναθηναϊκός

2016-12-18T17:53:50+00:00 2016-12-18T18:04:43+00:00.

18/Dec/16 17:53

Ο Παναθηναϊκός έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στα μαχητικά Τρίκαλα και λίγο έλειψε να πέσει θύμα έκπληξης όμως τελικά πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη…

Ο Παναθηναϊκός έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στα μαχητικά Τρίκαλα και λίγο έλειψε να πέσει θύμα έκπληξης όμως τελικά πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη με 82-77.

Πρώτος σκόρερ των “πρασίνων” ο Μάικ Τζέιμς που σταμάτησε στους 17 πόντους, με τον Νικ Καλάθη (7π, 5ρ, 10ασ.) να δίνει σημαντικές βοήθειες στο δημιουργικό κομμάτι και τον Σίνγκλετον να βοηθάει στο τέλος.

Ασταμάτητος ο Κέλσεϊ Μπάρλοου που σημείωσε 28 πόντους την ώρα που ο Μπιρούτα τελείωσε τον αγώνα με νταμπ-νταμπλ (10π, 10ρ).

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την αναμέτρηση με σαφή διάθεση να πάρει από νωρίς σημαντική διαφορά και το κατάφερε με “βροχή” τριπόντων. Ο Νικ Καλάθης μοίραζε τη μία ασίστ μετά την άλλη αφού οι “πράσινοι” εκμεταλλεύτηκαν όλα τα ελεύθερα σουτ και διαμόρφωσαν το 11-2 δια χειρός Χαραλαμπόπουλου.

Το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ με τη βοήθεια της εξαιρετικής κυκλοφορίας διατήρησε εύκολα το προβάδισμα (16-8) το οποίο έφτασε στην μεγαλύτερη τιμή του όταν ο Φελντέιν πέτυχε το πέμπτο τρίποντο της ομάδας του για το 21-9. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά στο 23-16 με τον Μπιρούτα να χαρίζει τη φάση της αναμέτρησης και τον Μπάρλοου να ευστοχεί από τα 8 μέτρα.

Ο ρυθμός συνέχισε να είναι υψηλός με τα Τρίκαλα να βρίσκουν λύσεις και να διατηρούνται κοντά (33-26) εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και τα άστοχα σουτ των αντιπάλων τους. Το δίδυμο των Παππά και Τζέιμς δεν λειτουργούσε το ίδιο καλά για τον Παναθηναϊκό και τα ποσοστά των δύο ομάδων άρχισαν σταδιακά να πέφτουν. Ο Κρις Σίνγκλετον επέστρεψε στο παρκέ και έβγαλε ενέργεια στην άμυνα μετουσιώνοντας το κλέψιμο του σε εύκολους πόντους για το +14 (42-28), όμως ο Μπάρλοου ήταν και πάλι αυτός που είχε τον τελευταίο λόγο με τη λήξη του ημιχρόνου (44-32).

Το μεγαλύτερο πρόβλημα των γηπεδούχων σε αυτό το πρώτο μισό ήταν το έλλειμμα δημιουργίας με μόλις 3 ασίστ για 11 λάθη, την ώρα που ο Παναθηναϊκός μοίρασε 10 τελικές πάσες με τον Καλάθη να έχει τις μισές.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τα Τρίκαλα αφού ο Χότον πρόλαβε να κάνει δύο φάουλ σε λιγότερα από δύο λεπτά και να φτάσει τα πέντε! Η συγκεκριμένη εξέλιξη ωστόσο δεν έδειξε να επηρεάζει τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη που κατάφεραν να πλησιάσουν ακόμα και στο -6 (43-49) μετά το αντιαθλητικό φάουλ του Παππά πάνω στον Καλλέ. Η προσωρινή αντίδραση των “πρασίνων” ήρθε και πάλι από την περιφέρεια αλλά ο ασταμάτητος Μπάρλοου σκόραρε με κάθε τρόπο για το 59-54.

Ο Τσάβι Πασκουάλ κάλεσε τάιμ πριν η κατάσταση γίνει ακόμα χειρότερη και ο Μάικ Τζέιμς με δύσκολο τρίποντο διαμόρφωσε το 66-58 το οποίο ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου.

Τα νεύρα του Ισπανού προπονητή ήταν πολλά με τους παίκτες του να χάνουν το ένα αμυντικό ριμπάουντ μετά το άλλο, να παρασύρονται σε ένα άναρχο παιχνίδι και να βλέπουν τη διαφορά να μειώνεται πολύ γρήγορα στο -2 (70-68). Ο Μπάρλοου είχε φτάσει ήδη τους 26 πόντους αλλά οι δύο πρωταγωνιστές στο διάστημα της αντεπίθεσης ήταν οι Βαρυτιμιάδης και Μπιρούτα. Ο Παναθηναϊκός είχε πλέον στο παρκέ δύο χειριστές (Καλάθη-Τζέιμς) με το συγκεκριμένο σχήμα να αποφέρει καρπούς και τον τελευταίο να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 76-70 με 3.30′ για το τέλος.

Για ακόμα μία φορά όμως τα Τρίκαλα βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν και να κάνουν το παιχνίδι ντέρμπι μειώνοντας εκ νέου σε 76-74 χάνοντας μάλιστα και την ευκαιρία να ισοφαρίσουν ή να περάσουν μπροστά. Αντιθέτως, ο Κρις Σίνγκλετον ήταν αυτός που “μίλησε” στο τέλος αφού με σημαντικές άμυνες και καθοριστικά καλάθια διαμόρφωσε το 80-74 και έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στην ομάδα του με περίπου ένα λεπτό να απομένει.

Το τρίποντο του Τσαγκαράκη με 12″ στο ρολόι έφερε ξανά τα Τρίκαλα σε απόσταση μίας κατοχής (77-80), όμως ο ψύχραιμος Τζέιμς δεν λάθεψε από τη γραμμή των βολών για το τελικό 82-77.